Dekorowanie domu: różne techniki zdobienia przedmiotów i powierzchni

Dekorowanie domu przynosi same korzyści - wnętrza pięknieją, co przy okazji wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Zebraliśmy najważniejsze informacje na temat różnych technik zdobienia i sposobach przygotowania powierzchni, które im najczęściej poddajemy. Przeczytaj, jeśli planujesz dekorowanie domu!

Dekorowanie domu: materiały

Dekorowanie domu wymaga w pierwszej kolejności zgromadzenia potrzebnych materiałów. Tutaj opisujemy niektóre spośród wielu rodzajów pędzli oraz innych narzędzi ułatwiających wykonanie prac i niezbędnych do uzyskania rozmaitych efektów i wykończeń. Materiały te bez trudu można kupić w specjalistycznych sklepach malarskich, a wiele z nich już znajduje się w naszych domach:

  • pędzle płaskie - w sprzedaży dostępne są pędzle o różnej szerokości. Są one bardzo przydatne w pracach wykończeniowych, takich jak lakierowanie dużych powierzchni, pozwalają także uzyskać efekt pasów.
  • pędzle - pędzle produkowane są zazwyczaj ze świńskiej szczeciny. Używa się ich przede wszystkim do rozprowadzania farb (w tym podkładowych); czasem służą również do zbierania z powierzchni nadmiaru patyn postarzających.
  • pędzelki - na rynku dostępna jest szeroka gama pędzelków; wyboru możemy dokonać spośród droższych, wykonanych z włosia naturalnego, lub tych tańszych, produkowanych z włosia syntetycznego. Wielkość i kształt pędzelka dobiera się stosownie do rodzaju planowanego zadania; używa się ich do drobnych prac.
  • szmatki i włóknina bawełniana - do prac związanych z patynowaniem najlepsze są chłonne szmatki wykonane z włókniny bawełnianej. Są one niezbędne. Jeśli nie mamy gotowych, wykorzystajmy stare, znoszone podkoszulki bawełniane. Usuwając szmatką nadmiar patyny postarzającej, możemy uzyskać różne efekty dekoracyjne.
  • papier ścierny - jest niezbędny zarówno do do uzyskania efektu zużycia, jak i do otrzymania delikatnego wykończenia. Różnorodność papierów ściernych dostępnych na rynku jest ogromna - można kupić papier o grubym, średnim lub małym ziarnie, odpowiednim do planowanego wykończenia. Produkowany jest również papier, który po zwilżeniu wodą pozwala uzyskać najsubtelniejsze efekty.
  • alkohol i amoniak - charakteryzują się silnymi właściwościami odtłuszczającymi, dlatego też świetnie nadają się do oczyszczania starych i brudnych powierzchni. Spirytusu nie trzeba uprzednio rozcieńczać, wystarczy nasączyć nim szmatkę lub watę. Amoniak rozcieńcza się wodą, po czym zwilża się nim miękką ściereczkę. Produktów tych używamy tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
  • rękawiczki - niektóre produkty są bardzo trudne do usunięcia lub nawet mogą być toksyczne; dlatego też w czasie pracy z nimi zawsze zalecamy używanie lateksowych rękawiczek.
  • farby podkładowe - farba do gruntowania jest emulsją o fakturze podobnej do zwykłej farby; umożliwia przygotowanie powierzchni tak, by kolejna warstwa farby dobrze przywarła i była trwalsza. W sprzedaży jest wiele rodzajów farb podkładowych odpowiednich do charakteru różnych powierzchni: żelaza, mosiądzu, plastiku, gipsu, drewna, itp. Jednakże istnieją też uniwersalne farby podkładowe, które można nakładać na różne powierzchnie, wodne - dużo łatwiejsze w użyciu, a także syntetyczne i terpentynowe.
  • farby akrylowe - są to skoncentrowane farby wodne, które pozwalają uzyskać mocne i matowe kolory. Nadają się idealnie jako podkład. Istnieje szeroka gama farb akrylowych, których próbki prezentowane są w sklepach na kolorowych paletach. Farby te można również mieszać ze sobą, by uzyskać różnorodne odcienie.
  • farby olejne - wytwarzane na bazie oleju, charakteryzuje je ogromna różnorodność kolorów, które można dowolnie ze sobą mieszać. Rozpuszczone w esencji terpentyny lub oleju terpentynowego i lnianego stanowią idealną farbę do przygotowania patyn postarzających. Można przyspieszyć czas ich schnięcia poprzez wymieszanie z sykatywą (suszką).
  • denaturat - (alkohol metylowy) używany jest do niektórych wykończeń jako rozpuszczalnik farby. Za pomocą szmatki lub wełny stalowej pociera się powierzchnię, rozpuszczając farbę; w ten sam sposób uzyskuje się efekt wytrawienia.
  • talk i popiół - pył talku wykorzystuje się do zmatowania efektów postarzania za pomocą patyny woskowej i bitumowej. Stosując popiół (może być z kominka), uzyskamy efekt zakurzenia opracowywanych przedmiotów.

Jakie jeszcze materiały mogą się przydać, kiedy planujemy dekorowanie domu?

Materiały przydatne do dekorowania domuMateriały przydatne do dekorowania domu red.

Dekorowanie domu: przygotowanie powierzchni

Dekorowanie domu to praca na różnego rodzaju powierzchniach, które często wymagają oczyszczenia i odpowiedniego przygotowania. Niezależnie, czy jest to plastik, drewno, mosiądz czy żywica, każde podłoże musi być zupełnie czyste, wolne od kurzu lub zanieczyszczeń, tak aby farba podkładowa, patyna lub barwnik zostały dobrze wchłonięte. Oczywiście, w przypadku nowych mebli i przedmiotów zadanie jest ułatwione, ponieważ ich powierzchnia jest w dobrym stanie i po kilku podstawowych czynnościach wstępnych można przystąpić do pracy. Stare przedmioty i meble ze starymi malowidłami lub wykończeniem woskowym również możemy ozdabiać, ale dopiero ich po dokładnym oczyszczeniu i wygładzeniu powierzchni.

Oto wskazówki mówiące, jak przygotować do zdobienia różne powierzchnie:

  • metale - nowe metale oczyszcza się spirytusem w celu usunięcia wszelkich zabrudzeń i aby farba podkładowa lepiej przywarła. Jeśli metale są zniszczone, myje się i szlifuje całą powierzchnię, aby usunąć rdzę lub resztki farb i lakierów. Powierzchnie metalowe warto pokryć farbą podkładową, najlepiej o właściwościach antykorozyjnych. Można używać także farb podkładowych ogólnego stosowania, które nadają się do różnych podłoży.
  • drewno - powierzchnie drewniane przygotowujemy w różny sposób, w zależności od rodzaju drewna i od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Przygotowanie nowego drewnaPrzygotowanie nowego drewna red.

Przygotowanie powierzchni drewnianejPrzygotowanie powierzchni drewnianej red.

  • stiuki - przedmioty ze stiuku są bardzo porowate, dlatego ewentualne porowatości usuwamy drobnoziarnistym papierem ściernym. Bardzo delikatnie szlifujemy zaplamienia. Twardym pędzlem usuwamy kurz ze wszystkich zagięć przedmiotu. Niektóre wykończenia nie wymagają użycia farby gruntowej, na przykład patyna do popiersia, którą nakładamy bezpośrednio na stiuk.
  • marmur syntetyczny - jeśli powierzchnia ma jakieś niedoskonałości, należy ją wyszlifować; niekiedy w procesie produkcji mogą pojawić się małe grudki, które łatwo można usunąć drobnoziarnistym papierem ściernym (o ziarnistości 320). Następnie usuwamy kurz pędzelkiem o twardym włosiu. Tak jak w przypadku stiuku, użycie farby podkładowej zależeć będzie od rodzaju planowanego wykończenia. Do tego materiału odpowiednia będzie akrylowa farba podkładowa.
  • plastik - do czyszczenia powierzchni plastikowych używamy papieru ściernego o średniej grubości ziarna, aby nieco je zarysować, dzięki czemu warstwa farby podkładowej lepiej przywrze do podłoża. Na rynku dostępne są farby gruntowe do plastiku, które charakteryzują się lepszą przyczepnością do mało porowatych powierzchni.
  • terakota - jeśli powierzchnia jest nowa, wystarczy usunąć z niej kurz, ale gdy jest w złym stanie, czyścimy ją letnią wodą z amoniakiem. Pozostawiamy do wyschnięcia i pokrywamy akrylową farbą podkładową. W przypadku postarzania terakoty bitumem asfaltowym i woskiem nakładanie farby podkładowej nie jest konieczne.
  • żywice - jeśli przedmiot jest w dobrym stanie, czyścimy go alkoholem, pozostawiamy do wyschnięcia i gruntujemy akrylową farbą podkładową. Jeśli przedmiot był już wcześniej ozdabiany, myjemy go gorącą wodą z amoniakiem. Po wyschnięciu szlifujemy go delikatnie i pokrywamy powierzchnię warstwą farby podkładowej.
  • styropian - materiał ten szlifuje się delikatnie drobnoziarnistym papierem ściernym (380 lub 400), aby go nie uszkodzić. Pędzelkiem nanosimy rozpuszczony kit na wszystkie otwory w powierzchni. Po wyschnięciu powierzchni  szlifuje się ją ponownie, aby stała się bardziej delikatna, po czym pokrywa się akrylową farbą podkładową.
  • masa papierowa - po oczyszczeniu szmatką powierzchni z kurzu należy położyć warstwę farby podkładowej - można zastosować farbę akrylową. Jeśli przedmiot wymaga napraw, np. z powodu śladów uderzeń, po wyschnięciu farby podkładowej tuszuje się niedoskonałości za pomocą kitu.

Patyna do zabiegów dekoracyjnych >>

Dekorowanie domu: ozdabianie powierzchni

Istnieje nieskończona ilość sposobów dekoracji przedmiotów. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i posiadanych umiejętności. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w rysowaniu, możemy skopiować ilustracje z książek, czasopism, a nawet rysunki z papieru do pakowania prezentów. Tutaj przedstawiamy dwa proste sposoby dekorowania: z szablonem i odręcznie.

Szablon

Szablon daje spektakularne i dekoracyjne efekty. Jest to stara i prosta do wykonania technika. Z szablonu przenosimy różne rysunki na ściany, przedmioty, materiał, itp. Do tego projektu wybraliśmy wzór tulipanów.

Praca z szablonemPraca z szablonem red.

Sprawdź, zanim przystąpisz do malowania! Nigdy nie należy malować przedmiotu przed upewnieniem się, czy szablony są prawidłowo przycięte. Przed przystąpieniem do pracy sprawdzamy także kolor. Do każdego koloru używamy osobnego pędzelka, co pozwoli uzyskać efekt światłocieni i otrzymać rysunek przestrzenny.

Materiały do szablonów: folia przezroczysta do przerysowania rysunku, podkładka umożliwiająca wycinanie bez ryzyka uszkodzenia powierzchni stołu roboczego, ostrze do wycinania (istnieją różne rodzaje i rozmiary), flamastry nieścieralne do przerysowania rysunku (błędy zmywamy alkoholem), pędzelki do wzorników ze świńskiego włosia z płaskim zakończeniem.

Rysunek odręczny

Można narysować swoje własne wzory lub albo skopiować ilustracje z czasopism lub książek. Najpierw trzeba sprawdzić kolor i przećwiczyć rysunek na papierze, aby nabrać wprawy i dobrać odpowiednie barwy. Można również wykonać kserokopię wzorów, a następnie przerysować je na dekorowany przedmiot.

Ręczne malowanieRęczne malowanie red.

Dekorowanie domu: wykończenia dekorowanej powierzchni

Wykończenie przedmiotu jest bardzo ważne, bowiem od tego w głównej mierze zależy to, czy nasz praca będzie wyglądała profesjonalnie i czy będzie bardziej odporna na otarcia, uderzenia lub zużycie. Jest wiele materiałów odpowiednich do wykończeń. Jedne z nich chronią powierzchnię, inne powodują, że staje się delikatna w dotyku. Istnieją również wykończenia (takie jak woski), które pozwalają uzyskać bardzo dekoracyjne efekty.

Dekoracyjne wykończenia:

  • lakiery - lakiery używane są do wykończeń, aby chronić powierzchnię. Na rynku dostępne są różne rodzaje lakierów: przezroczyste i barwione. Lakierować należy w pomieszczeniach wolnych od kurzu, aby rezultat był bez zarzutu. Zalecamy przeznaczenie jednego pędzla tylko do lakieru, by nie ryzykować pozostawienia na powierzchni śladów farby z pędzli używanych wcześniej do malowania, co mogłoby zniszczyć ostateczne wykończenie. Lakiery akrylowe. Mamy wielką różnorodność lakierów akrylowych, zarówno w opakowaniach przemysłowych, jak też w małych opakowaniach do celów artystycznych. Są to lakiery na podłożu wodnym, łatwe w użyciu i szybko schnące, które dają wykończenie matowe, satynowe lub błyszczące. Jak w przypadku wszystkich lakierów do wykończeń, trzeba położyć co najmniej dwie cienkie warstwy - rozprowadzone w tym samym kierunku, by uzyskać równomierny rezultat. Lakiery syntetyczne i poliuretanowe. Są one produkowane na bazie olejów, dlatego można je zmywać terpentyną. Są to lakiery dość odporne, które zawsze stosujemy w rozcieńczeniu (80 procent lakieru, 20 procent terpentyny) i nakładamy cienkimi warstwami. Lakiery syntetyczne są bardziej przezroczyste i dają wykończenie matowe, satynowe lub błyszczące.
  • woski - są to przede wszystkim mniej lub bardziej rozcieńczone woski pszczele. W sprzedaży są dostępne woski różnych marek w postaci płynnej lub w kremie, o różnych właściwościach. Mogą być bezbarwne lub kolorowe. Woski do pozłacania. Do wosków do pozłacania domieszane są cząsteczki metali. Jest duża różnorodność kolorów - od srebra aż do miedzi, poprzez różne odcienie złota, od nowego po stare. Stosuje się je do uzyskania metalicznego refleksu. Do patyn używa się malej ilości wosków, w przeciwnym wypadku dają sztuczny efekt. Stosuje się je już po położeniu lakieru, który nie przywiera do miejsc pozłoconych. Wosk do pozłacania. Aby uzyskać refleksy metaliczne, należy nałożyć opuszkami palców lub suchym pędzelkiem niewielką ilość wosku. Wosk bezbarwny. Jest to przede wszystkim wosk pszczeli, mniej lub bardziej oczyszczony. Służy do wykończeń, aby zabezpieczyć powierzchnie i uczynić je bardzo delikatnymi w dotyku. Jest również używany do mieszania z rozmaitymi patynami, co umożliwia dłuższe ich obrabianie. Usuwa się go za pomocą terpentyny.
Więcej o: