Drzwi przesuwne - gdzie warto zamontować?

Zwłaszcza te z dużymi skrzydłami, umożliwiają w razie potrzeby łatwą i szybką zmianę domowej scenografii. Są jak ruchome ściany - za ich pomocą można odsłaniać fragmenty pomieszczeń, zmieniając nastrój i klimat wnętrza, lub zasłaniać wejście do znajdujących się za nimi pokojów.

Większość z nich to systemy z prowadnicą górną. Poruszają się po niej wózki, do których podwieszone jest przesuwające się skrzydło drzwiowe, które nie dotyka podłogi.
Dostępne są też drzwi z prowadzeniem dolnym. Stosuje się je głównie wtedy, gdy skrzydło jest duże i ciężkie.

Drzwi przesuwne mogą otwierać się jednostronnie lub dwustronnie. Oprócz zwykłych drzwi, z jednym skrzydłem, można też zamontować teleskopowe – wtedy skrzydła poruszające się podwutorowych prowadnicach możemy przesuwać niezależnie od siebie, jak w szafie, albo chować jedno skrzydło drzwiowe za drugie, a następnie razem przesuwać na bok w jednym kierunku.

W jednej kasecie mogą znajdować się też dwa skrzydła poruszające się w przeciwnych kierunkach. Rozwiązanie to, nazywane systemem zachodzącym, pozwala na zamykanie drzwiami przesuwnymi dwóch sąsiadujących pomieszczeń. Dostępne są też rozwiązania pozwalające zsynchronizować ruch skrzydeł znajdujących się po przeciwnych stronach otworu drzwiowego, czyli sprzężenie obu skrzydeł w drzwiach dwuskrzydłowych, że poruszenie jednego z nich powoduje przesunięcie obydwu. Zapewnia to system linek stalowych, którymi połączone są skrzydła drzwiowe.
Osoby starsze i niepełnosprawne chętnie wybierają drzwi z zamontowaną przeciwwagą, która umożliwia łatwiejsze poruszanie dużym skrzydłem. Rozwiązanie to najczęściej jest stosowane w drzwiach chowanych w ścianie - przeciwwaga połączona z drzwiami linką stalową również jest schowana w kasecie. Pozwala to na samoczynne zamykanie się otwartych drzwi.

Kolejnym udoskonaleniem są drzwi z napędem elektrycznym, w których silnik uruchamiany za pomocą przycisku na ścianie lub pilota przesuwa automatycznie skrzydła drzwiowe. Takie drzwi powinny być też wyposażone w fotokomórkę zabezpieczającą przed przytrzaśnięciem przez zamykające się drzwi.
Drzwi poruszające się wzdłuż ściany na prowadnicy zamocowanej do niej lub do sufitu to rozwiązanie najprostsze, jednak mające wady. Takie drzwi uniemożliwiają ustawianie w ich pobliżu mebli oraz wieszanie na ścianie półek czy obrazów. Ponadto poruszające się skrzydło może być zagrożeniem dla bawiących się w pobliżu dzieci. Jeśli otwór drzwiowy jest szeroki, można zamontować drzwi poruszające się na prowadnicy zamocowanej do nadproża. Skrzydło zachodzi wtedy na naświetle boczne lub na zamknięte sąsiednie skrzydło rozwierane.

Najwygodniejsze rozwiązanie to drzwi poruszające się w specjalnej kasecie ukrytej w ścianie - po otwarciu „znikają” one wewnątrz ściany, umożliwiając dowolne wykorzystanie jej powierzchni. Producenci oferują gotowe kasety przystosowane do montażu w ścianach murowanych lub gipsowo-kartonowych; ich grubość wynosi najczęściej 10 lub 12,5 cm. Gotową kasetę do chowania drzwi przesuwnych możemy również dostawić do istniejącej ściany - ale trzeba pamiętać, że powstanie wtedy uskok i zabrana zostanie pewna powierzchnia pomieszczenia.
Zamiast kupować gotową kasetę, można również samodzielnie wykonać odpowiednią konstrukcję z płyt gipsowo-kartonowych, na stelażu z kształtowników aluminiowych (zwykle bywa to o ok. 30% tańsze).
Drzwi chowane w ścianie powinny być przewidziane już na etapie remontu mieszkania, gdyż wymagają wykonania odpowiednio dłuższego nadproża w otworze drzwiowym w ścianie konstrukcyjnej lub pozostawienia odpowiedniej przerwy w ścianie działowej, która będzie zabudowana kasetą.
W drzwiach przesuwnych chętnie stosuje się skrzydła z przeszkleniem. W zależności od potrzeb przeszklenie może być wykonane ze szkła nieprzejrzystego (drzwi stanowią wtedy barierę wzrokową i zapewniają intymność osobie przebywającej w danym pomieszczeniu) lub przejrzystego (dzięki czemu łączymy optycznie pomieszczenia, a domownicy zachowują ze sobą kontakt wzrokowy; ponadto szkło przejrzyste zapewnia możliwość oglądania przestrzeni za drzwiami, np. z salonu widzimy rośliny w ogrodzie zimowym).
Szkłem przejrzystym jest przeważnie szkło float bezbarwne lub kolorowe; przeszklenie nieprzejrzyste najczęściej robi się ze szkła ornamentowego lub matowego, ale może też być nim witraż lub różnokolorowa kompozycja ze szkła stapianego (fusing). Nowością są przeszklenia laminowane, wewnątrz których umieszczono świecące w różnych kolorach kolorowe diody LED. Możemy zastosować również tafle lustrzane, które oprócz nieprzejrzystości zapewniają optyczne powiększenie pomieszczeń.

Między holem a salonem

Montowane w tym miejscu duże drzwi przesuwne pozwalają na szybkie uzyskanie szerokiego przejścia, dzięki czemu da się wygodnie przeprowadzić do pokoju gościnnego czy salonu nawet wielu zaproszonych gości. Można je pozostawić niedomknięte (bez obawy, że zatrzasną się same w wyniku przeciągu), by kontrolować sytuację w częściowo odizolowanym pomieszczeniu.

Między dwoma pokojami

Dzięki szerokim drzwiom przesuwnym możemy zmieniać wymiary, proporcje i funkcje pomieszczeń. Otwierając drzwi między sąsiednimi pokojami, otrzymujemy jedno wielkie pomieszczenie. Pokój dzienny połączony z jadalnią stwarza przestronne wnętrze na rodzinne przyjęcie. W połączonych ze sobą pokojach dziecięcych młodsze dzieci mogą się wspólnie bawić, starsze - przyjmować znajomych, a po zamknięciu każde z nich ma swój oddzielny pokój.

Między kuchnią a pokojem dziennym 

Zależnie od potrzeby kuchnia wchodzi w skład dużej przestrzeni strefy dziennej, w której biegnie codzienne życie domowników, a po ich zamknięciu jest wydzielona jako osobne zamknięte pomieszczenie.

Między sypialnią a garderobą

W porannym pośpiechu szeroki dostęp do garderoby obydwojga małżonków zapewnia sprawne i zgodne rozejście się do codziennych zajęć, a zostawiony ewentualnie rozgardiasz – ukryty po zamknięciu drzwi – nie psuje harmonii w sypialni.

W pomieszczeniach wielofunkcyjnych

Dzięki drzwiom przesuwnym w sypialni można zorganizować aneks do ćwiczeń, w pokoju dziennym na miejsce do pracy, a w części łazienki urządzić pralnię.
W przedpokoju, gdzie zwykle odbywa się intensywna komunikacja – mijają się domownicy lub witani są przychodzący goście. Drzwi przesuwne mogą służyć do zamknięcia szaf wnękowych, które nie zabierają przestrzeni tak jak tradycyjny wieszak na ubrania czy szafka na buty. Są też wygodniejsze, gdy drzwi do sąsiednich pomieszczeń znajdują się blisko siebie. Otwierają się bezkolizyjnie, szczególnie jeśli są chowane w ścianę, podczas gdy zwykłe drzwi rozwierane w tej sytuacji zwykle zderzają się ze sobą i w konsekwencji szybko się niszczą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.