Trzy sposoby na udany grill z przyjaciółmi

Zapach pieczeni z grilla to jeden ze znaków, że na dobre zaczęła się wiosna. Jak przygotować idealne grillowe party dla ciebie i twoich przyjaciół? W co warto się zaopatrzyć, aby jedzenie było pyszne i zdrowe? Poznaj trzy podstawowe kroki, jakie warto podjąć, zanim zaprosisz znajomych na ucztę.

Krok 1: Wybierz odpowiedni grill, czyli na węglu świat się nie kończy

Pierwszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest oczywiście dobry grill . Grille węglowe cieszyły się swego czasu największą popularnością. Obecnie jednak coraz częściej poleca się grille gazowe. Dlaczego? Pierwsza korzyść to łatwość rozpalenia. Nie musisz sypać węgla, dolewać rozpałki, która, powiedzmy sobie szczerze, nie zawsze ma zachęcający zapach. Nie musisz czekać aż węgle się wypalą i zaczną żarzyć. Co ważne, grill gazowy emituje znacznie mniej dymu niż węglowy i jest to dym o dużo mniej uciążliwej woni. Dzięki temu nie tylko chronisz środowisko, ale też własne ubrania przed niezbyt przyjemnym zapachem. Oczywiście, taki grill jest droższy. Pomyśl jednak o tym nie jako o wydatku, lecz jako o inwestycji w naprawdę udane spotkania z przyjaciółmi.

Krok 2: Zwracaj uwagę na funkcje grilla gazowego

Przede wszystkim sprawdź, czy wybrany przez ciebie grill posiada termometr. Ułatwi ci to stworzenie perfekcyjnie wypieczonych dań. Inna przydatna funkcja to boczny palnik do gotowania. Przy jego pomocy podgrzejesz na przykład sos. W niektórych modelach znajdziesz też żeliwną płytę do smażenia. Takie udogodnienie pozwoli ci jeszcze bardziej wzbogacić menu. Czy warto inwestować w grill z większą liczbą palników? Zdecydowanie tak. Grill powinien mieć dwa lub, jeszcze lepiej, trzy palniki. Na takim urządzeniu przygotujesz posiłek nawet dla 10 osób. Jeśli planujesz duże przyjęcie, zwróć uwagę nie tylko na ilość palników, ale też na ich moc oraz na wielkość rusztu. Bardzo ważne jest to, aby grill było łatwo wyczyścić. Sprawdź, czy wybrany przez ciebie model można rozłożyć na części, które da się umyć w zmywarce. Zwróć też uwagę na materiał, z którego wykonany jest ruszt. Emaliowane ruszty nie są porowate i łatwiej je doczyścić niż żeliwne. Upewnij się, czy w wybranym modelu butla z gazem zmieści się na półce pod grillem. Wbrew pozorom nie jest to oczywiste. Jednak w niektórych grillach można swobodnie ukryć nieestetyczną butlę. Inne funkcje, na które warto zwrócić uwagę to drobne, ale przydatne udogodnienia, jak otwieracz do napojów w korpusie grilla lub zapalnik w pokrętle - wówczas możesz zapalić gaz jedną ręką.

Krok 3: Dobierz odpowiednie akcesoria

Jeśli chcesz zaaranżować wieczór przy grillu godny prawdziwego szefa kuchni, postaw na przydatne dodatki. Prostym, ale bardzo praktycznym gadżetem jest lampka do grilla. Jest ona bardzo łatwa w montażu i umożliwia grillowanie późnym wieczorem. Zatem dzięki temu dodatkowi przedłużysz imprezę nawet na całą noc. Podobną funkcję spełniają podświetlane pokrętła. Praktycznym dodatkiem jest też ruszt do grillowania ryb. Dzięki niemu możesz przyrządzić delikatne rybie mięso, bez obawy, że się rozpadnie. Szykujesz przyjęcie z opcją dla wegetarian? Jeśli chcesz przygotować warzywa lub delikatne słodycze, kup jednorazowe tacki z aluminium. Jeśli wolisz tradycyjne ruszty, możesz wybrać mały ruszt, na którym bez problemu przyrządzisz nawet bardzo niewielkie przekąski. Innym ciekawym dodatkiem są specjalne uchwyty do kukurydzy. Jeśli natomiast marzą ci się aromatyczne mięsa lub owoce morza, zdecyduj się na modną deskę do grillowania. Przyrządzone na niej dania będą miały niepowtarzalny zapach. Jeśli jesteś fanem kuchni amerykańskiej, zainteresuj się takimi gadżetami jak praska i ruszt do burgerów. A może chcesz zaserwować gościom dania we włoskim stylu? Kup specjalny kamień do wypiekania pizzy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.