Funkcjonalna i piękna kuchnia - spraw, by centrum domu było wygodnym azylem

Wiele ważnych chwil odbywa się w kuchni, którą z tego powodu można nazwać rodzinnym centrum spotkań. Jest ona świadkiem najlepszych imprez, tu także spędzamy wspólny czas przy posiłkach. Dlatego tak istotne jest, by była miejscem cieszącym oko, umilającym czas i oczywiście funkcjonalnym. Jak tego dokonać?

Według raportu European Kitchen Trends ponad połowa Polaków (51%) przyznaje, że codziennie spędza czas z rodziną w kuchni. Nic w tym dziwnego - kuchnia to miejsce przygotowywania posiłków i przechowywania smakołyków. Jedzenie doskonale poprawia nastrój, a wspólne gotowanie łączy ludzi. W jaki sposób możesz poprawić funkcjonalność kuchni? Zadbaj o jej ergonomię.

Magazynowanie, czyli gdzie pomieścić to całe jedzenie?

Podstawowym problemem większości polskich mieszkań jest brak miejsca. Mamy tendencję do chomikowania różnych przedmiotów, niczego nie wyrzucamy, bo przecież kiedyś może się przydać. Podobnie jest z kuchnią oraz jedzeniem. Jeśli jesteś szczęściarzem posiadającym przestronne pomieszczenie, np. połączone z salonem, problem wydaje się mniejszy. Co zrobić w sytuacji, gdy nasza kuchnia jest mniejsza?

Jeśli masz problem z miejscem, postaw na dużą lodówkę typu multidoor. Wbrew pozorom przestronne lodówki mogą okazać się zbawienne w małych kuchniach. W odróżnieniu od standardowych modeli cechuje je znacznie większa pojemność. Najnowocześniejsze (np. lodówki  Samsung Multidoor ) wyposażone są w technologię SpaceMax?. Umożliwia ona zwiększenie pojemności urządzenia aż do 100 litrów przy niezmienionych wymiarach zewnętrznych. Dodatkowe trzecie drzwi to także dodatkowa przestrzeń na przechowywanie produktów. Lodówki multidoor, wyposażone w technologię Flex Zone, pozwalają ustawić różne temperatury chłodzenia w wydzielonych strefach urządzenia, dzięki czemu jedzenie dłużej zachowuje świeżość.

Jako centralny element każdej kuchni lodówka musi być łatwo dostępna. Drzwi nie mogą otwierać się jedynie częściowo, a korzystanie z zamrażarki w upalne dni nie powinno irytować. Przez całą dobę powinno się mieć łatwy dostęp do potrzebnych produktów. Plusem urządzeń multidoor jest umiejscowienie zamrażarki za oddzielonymi drzwiami jednego skrzydła.

Inteligentna kuchnia

Nowoczesne kuchnie rezygnują z tradycyjnego sposobu zarządzania na rzecz najnowszych rozwiązań technologicznych. Obecnie możliwe jest nastawienie piekarnika oraz zmywarki podczas oglądania telewizji. Aplikacja SmartThings umożliwia bowiem kontrolowanie wielu sprzętów AGD i RTV za pomocą jednego urządzenia, np. lodówki Family Hub?, do której możesz zajrzeć zdalnie z poziomu smartfona, będąc już na zakupach. Aranżacja mebli - jak poustawiać, żeby było wygodnie?

Myśląc nad wyposażeniem swojej kuchni, pamiętaj o trzech zasadach. Po pierwsze ustawiaj sprzęty według kolejności wykonywanych czynności. Po drugie najbardziej przydatne i najczęściej używane przyrządy miej zawsze pod ręką. Po trzecie dostosuj do swojego wzrostu wysokość szafek kuchennych oraz blatów.

Kuchnia rzadko kiedy jest sterylnym pomieszczeniem, w którym panuje idealny porządek. Przeciwnie, najczęściej jest w niej kontrolowany bałagan. Ważne jest jednak to, by ten nieład okiełznać. Pracę w kuchni ułatwi wydzielenie w niej trzech przestrzeni: przechowywania, gotowania oraz zmywania. W strefie przygotowania ustaw lodówkę oraz szafki, w strefie gotowania - płytę grzewczą, piekarnik oraz blaty albo wyspę kuchenną, natomiast w strefie zmywania - zlew oraz zmywarkę.

Przyjazny dla oka styl kuchni sprawi, że chętniej będziesz ją odwiedzać. Ale to funkcjonalność uczyni ją ułatwiającym życie centrum domu.

Więcej o: