Winietki ślubne, czyli jak znaleźć swoje miejsce

Aby ułatwić gościom zajęcie miejsca przy weselnym stole, przy nakryciu stawia się winietki. Są one ważnym elementem dekoracji. Decydując się na wzór winiet, kierujmy się stylistyką przyjęcia oraz wyglądem pozostałych dekoracji. Powinny być także spójne z zaproszeniami ślubnymi. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie tych samych motywów - kolorystycznych lub graficznych. Warto więc zamówić od razu i zaproszenia, i winietki.

Winietki ślubne - forma

Najprostsze są złożone kartoniki. Popularne są także winietki okrągłe, kwadratowe, w kształcie serduszka czy ptaszka – symboli szczęścia. Można też pokusić się o winietkę w oryginalnym kształcie, np. żagla, gdy młodzi kochają wodę, albo samolociku, gdy lubią podróże. Taka wizytówka bardziej przyciąga wzrok i niezorientowanych gości od razu informuje o hobby nowożeńców. Inną opcją jest umieszczenie imienia i nazwisko gościa w małej ramce, drewnianej bądź metalowej.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest ustawienie… zdjęć gości, zamiast ich imion i nazwisk. Nowością są winietki na magnes. Oprócz imienia i nazwiska mają także podaną datą wesela. Są jednocześnie formą podziękowania za udział w ceremonii - po przyjęciu zdobią lodówki gości i przypominają o miłych chwilach spędzonych na weselu. Winietki bowiem mogą także spełniają funkcję opakowań na drobne podarki dla gości. Wówczas wkłada się do nich np. słodycze.

Oryginalnym rodzajem winietek są metalowe przypinki z imionami. Goście, gdy tylko odnajdą swoje krzesło, przypinają je do ubrania. Dzięki temu poznają współbiesiadników i łatwiej nawiązują znajomości.

Rustykalne wesele >>

Winietki na stół weselny od dabrovkahomeWinietki na stół weselny od dabrovkahome Fot. pakamera.pl

Winietki ślubne - miejsce winietek

Najbardziej glamour są wizytówki na papierze perłowym, białe ze złotymi brzegami. Do winietek można doczepić żywe gałązki, niewielkie kwiaty, piórka, koraliki, koronki – w zależności od stylu wesela. Winietko eko są często z tektury lub z ekologicznego papieru typu craft (wytwarzanego z makulatury).

Wizytówki ustawia się bądź na talerzach, bądź przed nakryciem. Na weselach eko popularne są kartoniki umieszone w kawałkach kory lub w plastrze drewna. Winietkę można też powiesić na kieliszki, włożyć do wianuszków albo umieścić na szpikulcu i wbić np. w muffina albo w owoc. Pamiętajmy jednak, aby były widoczne! Mają bowiem pomóc w znalezieniu miejsca, a nie wprowadzać bałagan.

Dekoracje weselne >>

Winietka Shabby Boho Wiosenne Kwiaty od Retro FeelingsWinietka Shabby Boho Wiosenne Kwiaty od Retro Feelings Fot. pakamera.pl

Winietki ślubne - treść

Warto zainteresować się także drugą stroną winiet. Są one bowiem często zabierane przez gości „na pamiątkę”. Aby było wiadomo z czyjego są wesela, na odwrocie można umieścić np. monogram państwa młodych i datę ślubu albo zdjęcie nowożeńców z czasów narzeczeńskich.

O ile na zaproszeniach widnieje pełne imię i nazwisko gościa, to na wizytówkach można już podawać zdrobnienia, a nawet koligacje rodzinne, np. ciocia Marysia. Zdarzają się też napisy nieco żartobliwe, np. mój kochany braciszek albo przyjaciel ze szkolnej ławy. Tego typu napisy wprowadzają luźniejszą atmosferę i pozwalają lepiej poznać się gościom. Warto jednak być ostrożnym, aby nikogo urazić. Napis „mój ukochany wujek Janek” może sprawić, że wuj Ryszard zwyczajnie się obrazi.

Czasami zdarza się, że niemal do końca nie wiemy, kto będzie towarzyszył gościowi. W zaproszeniach można napisać „wraz z osobą towarzyszącą”, ale na wizytówkach bardziej elegancko jest podanie imienia. Dlatego warto mieć kilka pustych winietek i wpisać dane w ostatniej chwili.

Dekoracja stołu weselnego >>

Winietki Wizytówki ślubne weselne na Ślub od ArcoArtWinietki Wizytówki ślubne weselne na Ślub od ArcoArt Fot. pakamera.pl

Winietki ślubne - gospodarze bez winietek

Gospodarzami wesela są młodzi i ich rodzice. Zgodnie z tradycją rodzice siedzą obok małżonków. Przy ich nakryciach nie stawia się wizytówek, warto jednak pomyśleć o niebanalnej dekoracji tych miejsc.

Oryginalne winietki ślubne sprawią, że każdy z gości poczuje się wyjątkowo i z łatwością odszuka dedykowane mu miejsce. Przy dużych weselach same winietki mogą nie wystarczyć - przed wejściem na salę Wasi świadkowie mogą rozdawać gościom plan, kto przy jakim stole siedzi.

Dekoracja sali weselnej >>

Winietki w kształcie serca od JJ StudioWinietki w kształcie serca od JJ Studio Fot. pakamera.pl

Więcej o: