Czy warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Planując zakup mieszkania warto zastanowić się czy lepszym wyborem będzie kamienica czy też nowe budownictwo. Wokół kamienic narosło wiele mitów, które często mają niewiele wspólnego z prawdą. Dlatego warto sprawdzić, jakie wady i zalety ma mieszkanie w kamienicy. O czym trzeba wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania?

Mieszkanie położone w kamienicy z pewnością ma swój wyjątkowy klimat i niepowtarzalny urok. Prócz lokalizacji, zaletą kamienic jest możliwość stworzenia nietuzinkowej aranżacji. Jak nie trudno się domyślić nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytane czy dobrym wyborem jest kupno mieszkania w kamienicy. Można jednak wskazać wady i zalety takiego rozwiązania, pamiętaj, że wiele zależy  od indywidualnych potrzeb i oczekiwań oraz od konkretnego lokalu.

Mieszkanie w kamienicy - plusy

Jedną z największych zalet mieszkania w kamienicy jest przestrzeń. W większości przypadków takie lokale mają około trzech metrów wysokości, dzięki czemu jest więcej możliwości aranżacyjnych. Dodatkowym plusem są duże okna, dzięki którym do pomieszczeń wpada więcej światła. W zdecydowanej większości mieszkania położone w kamienicach mają duży metraż i przestronną kuchnię z miejscem na garderobę, a czasem nawet spiżarnię. Bardzo ważnym argumentem przemawiającym za kupnem mieszkania w kamienicy jest świetna izolacja ścian. W związku z ty że były one budowane z cegieł, mury są zdecydowanie grubsze niż w tradycyjnych blokach, dzięki czemu nie słychać sąsiadów. Grube mury z pewnością są dużą zaletą latem, możemy wtedy liczyć na przyjemny chłód, dzięki czemu można odpocząć od upałów. Nie da się ukryć, że kamienice są wyjątkowe także ze względu na swoje unikalne cechy. Kamienice najczęściej położone są w najatrakcyjniejszych zakątkach miasta, takich jak rynek czy starówka. Dzięki temu nie tylko można zaoszczędzić czas na dojazdy, ale także cieszyć się wyjątkowym widokiem z okna. W tego typu okolicy rzadko powstają nowe budynki, dlatego kamienice to jedyna możliwość by móc zamieszkać w zabytkowej części miasta. Dla wielu osób prawdziwą atrakcją kamienicy będzie z pewnością jej wartość historyczna, która dodaje nieruchomości prestiżu, oraz jej wyjątkowe pozostałości, takie jak stolarka czy kominek, który dodadzą wnętrzom klimatu i niepowtarzalnego stylu.

Mieszkanie w kamienicy - minusy

Mimo zalet, które z pewnością kuszą wielu potencjalnych kupców, trzeba przyznać, że kamienice mają także sporo wad. O ile wartość historyczna nieruchomości sprawia, że kamienica jest dla wielu wymarzonym miejscem do mieszkania, o tyle jej stan faktyczny może nie napawać optymizmem. Kamienice, jako że są starymi budynkami bardzo często są zaniedbane i co za tym idzie wymagają gruntownego remontu. Właśnie dzięki temu lokale można kupić w dużo niższej cenie, jednak jej remont może oznaczać dla nabywcy duże kłopoty i ogromne koszty. Może się okazać, że prócz tradycyjnych prac remontowych, mieszkanie wymaga także wymiany instalacji elektrycznej lub prac związanych z usuwaniem wilgoci. Grube mury, które latem mogą być niekwestionowaną zaletą, zimą będą oznaczać wyższe opłaty za ogrzewanie.

Decydując się na kupno mieszkania w kamienicy, trzeba tez wziąć pod uwagę status własnościowy budynku. Niestety, może to mieć kluczowe znaczenie dla nabywcy lokalu. Jeśli okaże się, że właścicielem kamienicy jest miasto, można nie otrzymać pozwolenia na niektóre prace remontowe, zwłaszcza, jeśli kamienica została wpisana do rejestru zabytków. Trzeba także wziąć pod uwagę stan budynku, który bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Za ewentualne inwestycje koszty ponoszą właściciele lokali, którzy dobrowolnie muszą wyrazić zgodę na pokrycie kosztów, dlatego remont kamienicy jest bardzo problematyczny. Zwłaszcza, że bardzo często mieszkania w kamienicy należą do osób o najniższych dochodach, przez co nie stać ich na remont budynku.

Mieszkając w kamienicy problemem może okazać się także hałas dobiegający zza okna. W pobliżu znajdują się ruchliwe ulice, które mogą uniemożliwić odpoczynek. Możliwym problemem może się okazać parkowanie, ponieważ w kamienicach trudno o podziemne garaże, a jak wiadomo jest niewielka ilość miejsc parkingowych przed budynkiem, a zdarza się nawet, że nie ma ich wcale. Problemem może okazać się także brak windy – zwłaszcza, jeśli w lokalu maja zamieszkać osoby starsze lub rodzina z małymi dziećmi.

Mieszkanie w kamienicy – tak czy nie?

Kamienice niewątpliwie mają swój niepowtarzalny urok i klimat, dlatego ich wybór nie dziwi. Trzeba jednak pamiętać, że decyzja o kupnie lokalu w kamienicy powinna być bardzo przemyślana. Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania trzeba wziąć pod uwagę swoje oczekiwania i potrzeby. Kupując lokal za niewielkie pieniądze trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami, jednak po kilku latach mieszkanie może znacznie wzrosnąć na wartości. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku kamienic usytuowanych w dobrej lokalizacji w ścisłym centrum lub w zabytkowej części miasta. Może się jednak okazać, że mieszkanie będzie wymagało nieustannego remontu, którego koszty będą zbyt duże, przez co nieruchomość może przynieść zbyt duże straty. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA