• Link został skopiowany

Rodzaje gazu płynnego

Gaz płynny to związek węglowodorowy będący produktem rafinacji ropy naftowej. W Polsce mamy do wyboru dwa rodzaje gazu płynnego przeznaczonego do celów grzewczych.

Propan. W rzeczywistości gaz ten zawiera pewną niewielką domieszkę butanu. Zaletą propanu jest to, że zachowuje zdolność wrzenia do temperatury -42°C, a więc ani zbiornik na ten gaz, ani zewnętrzna instalacja nie wymagają żadnego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi panującymi w Polsce.

Propan-butan. Jest to mieszanka dwóch gazów, najczęściej w jednakowych proporcjach. W porównaniu z propanem ma dwie zalety: jest tańsza w eksploatacji i ma wyższą od niego wartość opałową. Ma też jednak taką wadę, że wrze tylko do temperatury ok. -0,5°C. Dlatego zbiorniki, w których jest przechowywana, powinno się chronić przed zamarzaniem - w tym celu wystarczy je zakopać w ziemi na głębokość ok. 2 m, a więc poniżej strefy przemarzania.

Zastosowanie gazu płynnego w domach:

- do ogrzewania - w kotłach c.o., promiennikach oraz kominkach gazowych;

- do podgrzewania ciepłej wody - w podgrzewaczach gazowych;

- do gotowania i pieczenia - w kuchniach i piekarnikach.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład