Praca w domu: wygodnie i stylowo

Praca z domu jest coraz częstszym sposobem zarabiania na życie. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na rozwiązania wzornicze w branży meblowej, dzięki którym praca w domu będzie zarówno wygodna, jak i przyjemna.

Coraz częściej zarabianiem w domu zajmują się osoby, które jeszcze dekadę temu spędzałyby w zasadzie cały swój czas pracy w siedzibie firmy. Jak pokazują statystyki, pracą zdalną trudnią się już nie tylko osoby pracujące w profesjach typowych dla tej metody zarobkowania, takich jak grafik czy copywriter. Sprawia to, że na rynku rośnie popyt na meble atrakcyjne dla osób pracujących niemal całe dnie w swoich czterech kątach. Jaka zatem jest realna skala fenomenu rosnącej liczby pracowników zdalnych i jakie propozycje wystroju wnętrz mogą ułatwić im życie?

Zdalna efektywność

To, jak bardzo rośnie popularność pracy zdalnej, widać, choćby na przykładzie Stanów zjednoczonych. Jak wykazały badania przeprowadzone na tamtejszym rynku pracy, w ciągu dziesięciu lat (między rokiem 2005 a 2015) liczba osób pracujących zdalnie wzrosła aż o 115%. Praca z domu jest popularna szczególnie wśród tzw. "millenialsów" (osób urodzonych w okolicach roku 2000). Aż 68% ankietowanych z tej grupy wiekowej przyznało, że w momencie, gdy dany przedsiębiorca proponuje pracę zdalną, rośnie ich zainteresowanie oferowanym stanowiskiem. Praca na odległość ma kilka istotnych zalet: Przykładowo, według analiz tacy pracownicy czują się bardziej związani z przedsiębiorstwem (dzięki np. wideokonferencjom). Firma zaś zaoszczędza na kosztach, jakie musiałaby ponieść w związku z utrzymywaniem rozległego biura.

Znaczenie dobrego fotela

Praca zdalna wiąże się zazwyczaj z wielogodzinnym siedzeniem przed komputerem. Przebywając w domu, ma się oczywiście więcej okazji do swobodnego ruchu niż pracując w ciasnym biurze; nie da się jednak ukryć, że i tak w pozycji siedzącej spędza się mnóstwo czasu. Dlatego koniecznie należy zadbać o dobre krzesło - takie, które pozwoli utrzymać wygodną, ale i zdrową pozycję. Od niej zależą między innymi wyniki w pracy - jak uważają naukowcy, siedzenie prosto usprawnia transport tlenu i przepływ krwi w organizmie, co z kolei pozytywnie wpływa na samopoczucie i sprawność umysłową. Rozwiązaniem, które mogą to ułatwić są np. krzesła ergonomiczne , dostępne m.in. w ofercie AJ Produkty . Krzesła te mają wbudowane tzw. mechanizmy synchroniczne, ułatwiające dostosowanie krzesła do wzrostu i postury użytkownika. Co nie mniej istotne, tego rodzaju produkty zaprojektowane są często w miłym dla oka, nowoczesnym stylu - fakt ten z pewnością docenią osoby przewidujące, że ich domowe biuro często będzie gościć klientów.

Gdzie postawić biurko?

Wygodne krzesło to podstawa, ale co z resztą wyposażenia domowego biura? Warto zwrócić uwagę na oświetlenie, gdyż jest ono często niedocenianym czynnikiem, który ma istotne znacznie dla efektywnej pracy. Jak zauważyli naukowcy w periodyku Journal of Clinical Sleep Medicine, pracownicy biurowi mający dostęp do światła dziennego są bardziej aktywni, mają mniej problemów ze snem, są zdrowsi i przejawiają bardziej pozytywne nastawienie do życia niż ich współpracownicy bez miejsc "przy oknie". Warto zatem postawić biurko do komputera przy oknie bądź w jego okolicy i zorganizować wokół niego miejsce pracy zapatrzone w różne pojemniki, przegródki czy też szafki ułatwiające łatwy dostęp do ważnych wydruków lub dokumentów. Natomiast osoby dzielące z kimś domowe biuro bądź posiadające kilka stanowisk pracy mogą zainteresować się biurkami z elektrycznym napędem. Te minimalistyczne meble można dowolnie przemieszczać, bez dodatkowego wysiłku, nawet gdy na ich powierzchni znajduje się sprzęt elektroniczny czy stosy papierów.

Zorganizowanie miejsca pracy zdalnej wymaga trochę planowania, ale opracowanie dobrego projektu zawsze się zwraca. Za sprawą dobrego oświetlenia oraz uniwersalnych, łatwo dostosowanych do indywidualnych potrzeb można stworzyć biuro, które będzie nie tylko miłe dla oka i przytulne, ale też umożliwi efektywną i przyjemną pracę.

Copyright © Agora SA