Rowery stacjonarne do domowych ćwiczeń

Rowery stacjonarne to przyrządy, które cieszą się największą popularnością na każdej siłowni. Trudno się temu dziwić - ćwiczenie na nich jest przyjemne i pozwala na spalenie dużej ilości kalorii. Rowery stacjonarne można także spotkać w domach prywatnych, a duży wybór dostępnych sprzętów sprawia, że na takie urządzenie pozwolić sobie może każdy.

Dobry rower stacjonarny: jaki rowerek stacjonarny wybrać?

Rowery stacjonarne są sprzętami, które powinny cechować się odpowiednimi parametrami. Szczególnie trzeba zwracać na nie uwagę wtedy, gdy rower stacjonarny ma pojawić się w naszym domu lub mieszkaniu. Przede wszystkim, ważne są jego wymiary – urządzenie nie może zajmować całej przestrzeni w pomieszczeniu, a mimo wszystko musi być wystarczająco funkcjonalne. Co więcej, wybierając rowery stacjonarne trzeba przyjrzeć się ich maksymalnemu obciążeniu (trzeba dopasować je do swojej wagi), wysokości (dobrze, aby rower posiadał opcję regulacji siodełka i kierownicy), a także zakresowi regulacji oporu i programom treningowym . Oczywiście, zwracać uwagę trzeba też na jakość wykonania roweru stacjonarnego, bo to od niej zależy jego trwałość.

Dobre rowery stacjonarne kosztują sporo, jednak ich ceny mają swoje odbicie w funkcjach i możliwościach. Jeśli nie macie zamiaru ćwiczyć zbyt intensywnie, możecie zdecydować się na tańszą opcję. Jeśli natomiast jesteście gotowi na częste, regularne i intensywne treningi, to lepiej zainwestować w ten sprzęt nieco więcej.

Rowerek poziomy – kto powinien na nim ćwiczyć?

Ci, którzy cierpią na choroby kręgosłupa często myślą, że nie mogą ćwiczyć na rowerze stacjonarnym. Jednak jest pewne rozwiązanie, które umożliwia taki trening. Chodzi oczywiście o poziome rowery stacjonarne, na których ćwiczy się w niemal leżącej pozycji. Siedzenia takich rowerów mają oparcie, a ich pedały wysunięte są maksymalnie do przodu, dzięki czemu trening nie obciąża kręgosłupa. Ponadto, poziome rowery stacjonarne dobrze wpływają na uaktywnienie mięśni brzucha.

Sprzęt ten to także dobra opcja treningowa dla osób z dużą nadwagą i osób starszych borykających się nie tylko z problemami z kręgosłupem, ale też mających problemy z utrzymaniem równowagi na rowerze pionowym.

Rowery stacjonarne to świetne sprzęty do ćwiczeńRowery stacjonarne to świetne sprzęty do ćwiczeń fot. Decathlon

Orbitrek a rower stacjonarny: który lepszy?

Rowery stacjonarne mają swojego sprzętowego rywala, którym jest orbitrek. Oba urządzenia służą do treningu cardio, który poprawia wydolność serca, usprawnia działanie układu krążenia, wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej oraz dotlenia organizm. Aby taki trening przyniósł efekty, zarówno na rowerku jak i na orbitreku ćwiczyć trzeba od 3 do 4 razy w tygodniu, oddzielając dni treningowe dniami na regenerację.

To, który ze sprzętów wybrać, zależeć powinno przede wszystkim od waszych upodobań w kwestii ćwiczeń oraz waszych treningowych celów. Oba urządzenia różnią się swoją konstrukcją, która z kolei wpływa na sposób poruszania się w czasie treningu. Orbitreki są większe i cięższe, dlatego wymagają odpowiedniej przestrzeni w pomieszczeniu. Jeśli nie macie zbyt dużo wolnego miejsca, lepiej zdecydować się na rowerek stacjonarny.

Więcej o: