Stropy monolityczne

Wykonuje się je w całości na budowie jako gładkie płyty żelbetowe, zwykle o grubości 6-20 cm lub jako stropy płytowo-żebrowe. Mogą mieć dowolny kształt, a ich zbrojenie projektant zawsze dobiera indywidualnie, w zależności od wielkości obciążeń, rozmiarów i sposobów podparcia.

Zbrojenie układa się na pełnym deskowaniu ściśle według projektu, oddzielając pręty specjalnymi podkładkami od deskowania. Następnie zbrojenie to zostaje zatopione w warstwie betonu układanego na budowie, o grubości określonej w projekcie.

Świeżo ułożony beton trzeba chronić przed zbyt szybkim wyschnięciem, przykrywając go folią oraz zwilżając co jakiś czas wodą. Pełną wytrzymałość strop osiąga po minimum trzech tygodniach i dopiero wtedy można usunąć stemplowanie.

W stropach monolitycznych nie występują zarysowania sufitu spowodowane klawiszowaniem (nie ma w nim belek), a ich spód można wykonać na tyle gładki, że bez dodatkowych zabiegów daje się go wykończyć cienką warstwą tynku. Największym atutem takich stropów jest jednak ich stosunkowo niewielki koszt (ich grubość i kształt może być bez kłopotów dowolnie dostosowana do potrzeb), niestety okupiony dużą pracochłonnością robót.

Trzeba jednak bardzo uważać na błędy wykonawców, o które w takich konstrukcjach szczególnie łatwo; zwykle ich powodem są samodzielnie dokonywane zmiany w projekcie stropu:

- mniejsza średnica lub większy rozstaw prętów zbrojeniowych;

- zbyt mała grubość płyty stropowej.

Obecnie stropy monolityczne wykonuje się zwykle na systemowych deskowaniach powtarzalnych.

Gotowe zbrojenie można zamówić w zakładzie zbrojarskim. Wykonanie stropu będzie wtedy łatwiejsze i szybsze; wyeliminuje się też większość błędów popełnianych przy przygotowywaniu zbrojenia na budowie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA