Jak zlikwidować wilgoć w domu?

W wielu domach, zwłaszcza w okresie zimowym na ścianach pojawia się wilgoć. Przyczyn powstawania grzyba pleśniowego jest kilka - kiepska wentylacja, brak ocieplenia, niedogrzane pomieszczenia. Jak sobie radzić, kiedy na ścianach pojawi się grzyb, który nie dość, że nieestetycznie wygląda, to jeszcze jest niebezpieczny dla zdrowia?

Czy wilgoć w domu jest szkodliwa 

Wiele osób bagatelizuje problem, sądząc, że wykwity na ścianie nie stanowią żadnego zagrożenia. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. Nie wystarczy jedynie przetrzeć szmatką zagrzybione miejsce, aby pozbyć się wilgoci. Jeśli grzyby pleśniowe pojawią się w mieszkaniu koniecznie trzeba poszukać przyczyny i usunąć całą grzybnię. W przeciwnym razie problem powróci wraz z opadami deszczu lub obniżeniem temperatury.

Nie bez powodu to właśnie teraz – w okresie jesienno-zimowym na ścianach pojawia się grzyb na ścianie. Dlaczego tak się dzieje? Niskie temperatury utrudniają wysychanie ścian, poza tym obniżająca się temperatura sprawiaj, że rośnie poziom wilgotności powietrza. To wszystko ma wpływ na pojawiające się grzyby pleśniowe na ścianach.

Jak uniknąć wilgoci w domu?

Prawdą jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto nie dopuścić do pojawienia się wykwitów na ścianach. W tym celu należy zadbać o właściwą izolację termiczną ścian zewnętrznych i sufitu na najwyższej kondygnacji. Dzięki temu nie dopuścimy do powstania tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, które są niedostatecznie izolowane i tym samym niedostatecznie chronione przed warunkami atmosferycznymi takimi jak deszcz czy mróz. Bardzo ważne jest także, aby zadbać o szczelność dachu i rur, które są w ścianach. Kluczem do sukcesu jest także odpowiednia wentylacja, dzięki której wilgoć nie osadzi się na ścianach. Dobrym pomysłem jest sprawdzanie poziomu wilgoci w domu, dzięki czemu możemy zapobiegać powstawaniu grzyba na ścianie. Przydatne będą do tego  pochłaniacze wilgoci i osuszacze powietrza, które w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością.

Wilgoć w domu co robić

Niestety, bardzo często zbyt późno zdajemy sobie sprawę ze skutków wilgoci w mieszkaniu. Dopiero, kiedy na ścianach pojawiają się wykwity rozpoczynamy walkę. Warto nie bagatelizować problemu i postarać się raz na zawsze pozbyć się grzyba ze ścian.  

Kiedy już wilgoć na dobre osadzi się na ścianach niezwłocznie trzeba zeskrobać ze ściany pleśń. Najlepiej zrobić to za pomocą szczotki i wody z mydłem. Niestety, nie obejdzie się bez skucia tynku z miejsc, na których występuje pleśń. Całkowite usunięcie grzybni jest koniecznością, ponieważ w przeciwnym razie problem może powracać. Grzybnię można usunąć przy pomocy domowej mikstury: octu i wody w proporcji 4:1. Świetnie sprawdzi się do tego także olejek drzewa herbacianego. Olejek ma silne działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne, dzięki czemu skutecznie walczy z grzybem na ścianie, pozostawiając przyjemniejszy zapach, niż w przypadku octu. Następnie należy nanieść na oczyszczoną ścianę specjalny preparat o działaniu grzybobójczym. Co ważne, po użyciu takiego preparatu nie wolno przebywać z pomieszczeniu przez kilkanaście godzin. Dopiero na oczyszczoną i zdezynfekowaną ścianę można nałożyć środek podkładowy o działaniu przeciwgrzybiczym. Następnie kładzie się nowy tynk, na to kryjący podkład i dopiero wtedy można zabrać się za malowanie ścian farbą. Bardzo ważne jest, aby nie pominąć żadnej z czynności, ponieważ w przeciwnym razie plama po pleśni nie zniknie nad spod grubej warstwy farby. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.