Dom Kamila Stocha. Gdzie mieszka Kamil Stoch i jak wygląda jego dom?

Dom Kamila Stocha to prawdziwy pałac. Skoczek wraz z żoną od dawna marzyli o własnym miejscu na ziemi i ich plany wreszcie doszły do skutku. Dom Kamila Stocha powstał w jego rodzinnej miejscowości - Ząb i idealnie wpisuje się w regionalną architekturę. Z jakich materiałów powstawał i jak wygląda dom Kamila Stocha? Zobaczcie sami.

Budowa domu Kamila Stocha - plany

Choć Kamil Stoch urodził się w Zakopanem, to wychowywał się w maleńkiej, podhalańskiej wsi Ząb obok Zakopanego. Skoczek wielokrotnie podkreślał przywiązanie do rodzinnych stron, dlatego nie dziwi fakt, ze dom Kamila Stocha i jego żony Ewy powstał właśnie tam. Małżonkowie chcieli, żeby budynek nawiązywał do regionalnej architektury i tradycji, dlatego też projekt ich domu powstał w oparciu o styl charakterystyczny dla góralskiej zabudowy. 

Dom Kamila Stocha. Jak się zaczęło?

Kamil Stoch, czołowy polski skoczek narciarski, do tej pory wraz z żoną wynajmował mieszkania w swoich rodzinnych okolicach na Podhalu. Małżonkowie dojrzeli jednak do decyzji o budowie własnego domu z prawdziwego zdarzenia. Silnie związany z tradycją regionu, w którym się wychował, Stoch marzył, by jego dom był z nią zgodny. Wsparli go w tym i zachęcili do budowy mieszkańcy rodzinnej miejscowości, którzy podczas specjalnej uroczystości na jego cześć, podarowali Kamilowi kamień węgielny i tzw. sosręb, czyli główną belkę podtrzymującą dach w góralskim domu. Od Planów, trzeba było przejść do działań i tak Kamil Stoch wraz z żoną Ewą postanowili rozpocząć budowę swojego domu.

Aby budowa domu Kamila Stocha mogła się rozpocząć, trzeba było najpierw znaleźć architekta. Oczywiście, zgodnie z założeniem wierności tradycji, koniecznie miejscowego i można było zaczynać prace nad projektem. Skoczek zdecydował się na projekt domu w stylu góralskim, który świetnie wpisze się w okoliczne krajobrazy i zabudowę regionu. 

Budowa domu Kamila Stocha - dach

Mimo że zarówno Kamil Stoch jak i jego żona Ewa, nie ukrywali swojego przywiązania do tradycji to wiadomym było, że budynek musi spełniać wymogi najnowszych technologii. Tylko wtedy można wydłużyć żywotność konstrukcji budynku na lata. Aby budowa domu Kamila Stocha przyniosła oczekiwany efekt, trzeba był zwrócić szczególną uwagę na budowę dachu.To właśnie zadaszenie ma kluczowy wpływ na stan budynku, ponieważ chroni go przed zawilgoceniem. Zwłaszcza tak rozbudowana i wielka powierzchniowo konstrukcja dachu jak w przypadku domu Kamila Stocha.

Budowa domu, w tym także budowa współczesnego zadaszenia była bliska skoczkowi z racji jego współpracy z firmą zajmującą się izolacjami ścian i dachów. W końca Kamil Stoch przez lata brał udział w firmowych szkoleniach i prezentacjach dotyczących najnowszych technologii budowlanych. 

Dom Kamila Stocha - miejsce

Nie bez znaczenia dla budowy domu Kamila Stocha jest samo miejsce. Urodzony i wychowany w górach właśnie na Podhalu postanowił wybudować swój własny, wymarzony dom. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak duże walory kulturowe i krajobrazowe ma Podhale. Już na pierwszy rzut oka widać, że budownictwo jest charakterystycznym elementem tego regionu.

Autor projektu domu Kamila Stocha - Adam Bukowski podkreśla, że sam projekt to tylko część sukcesu. Równie ważne są materiały z których wybuduje się dom oraz osoby, które uczestniczą w jego budowie. Zwłaszcza, że współczesne domy posiadają bardziej skomplikowane funkcje, za sprawą zwiększających się potrzeb użytkowników.

Budowa domu Kamila Stocha - sposób izolacji

Aby budowa domu Kamila Stocha mogła na dobre się rozpocząć, skoczek zgłosił się do zaprzyjaźnionych specjalistów po radę i pomoc w doborze odpowiednich materiałów izolacyjnych. Potem trzeba było jeszcze tylko przekonać do nowoczesnych rozwiązań wykonawców, którzy - jak to górale - mocno przywiązani byli do znanych sobie i stosowanych od lat metod budowania. Nie było łatwo, ale  zalety nowych rozwiązań przekonały nawet najbardziej nieprzekonanych i zabrano się do prac.

Sposób izolacji domu Kamila Stocha jest autorskim rozwiązaniem wykonawcy - podkreślają przedstawiciele firmy produkującej materiały izolacyjne zastosowane podczas prac. Nie wszystkie zastosowane rozwiązania były potrzebne i właściwe. Chodzi m.in. o sznurkowanie wełny. Wykonawca pracował dotychczas na materiałach, które tego wymagały ze względu na małą gęstość, słabą strukturę czy też ze względu na masę. Zastosowana wełna mineralna szklana utrzymuje się bez sznurkowania.

Plan domu Kamila Stocha

Bardzo ważną kwestią w budowie domu skoczka była wysokość powstającego budynku. Dom Kamila Stocha ma prawie cztery kondygnacje, dlatego budowla wymagała od specjalistów znacznie więcej uwagi niż prosty, klasyczny dom o dwóch kondygnacjach. Budując dom, należało także wziąć pod uwagę wilgoć, która będzie migrowała na poddasze i pod dach. Dlatego tak istotna jest odpowiednia izolacja dachu, ponieważ w przeciwnym razie pod połaciami z czasem zacznie gromadzić się grzyb. W takim przypadku konsekwencje mogą być nie tylko kłopotliwe, ale i kosztowne. W momencie, kiedy na poddasze przedostanie się wilgoć właściciel będzie zmuszony do remontu, a nawet wyłączenia poddasza z użytkowania. W przypadku domu Kamila Stocha jest to o tyle istotne, że jest do budynek z bali, drewniany. 

Konstrukcja domu Kamila Stocha

Dom Ewy i Kamila Stochów skonstruowano z pięciu belek, czyli tzw. płazów. Każda z nich jest inna od pozostałych, a w dodatku nie wszystkie ułożone są pod kątem prostym. Jak przyznaje architekt, Adam Bukowski -

stworzenie takiej konstrukcji jest niezmiernie trudne i niewielu cieśli potrafi poradzić sobie z precyzją takiego wykonania. Kamieniarka ułożona z kilkutonowych głazów także stanowi o atrakcyjności budowli. Wszystkie elementy to rękodzieło i praca lokalnych artystów - mistrzów, z którymi z przyjemnością współpracuję

- podkreśla architekt.

Dom Kamila Stocha w górskim stylu: kształt dachu

Bez wątpienia o unikalnym i oryginalnym charakterze domów wznoszonych na Podhalu jest dach i sposób jego wykończenia. Dom Kamila Stocha, podobnie jak inne budynki powstałe w tym regionie ma charakterystyczny dach o stromym kształcie. Pokrycia z gontu nie da się bowiem pomylić z żadnym innym i mało które pokrycie tak zachwyca kunsztem i charakterystycznym wzorem, tworzonym przez kładzione jedna przy drugiej drewniane deszczółki. 

Jeśli chodzi o kształt dachu dominującego w bryle podhalańskiego domów, wynika on nie tyle z wyboru budowniczych, co jest zależny od warunków przyrodniczych panujących w górach. Wszystko dlatego, że skośne połacie ułatwiają szybkie, naturalne odprowadzenie wody opadowej i śniegu, zmniejszają też ryzyko przecieku. A szczelność i niezaleganie pokrywy śnieżnej to bardzo pożądane cechy zadaszenia budynku narażonego na znaczne opady. 

Dach spadzisty dobrze sprawdza się też wówczas, gdy chcemy w bryle domu zmieścić wszystkie zaplanowane pomieszczenia, nie tworząc kolejnej pełnej kondygnacji. Taki stromy dach umożliwia częściowe ich ukrycie i optyczne obniżenie budynku. Górale wiedzieli o tym wszystkim od dawna, nie dziwmy się więc, że na Podhalu dachy są wysokie, spadziste i zajmują znaczną część elewacji. Podobnie jest u Kamila Stocha.

Jego dom został przekryty bardzo stromym dachem. Warto zauważyć, że jego powierzchnia to ponad 500 m2. To dużo, nawet jak na warunki współczesnego budownictwa podhalańskiego. Przeciętne dachy domów jednorodzinnych mają do 150 m2 powierzchni, zatem dach domu Kamila Stocha jest trzykrotnie większy. Choć wznoszone dziś na Podhalu domy często mają spore kubatury, jednak rzadko dorównują skalą budynkowi należącemu do naszego olimpijczyka i jego rodziny. Budynek ten nie jest więc typowym, współczesnym podhalańskim domem i dlatego zasługiwał na szczególną pieczę specjalistów podczas prowadzenia prac budowlanych.

Dom Kamila Stocha: efekt końcowy

Budowa domu to nie tylko poważna i kosztowna inwestycja, ale także długotrwały proces. Od podjęcia decyzji do realizacji budowy domu skoczka minęło kilka lat. Budowa domu Kamila Stocha rozpoczęła się jeszcze w 2014 roku. Dom Ewy i Kamila Stochów wykonano z drewnianych bali. Jest wysoki - licząc z piwnicą ma prawie pełne cztery kondygnacje. Udało się także zastosować takie materiały i technologie, żeby budynek był mocny, trwały i odporny na trudne górskie warunki. 

Okazała drewniana willa ze spadzistym dachem nawiązuje do góralskiego stylu. Jest znacznie większa niż dom rodzinny Kamila Stocha, możemy się jednak domyślać, że jego dom nigdy nie będzie pusty. Znajdzie się tu miejsce zarówno dla rodziny, jak i dla licznych znajomych i przyjaciół naszego skoczka.

Najważniejsze jednak, że budowa domu skoczka udała się i w końcu pod Tatrami stanął okazały, efektowny, ale współczesny budynek w stylu góralskim. Dom Kamila Stocha stał się przedmiotem dumy nie tylko samego skoczka, ale także architekta i dużej części społeczności. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.