Koniec rządowego programu Mieszkanie Dla Młodych. Zastąpi go inny program

Ostatnia pula pieniędzy przyznawana przez rząd w ramach programu Mieszkanie dla Młodych rusza już 2 stycznia. Wszystko wskazuje na to, że z programu skorzystają tylko nieliczni, którym udało się w porę złożyć wnioski. Powód? Kończą się środki pieniężne przeznaczone na ten cel. Co stanie się z tymi, którzy także liczyli na pomoc od Państwa? I czy koniec dofinansowania do kredytu hipotecznego oznacza całkowity brak wsparcia ze strony rządu?

Kończy się program Mieszkanie dla Młodych

Program Mieszkanie dla Młodych rozpoczął się w 2014 roku i nie ma już wątpliwości, że dobiega końca. Początkowo nic nie wskazywało tak wielkiego zainteresowania programem, który cieszył się nieszczególną popularnością. Wszystko zmieniło się z chwilą kiedy program objął także dofinansowania do nieruchomości z rynku wtórnego. Od tamtej pory coraz więcej osób chciało skorzystać z pomocy rządu na zakup pierwszego mieszkania. 

Do kogo adresowany jest program Mieszkanie dla Młodych? Rząd zapewnia, że nie stawia wygórowanych wymagań i jedynym ograniczeniem jest wiek. Aby móc skorzystać z dofinansowania trzeba mieć nie więcej niż 35 lat. Trzeba jednak pamiętać, że aby móc skorzystać z propozycji rządu potrzebna jest zdolność kredytowa. Niestety, bardzo wiele osób nie spełnia tego podstawowego warunku, pozbawiając się szansy na pomoc ze strony Państwa. Powodem są wciąż zbyt niskie zarobki, które dyskwalifikują wielu młodych ludzi pokładających nadzieje w rządowym programie. Kolejną barierą w uzyskaniu kredytu hipotecznego, a co za tym idzie skorzystaniem z programu rządowego jest wkład własny. Coraz częściej pojawiają się głosy, że zniesienie wkładu własnego na pierwsze mieszkanie byłoby lepszym rozwiązaniem niż kontynuacja programu Mieszkanie Dla Młodych. 

Koniec programu Mieszkanie dla Młodych – i co dalej?

Niestety, nawet osoby, które posiadają zdolność kredytową mogą nie skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych. Dlaczego? Wraz z początkiem stycznia po raz ostatni będzie okazja uzyskać dofinansowanie do kredytu na mieszkanie. Środków może starczyć na zaledwie kilka dni - w puli jest zaledwie 381 tysięcy złotych - co oznacza, że program zakończy się, aż o 8 miesięcy wcześniej niż początkowo zakładano. Rząd zapewnia jednak, że ma pomysł na to jak pomóc mniej zamożnym obywatelom, których nie stać na kupno mieszkania własnościowego. Mowa o programie Mieszkanie plus, które ma zastąpić program Mieszkanie dla Młodych. Komu jest dedykowany i jakie warunki trzeba spełnić, by móc z niego skorzystać?

Mieszkanie plus – warunki

Program Mieszkanie Plus to nic innego jak wynajem lokali po niższych cenach niż te oferowane na rynku. Jak to możliwe? Specjalnie na potrzeby programu powstaną nowe mieszkania budowane w większości dużych, polskich miast. W niektórych miastach, m.in w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Wałbrzychu i Gdyni już rozpoczęto ich budowę. Szacuje się, że ma powstać około 6 tysięcy nowych mieszkań. Nie jest jeszcze znana data od kiedy będzie można składać potrzebne wnioski by skorzystać z programu Mieszkanie plus, wiadomo jednak, że program kierowany jest do wszystkich grup społecznych. Co ważne, w przeciwieństwie do programu Mieszkanie dla Młodych, ten program jest skierowany do wszystkich bez względu na wiek, wielkość rodziny i zarobki. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w przypadku bardzo dużego zainteresowania, rząd będzie mógł wprowadzić kryteria pierwszeństwa, takie jak niemożność uzyskania kredytu hipotecznego. 

Nowy program Mieszkanie plus to z pewnością ciekawa propozycja dla tych, których nie stać na kredyt hipoteczny lub którzy nie zdążyli skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych. Oczywiście, wynajem mieszkania nawet w niższej cenie jest dla wielu mniej atrakcyjne niż dofinansowanie do kredytu na własne lokum. Trzeba jednak przyznać, że w wielu przypadkach takie rozwiązanie może okazać się bardzo pomocne, a dodatkowo  z pewnością korzystnie wpłynie na rodzimą gospodarkę i na rozwój rynku nieruchomości. 

Więcej o: