Skąd się bierze smog i jak sobie z nim radzić?

Nie przez przypadek właśnie w sezonie jesienno-zimowym powraca temat smogu. To właśnie w tym czasie rozpoczyna się sezon grzewczy, a co za tym idzie znacznie pogarsza się stan powietrza. Skąd się bierze smog, czemu akurat w Polsce jest go za dużo i jak możemy z nim walczyć?

Okazuje się, że właśnie w Polsce jest najgorsze powietrze spośród europejskich krajów. Niestety, także w skali ogólnoświatowej znajdujemy się w samej czołówce. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, która opublikowała listę 50 najbardziej zanieczyszczonych miast świata aż 33 znajdują się w Polsce. Okazuje się nawet, że stężenie szkodliwych substancji w naszym kraju można porównać do tych w Pekinie.

Dlaczego w Polsce jest smog?

Ciekawą kwestią jest powód tak wysokiego smogu w Polsce. Okazuje się, że najbardziej winny nie są w tym wypadku przemysł czy samochody, a... spaliny wydobywające się z kominów indywidualnie ogrzewanych budynków. To właśnie w taki sposób w naszym kraju znajduje się aż 80 % rakotwórczego benzoapirenu. Czemu tak się dzieje? Wszystko za sprawą braku kontroli nad spalaniem paliwa w piecach starego typu, które używane są w wielu domach oraz niewielka wysokość, na jaką zanieczyszczenia są emitowane do atmosfery. Mimo, że duże fabryki czy elektrownie emitują więcej pyłów, są one mniej szkodliwe dla środowiska. Powodem mniejszej szkodliwości jest stosowanie odpowiednich filtrów oczyszczających spaliny, które są regulowane przepisami oraz to, że pyły są wypuszczane na znacznie większą wysokość, niż ta, na której oddychamy.

Skala problemu w Polsce jest na tyle duża, że na 6,5 mln budynków mieszkalnych aż 5 mln to domy jednorodzinne. Większość z nich została wybudowana w czasach PRL, kiedy nikt nie słyszał o termoizolacji i zapewne nie przypuszczał, jak zgubne będzie miało to konsekwencje. Okazuje się, że aż 7 na 10 domów nie posiada odpowiedniej izolacji termicznej. W większości domy ogrzewane są przy pomocy starych kotłów, które emitują nawet do trzydziestokrotnie więcej szkodliwych substancji, które są głównym źródłem smogu.

Jak zwalczyć smog?

Na szczęście okazuje się, że nie jesteśmy zupełnie bezradni w walce ze smogiem. Aby zredukować szkodliwe spaliny wystarczy ograniczyć zapotrzebowanie budynków na ciepło. W tym celu zaleca się przede wszystkim ocieplenie budynku i wymianę okien, dzięki czemu znacznie zredukuje się przyczyny powstawania smogu. Co ważne termomodernizacja nie tylko przyczyniłaby się do zmniejszenia smogu aż, o 2/3, ale także przyniosłaby korzyści dla inwestora i mieszkańców. Wszystko za sprawą ograniczenia zużycia energii, która jest potrzebna do ogrzania budynku. Jest to świetny sposób by zaoszczędzić i zapewnić większy komfort cieplny zimą i przyjemny chłód latem, podczas uciążliwych upałów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA