Jak dbać o beton architektoniczny?

Zaletą betonu architektonicznego jest możliwość wykorzystania go zarówno do aranżacji wnętrz, jak i na zewnątrz budynku. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i trudno się dziwić. Nie dość, że jest trwały i bardzo wytrzymały to jeszcze wygląda estetycznie i stylowo. Aby jednak zachował swoje właściwości trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Jak to zrobić?

Nikogo nie dziwi rosnące zainteresowanie betonem architektonicznym. Ze względu na swój surowy i minimalistyczny wygląd, beton idealnie pasuje do wnętrz w stylu industrialnym czy luksusowych apartamentów. W ostatnim czasie coraz częściej można spotkać beton architektoniczny na ścianach w kuchni czy łazience. Nie dość, że efekt końcowy zachwyca, to jeszcze jest to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie. Odpowiednio zabezpieczone powłoki będą odporne na wysokie temperatury, wodę czy zarysowania, bez trudu możne je także wyczyścić.

Jak zabezpieczyć beton architektoniczny?

Beton architektoniczny może być stosowany nawet w bardzo trudnych warunkach, takich jak mróz czy wilgoć. Aby na długo zachował swoje właściwości, musi być jednak odpowiednio zabezpieczony. Na rynku dostępne są preparaty stosowane w celu ochrony przed rozwojem grzybów i pleśni, tworzeniem się nieestetycznych zacieków oraz w przypadku trwałych zmian kolorystycznych w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć. Preparaty mogą być stosowane zarówno na zewnątrz budynku jak i w środku, np. w łazience czy kuchni.

Innym sposobem pielęgnacji betonu jest akrylowy lakier, który służy do ozdabiania i zabezpieczenia betonu architektonicznego. Charakteryzuje się bezbarwnym zapachem i satynowym wykończeniem, które świetnie uwypukla naturalny kolor i strukturę materiału. Ponad to lakier akrylowy zapewnia ochronę przed degradacją chemiczną betonu i ma korzystny wpływ na jego właściwości izolacyjne.

Akrylowy lakier chroni beton także przed korozją, a także zniwelować defekty betonu, dzięki czemu lepiej się prezentuje. Lakier można aplikować za pomocą pędzla lub w większych powierzchniach natryskiem. Dla lepszych efektów zaleca się nakładanie dwóch warstw preparatu w odstępie, co najmniej 16 godzin. Warto także wiedzieć, że dzięki niskooporowej powierzchni, beton architektoniczny nie wymaga wcześniejszego gruntowania.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.