Kupując mieszkanie do remontu możesz rozbić bank! Jak to zrobić? Musisz pamiętać o dwóch zasadach

Wielu Polaków nie chce kupować mieszkania do remontu, dlatego decyduje się na dużo droższy lokal, za to gotowy do użytku. Taki wybór często jest błędem, bo mieszkanie wymagające remontu w krótkim czasie może stać się prawdziwą żyłą złota. Decydują o tym dwa czynniki.

Czy warto kupować mieszkanie do remontu?

Bez wątpienia mieszkanie wymagające remontu będzie znacznie tańsze, niż lokal gotowy do użytku. Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile zaoszczędzimy, ponieważ jest to zależne od stopnia zniszczenia mieszkania. W grę wchodzą jednak obniżki rzędu nawet kilkudziesięciu procent. Właściciele często wystawiają na sprzedaż zniszczone mieszkania za dużo niższą cenę, niż szacowane koszty remontu z obawy przed brakiem chętnych za jego zakup. To z kolei jest świetną okazją dla szukających mieszkania w niższej cenie.

Argumentem przemawiającym za kupnem mieszkania do remontu jest również możliwość zarobienia na takiej nieruchomości w przyszłości. Biorąc pod uwagę koszty remontu bardzo często wartość rynkowa mieszkania wzrasta na tyle, że w przypadku sprzedaży uda nam się jeszcze zarobić. Zwłaszcza, jeśli mieszkanie jest położone w dobrej lokalizacji lub ma dobre połączenie komunikacyjne. Wyremontowane mieszkanie z pewnością pozwoli na wynajem lokalu w wyższej cenie, dzięki czemu koszty prac remontowych zwrócą się z nawiązką. Zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania, które wymaga prac remontowych, warto pamiętać, aby zwrócić uwagę na kilka czynników. Jakich?

Gdzie szukać mieszkania do remontu?

Mieszkanie wymagające remontu z pewnością może się okazać świetną inwestycją. Aby mogło się tak stać, trzeba najpierw spełnić kilka warunków. Po pierwsze, bardzo ważną rolę odgrywa lokalizacja. Najlepszym pomysłem jest kupno mieszkania położonego w dobrej lokalizacji, najlepiej w dużych miastach lub w okolicy, która niebawem zyska na atrakcyjności. Tego typu miejscem są okolice, gdzie będzie przechodzić nowa nitka metra. Dobrym pomysłem jest także szukanie mieszkania usytuowanego w ścisłym centrum. Bardzo często znajdują się tam kamienice, które ze względu na zły stan techniczny są wystawione na sprzedaż za znacznie zaniżoną cenę. Po remoncie, mieszkanie w zabytkowej kamienicy w centrum lub na starym mieście z pewnością zyska na wartości.

Na co należy uważać?

W przypadku kupna mieszkania, pośpiech jest złym doradcą. Aby inwestycja była naprawdę opłacalna, koniecznie trzeba dobrze sprawdzić stan nieruchomości. W przypadku mieszkań, które są położone w budynku o złym stanie technicznym mimo remontu, mieszkanie nie będzie tak dochodową inwestycją, jak byśmy chcieli. Warto wcześniej dowiedzieć się, czy wspólnota mieszkaniowa nie planuje generalnego remontu budynku, ponieważ w takim przypadku są możliwe podwyżki czynszu.

Kupno mieszkania to niewątpliwie duża i poważna inwestycja. Dlatego warto wziąć pod uwagę różne warianty i postarać się możliwie najdokładniej sprawdzić zarówno stan budynku jak i plany wobec niego. Jeśli dobrze przyłożymy się zadania i bez zbędnego pośpiechu poszukamy interesujących lokali, zakup mieszkania mimo kosztów remontu może stać się świetną inwestycją, która zaowocuje w przyszłości.

Więcej o: