Zaproszenie ślubne nie jest zwykłą informacją o dacie i miejscu wydarzenia. To świadectwo Waszego gustu i stylu. Ich przygotowanie wcale nie jest proste, ale warto podjąć ten trud, bo piękne zaproszenia goście często zostawiają sobie na pamiątkę.
Najprostszą formą jest karnet składany na pół, coraz częściej jednak młodzi decydują się na inne rozwiązania. Modne są np. zaproszenia jednokartkowe, nieskładane. Mogą mieć format zeszytu lub niedużego notesu (A4 lub A5). To znakomite rozwiązanie dla osób ceniących minimalizm. Gdy na jednej kartce nie mieszczą się wszystkie informacje, można stworzyć kilka kart i związać je np. sznureczkiem lub opaską z inicjałami Młodej Pary.
Winietki ślubne, czyli jak znaleźć swoje miejsce >>
Odmianą zaproszeń jednokartkowych są tzw. tryptyki, czyli kartki, najczęściej A4, składane na trzy. W centralnej części zamieszcza się główny tekst zaproszenia, a na bocznych skrzydłach mapkę, potwierdzenie przybycia i np. krótka informacja o prezentach. Takie zaproszenie jest przewiązywane sznurkiem, tasiemką lub ma papierową bądź koronkową opaskę.
Hitem ostatnich sezonów są tzw. folderki z kieszonką. Składają się z kilku części. Środkowa strona zawiera główne informacje o wydarzeniu, jeden bok tworzy kieszeń, do której wkłada się np. mapkę dojazdu, kartę z informacją o prezentach (lub ich zamiennikach), o charakterze wesela (rustykalny, glamour lub royal) albo wiadomość dla nocujących gości. Kolejna część jest okładką i zakrywa dwie pozostałe.
Nowoczesnym rozwiązaniem są zaproszenia na płycie CD. W krótkim filmie narzeczeni przekazują szczegóły dotyczące ich ślubu. To świetny pomysł dla młodych gości, ale gdy zapraszamy starsze osoby, przygotujmy także kilka tradycyjnych zaproszeń.
Najczęściej zaproszenia są papierowe, ale można zrobić je także np. na płótnie albo na deseczce. Wówczas od razu informujemy gości o charakterze uroczystości. Drewno np. świadczy o weselu w stylu rustykalnym, to zaś oznacza mniej formalny styl ubioru. Jeśli na zaproszeniu umieścimy kwiaty lub wzory etniczne, dajemy znak, że przyjęcie będzie w stylu boho. Biały papier ze złotymi obwódkami lub mieniącym się brokatem to styl glamour. Satynowe wstążki będą zapowiedzią wesela w klimacie hollywoodzkich gwiazd. Szary papier świadczy o umiłowania przyrody i marzeniu o życia na łonie natury. Zawsze eleganckie są zaproszenia białe. Dużą popularnością cieszą się również kolekcje w kolorze pudrowego różu, burgundu i zieleni, a także z dodatkiem granatu.
Współczesne zaproszenia są wykonywane na zamówienia, pod konkretne oczekiwania. Najbardziej cenione są jednak te wykonane samodzielnie – na pewno będą niepowtarzalne. Ich przygotowanie wzmaga sporo czasu i pewnych umiejętności.
W treści zaproszenia, zgodnie z tradycją na pierwszym miejscu umieszcza się Młodą Parę i ich rodziców. W zaproszeniach formalnych używa się pełnych imion, np.: Joanna Nowak i Jan Kowalski wraz z Rodzicami… Podajemy dokładny czas i miejsce ślubu. Datę można zapisać słownie. Jeśli zapraszamy na wesele, podajemy adres lokalu, w którym się będzie ono odbywać. Dobrze jest podać termin, do którego należy potwierdzić przybycie gości na ślub oraz podać dane kontaktowe do osoby odpowiedzialnej za potwierdzenie obecności gości telefon lub adres mailowy) warto też umieścić informacje dotyczące charakteru wesela i obowiązującego stroju np.: white tie, cravate blanche.
Jeśli zamiast prezentów i kwiatów, chcielibyście otrzymać np. kopertę czy przekazać pieniądze na cel charytatywny, warto w sposób delikatny i z humorem zasugerować to gościom, np. w formie żartobliwego wierszyka lub fraszki.
Dekoracja samochodu. Jakimi kwiatami przystroić samochód do ślubu? >>
Zaproszenia należy wysłać najwcześniej sześć miesięcy przed ślubem, najpóźniej na 4 tygodnie przed uroczystością. W przypadku, gdy najważniejsi goście mieszkają w pobliżu, można doręczyć zaproszenia ślubne osobiście.
Zaproszenia ślubne są pierwszą okazją do przedstawienia się gościom. Warto zadbać, aby wywołały pozytywne wrażenie.