Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien do domu?

Trudno wyobrazić sobie dom bez światła dziennego. Bez względu na styl i upodobania, okna to nieodłączny element wyposażenia każdego domu. Mimo to, wciąż przywiązujemy zbyt małą wagę do ich zakupu. To błąd, bo od tego na jakie okna się zdecydujemy, zależy nie tylko wygląd domu, ale także nasz komfort i koszty ogrzewania.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie okien do domu?

Kupując okna do domu większość z nas największą wagę przywiązuje do ich wyglądu i wielkości. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad bardziej szczegółowymi parametrami, które często mają duży wpływ na ich jakość. Po zakupie nieruchomości, okna powinny znaleźć się na samym początku listy wydatków. Nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę, lepiej dać sobie czas na podjęcie najkorzystniejszej decyzji. Jeśli dobrze przemyślimy swój zakup, okna posłużą nam na dłużej. W końcu okna to zakup na długie lata, więc nie warto sugerować się wyłącznie ceną lub wyglądem.

Przy zakupie okien trzeba zwrócić uwagę na ich wymiar. Standardowe rozmiary są znacznie tańsze od okien robionych na zamówienie, dlatego już na etapie budowy domu trzeba to uwzględnić w planowanych wydatkach.

Bardzo ważną kwestią przy wyborze okien jest ich izolacyjność. Określa się ją na podstawie współczynnika przenikania U i przypuszczalności energii cieplnej G. Są to parametry, które określają przepuszczalność energii słonecznej, która pada na szybę od strony zewnętrznej i przechodzi do środka pomieszczenia.

Drewniane, plastikowe czy aluminiowe? 

Mimo że rynek budowlany rozwija się w szybkim tempie, w kwestii okien prym wiodą modele drewniane i plastikowe. Zarówno jedne, jak i drugie mają spore grono zwolenników i przeciwników. Kilkanaście lat temu rynek zdominowała moda na okna plastikowe. Dziś sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej i okna drewniane przeżywają prawdziwe odrodzenie. Obecnie to właśnie drewniane okna są wykorzystywane przy większości czołowych inwestycji. Zmiana wynika zarówno z ciekawej estetyki drewnianych okien, które uchodzą za bardziej modernistyczne oraz ze znacznie lepszej jakości, niż dawniej. Obecnie drewniane okna mają zbliżone parametry do modeli plastikowych, dzięki czemu z powodzeniem mogą równać się z modelami PCV.

Co ciekawe, coraz większą popularnością cieszą się okna aluminiowe. Dawniej były używane wyłącznie do budynków przemysłowych i biurowych, dziś coraz częściej są spotykane w domach mieszkalnych. Ich zaletą jest wyższa wytrzymałość, niż w przypadku okien z plastiku czy drewna, dzięki czemu świetnie sprawdzają się nawet w bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych. Niestety, okna aluminiowe są znacznie droższe od pozostałych modeli, dlatego zdecydowanie mniej osób decyduje się na ich zakup. 

Od czego zależy cena okien?

Okazuje się, że koszty okien zależą od wielu czynników. Prócz materiału z jakiego je wykonano, koszty są uzależnione od  rodzaju stolarki, wymiarów okien (standardowy wymiar, będzie znacznie tańszy, niż okna robione na specjalne zamówienie), sposobu otwierania, izolacji termicznej oraz ilości komór. Wszystkie te elementy mają wpływ na ostateczny koszt, dlatego trudno zawczasu oszacować ile zapłacimy za zakup okien do domu.

Według statystyk, Polacy wymieniają okna średnio co 30-40 lat. Biorąc pod uwagę, że zakupione okna posłużą nam przez kilka dekad, nie warto pokusić się na tanią wersje, która najczęściej oznacza dużo niższy standard i słabe parametry. Od tego, jakie okna wybierzemy, zależy nie tylko nasz komfort, ale także, jakie poniesiemy koszty ogrzewania domu. Dobrze izolowane okna ochronią zarówno przed zimnem, jak i wysoką temperaturą, przez co zaoszczędzimy na klimatyzacji i ogrzewaniu budynku. Wniosek nasuwa się sam: często droższe modele są lepiej opłacalne. Dlatego, planując budowę domu, lepiej wybrać bardziej kosztowne modele, mając gwarancje doskonałej jakości, która przełoży się na niższe rachunki i komfort użytkowania. 

Więcej o: