Realizacje domów: dom nad zatoką z przeszkloną kuchnią

W małym miasteczku Eldred w pobliżu Nowego Jorku znajduje się wyjątkowa rezydencja z przeszkloną kuchnią i widokiem na zatoczkę. Przed laty miejsce to w niczym nie przypominało dzisiejszej świetności. Dawniej znajdowało się tu gospodarstwo rolne, a sam budynek wymagał gruntownego remontu.

W niewielkim miasteczku Eldred w hrabstwie Greene znajduje się wyjątkowa rezydencja zwana pływającym domem. Nazwa nawiązuje do potoku, który sąsiaduje z budynkiem od strony tarasu. Za obecny kształt domu odpowiada projektant Tom Givone, który nie tylko odświeżył zaniedbany budynek, ale także rozbudował go i dzięki dużym przeszkleniom wprowadził więcej światła.

Dom przykuwa uwagę za sprawą wyjątkowego, wiejskiego krajobrazu. Posiadłość usytuowana jest w pobliżu lasu i pól tuż obok zatoki, która celowo została połączona z domem od strony tarasu. Dwupiętrowy budynek został wybudowany jeszcze w XIX wieku, dokładnie w 1820 roku. Projektant zadbał by zachowały się jego oryginalne elementy, nawiązujące do stylu kolonialnego, takie jak drewniane podłogi, belki, okładziny z desek w kolorze bieli czy charakterystyczne dwuskrzydłowe okna. W części dobudowanej znajduje się przestronna kuchnia połączona z jadalnią. Nowym elementem wyposażenia domu jest piec umieszczony w kuchni, który także nawiązuje do stylu charakterystycznego dla XIX wieku. W tej części budynku znajdują się polerowana betonowa podłoga i przeszklona ściana, dzięki której wnętrza są rozjaśnione naturalnym światłem.

Proces projektowania i renowacji tego budynku trwał aż cztery lata. W  tym czasie nie tylko przywrócono rezydencji dawny blask, ale także nadano jej nowoczesnego akcentu w postaci przeszklonej ściany czy betonowej podłogi. Projektant, Tom Givone sprytnie połączył elementy charakterystyczne dla okresu XIX wieku i te zaczerpnięte ze stylu modernistycznego.    

W trakcie projektowania zmianie uległ plan budynku, który za sprawą dobudowanej części zyskał na dodatkowej powierzchni. Na parterze znajduje się przestronny salon, kuchnia z częścią jadalną, mała łazienka, sypialnia oraz pomieszczenie gospodarcze. W budynku znajdują się dwie osobne klatki schodowe, dzięki czemu na piętro można dostać się prosto z drzwi wejściowych. Na piętrze znalazło się miejsce na dużą sypialnię z kominkiem, dwie łazienki oraz dwie małe sypialnie usytuowane od strony frontowej budynku. Uwagę zwracają  antyczne meble umieszczone w łazienkach, zwłaszcza marmurowa umywalka pochodząca z XVIII wieku, znaleziona przez projektanta we Włoszech, na przedmieściach Rzymu. Innym elementem wyposażenia domu, który również nawiązuje do okresu powstania budynku jest osiemnastowieczna wanna wykonana z drewna i miedzi.

Projekt budynku zakładał zestawienie ze sobą elementów archaicznych z akcentami charakterystycznymi dla stylu nowoczesnego. Piękny, leśny krajobraz, woda i duże przeszklenia nie tylko okazało się wyjątkowym połączeniem, ale także uczyniło ten projekt oryginalnym i ponadczasowym.

Dane projektu:

Projektant: Tom Givone 

Lokalizacja: Eldred w hrabstwie Greene, Stany Zjednoczone

Zdjęcia: Mark Mahaney

Więcej o: