Renowacja schodów. Odnawiamy drewniane schody

Renowacja schodów jest dobrym rozwiązaniem, kiedy po latach ich eksploatacji zapragniemy przywrócić im dawny blask. Nie ma potrzeby wymiany wysłużonych powierzchni na nowe - wystarczy poświęcić trochę czasu i własnej pracy, aby usunąć ślady użytkowania i sprawić, że drewniane elementy znów będą cieszyły oczy swoją urodą.

Drewniane schody są prawdziwą ozdobą we wnętrzu, ale z biegiem lat zaczynają wyglądać coraz gorzej. Nawet, jeśli dbamy o nie na co dzień, nie unikniemy wycierania się wierzchniej warstwy zabezpieczającej na drewnie, zadrapań czy szarzeniu miejsc, które są poddawane najbardziej intensywnej eksploatacji. Po dłuższym czasie może się też okazać, że kolor schodów, który kiedyś nas zachwycał, już nie cieszy - a wręcz drażni, i chcielibyśmy zastąpić go innym, nowym. W obydwu przypadkach istnieje proste rozwiązanie - renowacja schodów. Z pomocą specjalnych farb do malowania podłóg i schodów dokonamy pożądanej zmiany samodzielnie i niewielkim kosztem.

Renowacja schodów. Odnawiamy drewniane schody krok po kroku

Zanim przystąpimy do renowacji schodów, powinniśmy dobrze przyjrzeć się ich powierzchni, aby dobrać odpowiednią farbę do ich pomalowania. Farba z linii Renowacja marki V33 może być nakładana na drewno lakierowane i malowane - oraz na panele podłogowe, ale nie należy jej stosować na drewno olejowane i woskowane. Kiedy już ustalimy, z jakim rodzajem wykończenia przyjdzie nam się zmierzyć, możemy zakupić farbę i przystąpić do działania.

Materiały potrzebne do renowacji schodów:

  • farba do malowania podłóg i schodów
  • mieszadło do farby
  • szczotka o sztywnym włosiu
  • gąbka
  • środek czyszczący na bazie sody
  • papier ścierny o ziarnistości 150
  • taśma malarska
  • wałek i pędzel.
Renowacja schodów krok po kroku
Renowacja schodów krok po kroku Fot. V33

KROK 1. Na początku usuwamy resztki starych, łuszczących się warstw zabezpieczających drewno - lakieru lub farby. Posłuży nam do tego szczotka o sztywnym włosiu - porządnie szorujemy nią wszystkie drewniane powierzchnie.

KROK 2. Następnym krokiem jest dokładne umycie schodów - potrzebujemy do tego gąbki i środka czyszczącego na bazie sody, który na koniec zmyjemy zwykłą wodą. Na tym etapie warto naprawdę przyłożyć się do pracy - od tego, jak starannie oczyścimy drewnianą powierzchnię zależy, jak dobrze będzie się potem trzymała farba. Schody powinny być zatem czyste i odtłuszczone.

Renowacja schodów krok po kroku
Renowacja schodów krok po kroku Fot. V33

KROK 3. Czas na dokładne wyszlifowanie powierzchni schodów papierem ściernym o ziarnistości 150 - dzięki temu zabiegowi powierzchnia stanie się idealnie gładka i wolna od wszelkich niedoskonałości (w dotyku).

KROK 4. Następnie musimy usunąć pył - odkurzamy powierzchnię, zwracając szczególną uwagę na pozostałości, które lubią gromadzić się w narożnikach i na listwach. 

Renowacja schodów krok po kroku
Renowacja schodów krok po kroku Fot. V33

KROK 5. Zanim przystąpimy do malowania, powinniśmy zabezpieczyć ściany taśmą malarską, która uchroni sąsiadujące ze schodami powierzchnie przed zabrudzeniem.

KROK 6. Przed nałożeniem farby trzeba dokładnie ją wymieszać korzystając ze specjalnego mieszadła. Pracę rozpoczynamy od góry schodów – za pomocą pędzla aplikujemy farbę na krawędzie i narożniki, starając się nie przesadzić z jej ilością.

Renowacja schodów krok po kroku
Renowacja schodów krok po kroku Fot. V33

KROK 7. Zmieniamy narzędzie na wałek i nakładamy farbę na większe płaszczyzny, czyli stopnie i podstopnie, nanosząc ją niewielkimi partiami – jednorazowo około 2 m kw. 

KROK 8. Pomalowane schody zostawiamy do wyschnięcia na 3 godziny - po tym czasie nakładamy kolejną warstwę w taki sam sposób. Choć pomieszczenie jest gotowe do użytkowania już po 12 godzinach, powłoka farby zyskuje pełną odporność po 20 dniach. Do tego czasu należy zachować ostrożność, chroniąc powierzchnię przed uszkodzeniami i poważnymi zabrudzeniami.

Renowacja schodów krok po kroku
Renowacja schodów krok po kroku Fot. V33
Więcej o: