Odkurzacze

Przenośne i centralne, zwykłe i automatyczne, z workiem i bez worka, do sprzątania na sucho, na mokro i piorące, wielofunkcyjne, zasilane z gniazdka i akumulatorowe.

Najpierw trzeba zdecydować, czy chcemy mieć odkurzacz przenośny, automatyczny czy centralny. Na odkurzacz przenośny można się zdecydować w każdej chwili. O centralnym - ze względu na konieczność wykonania oddzielnej instalacji - najlepiej pomyśleć już w trakcie budowy. Trzeba go bowiem zamontować na stałe: w piwnicy, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym i połączyć systemem rur (z PVC) rozprowadzonych w ścianach z gniazdami ssącymi rozmieszczonymi w domu. Do gniazd podłącza się elastyczny wąż długości od 7 do 9 m.

Przenośne

Są ich trzy podstawowe grupy: 1) sprzątające na sucho, 2) sprzątające na sucho i na mokro (popularnie nazywane odkurzaczami z filtrem wodnym) oraz 3) odkurzacze piorące.

Sprzątające na sucho. W tej grupie najbardziej znane są odkurzacze z workiem (płóciennym lub papierowym), który jest zarazem głównym filtrem. Trzeba jednak wiedzieć, że taki sposób filtracji ma najgorszy wpływ na wydajność odkurzacza. Im więcej zanieczyszczeń, tym mniejsza jest siła ssania odkurzacza, ponieważ kurz zatyka pory worka uniemożliwiając swobodny przepływ powietrza. Wady tej nie mają tzw. odkurzacze bezworkowe, w których zassane powietrze jest wprowadzane w ruch wirowy. W efekcie takiego ruchu cięższe zanieczyszczenia są oddzielane i opadają do zbiornika na kurz. Drobniejsze wraz z powietrzem są zasysane przez wkład filtracyjny i tam zostają zatrzymane.

Sprzątające na sucho oraz na mokro. Mogą pracować z workiem albo ze specjalnym pojemnikiem (można je stosować zamiennie) stanowiącym tzw. filtr wodny. Wpadające do pojemnika z wodą zanieczyszczenia są zatapiane, co eliminuje wzbudzanie drobin kurzu w powietrze i ich rozdmuchiwanie po całym pomieszczeniu - zazwyczaj nieuniknione, gdy sprząta się odkurzaczem z workiem. Odkurzaczy sprzątających na mokro można też używać do zbierania rozlanych płynów, nie nadają się jednak do prania dywanów i wykładzin.

Piorące. Zwykle to urządzenia wielofunkcyjne, którymi nie tylko można czyścić na mokro podłogi, dywany, wykładziny i zbierać rozlane płyny ale również odkurzać "na sucho" . Gdy chcemy korzystać z funkcji mycia lub prania, musimy wyjąć worek na kurz oraz filtry, napełnić zbiornik wodą z płynem do prania i założyć odpowiednie końcówki. Rozważając zakup takiego odkurzacza, trzeba zdawać sobie sprawę, że będzie on większy i cięższy od tradycyjnego (bez wody w zbiorniku ważą od 6 do 12 kg), a ich obsługa wymaga trochę więcej czasu.

Ręczne

To szczególny rodzaj odkurzaczy przenośnych (). Są małe i lekkie - najcięższy waży 1,5 kg. Służą zwykle jako urządzenia dodatkowe, uzupełniające, rzadko jako samodzielne odkurzacze domowe. Nadają się doskonale do sprzątania okruchów ze stołu, odkurzania tapicerki (także w samochodzie) jak również zbierania rozlanych płynów - jeśli wybierzemy odkurzacz z filtrem wodnym. Odkurzacze ręczne mogą być zasilane: - akumulatorowo - wtedy kupuje się je w komplecie ze specjalną ładowarką stanowiącą jednocześnie podstawkę pod odkurzacz, - z gniazdka - tyle tylko, że mają krótszy kabel niż odkurzacze przenośne, - z akumulatora samochodowego - podłączane do samochodowej zapalniczki.

Automatyczne

To urządzenia pracujące zupełnie samodzielnie (). Przy poruszaniu się po pomieszczeniu wykorzystują ultradźwięki, które same emitują, a następnie odbierają - po odbiciu od ścian, mebli i innych przeszkód. W ten sposób odkurzacz "ogląda" całe pomieszczenia i dociera do każdego miejsca. Aby podczas pracy nie zaplątywały się w kabel, odkurzacze są zasilane akumulatorem - ten pozwala na pracę urządzenia nawet przez godzinę. Odkurzacze automatyczne mogą sprzątać na sucho i na mokro, zbiorą też rozlane płyny i wypiorą dywan lub wykładzinę. Jeszcze jedną zaletą jest bez wątpienia to, że pracę odkurzacza można zaprogramować, czyli ustawić datę i godzinę, o której ma on rozpocząć sprzątanie

Odkurzacze centralne

Są ich dwa rodzaje: kompaktowe i typu Split. Te pierwsze - najbardziej popularne - mają w jednej obudowie wszystkie elementy: silnik, separator zanieczyszczeń i zbiornik na kurz. Jednostki typu Split mają budowę modułową, co umożliwia oddzielne zamontowanie separatora i silnika. A oto najważniejsze cechy użytkowe odkurzaczy centralnych.

Rodzaje filtracji. W odkurzaczach centralnych papierowe worki to rzadkość. Zastępują je: - separatory cykloniczne - o zasadzie działania takiej jak omówionych wcześniej przenośnych odkurzaczy bezworkowych lub - worki odwrócone, nazywane też workami samoczyszczącymi. W czasie sprzątania worek taki jest podrywany w stronę silnika, co powoduje jego wywinięcie na lewą stronę. W takiej pozycji pracuje on jako zwykły filtr workowy. Po wyłączeniu odkurzacza ciężarki zaszyte w worku powodują jego opadanie - wtedy do zbiornika na kurz opadają też większe zanieczyszczenia. Separatory cykloniczne są skuteczniejsze niż worki odwrócone, które nie dadzą się dokładnie wytrzepać i z czasem coraz bardziej się zatykają, co prowadzi do spadku siły ssącej odkurzacza. W separatorze cyklonicznym takie zjawisko nie występuje, a zamontowany za nim dodatkowy filtr oczyszcza powietrze z mniejszych zanieczyszczeń (im większa powierzchnia filtra, tym czystsze powietrze usuwane z odkurzacza).

Moc odkurzacza. O mocy odkurzacza decyduje w głównej mierze moc zainstalowanego w nim silnika. Porównując różne jednostki, nietrudno zauważyć, że im większa moc, tym większy dom można nim posprzątać. Oprócz mocy silnika niektórzy producenci podają jeszcze moc ssącą lub podciśnienie maksymalne. Obydwie wartości oznaczają to samo - siłę ssącą odkurzacza. Siła ta utrzymuje się na poziomie podanym przez producenta, gdy czyste są filtry, a w miarę jak się "zapychają"- spada (bardzo szybko w odkurzaczach z workiem odwróconym i o wiele wolniej w odkurzaczach z filtrem cyklonicznym).

Pojemniki na śmieci. Mają pojemność od kilkunastu do 30 l. Niektóre pojemniki są przystosowane do założenia w nich worków na kurz (w jednych modelach odkurzaczy muszą to być worki firmowe, w innych - zwykłe, ogólnie dostępne foliowe worki na śmieci). Opróżnienie pojemnika jest bardzo proste - wystarczy zwolnienie specjalnych klipsów bądź uchwytów i odpięcie pojemnika.

Więcej o:
Copyright © Agora SA