Rady Właścicieli

Absolutnie nie należy bać się budowy domu. Nasz przykład pokazuje, że można ją przeprowadzić, nie mając wielkiej fortuny. My nie żałujemy, że aby tutaj zamieszkać, poświęciliśmy nasze mieszkanie.

Nie przeszkadza nam brak gazu, wodociągu ani kanalizacji. Paradoksalnie, to stało się pewnego rodzaju walorem naszej działki, bo przy zakupie była dużo tańsza niż inne. Gaz zastąpiliśmy urządzeniami elektrycznymi i kominkiem na drewno, a wodociąg i kanalizację - własną studnią i dużym szambem. Oszczędziliśmy sporo pieniędzy, rezygnując z drogich przyłączy, a ponadto bieżące utrzymanie domu jest dużo tańsze, niż gdybyśmy korzystali ze wszystkich mediów.

Duże oszczędności poczyniliśmy, budując dom sposobem gospodarczym, samemu organizując budowę, szukając materiałów i dowożąc je, szukając specjalnych obniżek i promocji.

Wiele prac wykonaliśmy samodzielnie i z pomocą rodziny. Zawsze skrupulatnie szukaliśmy dobrych, ale najtańszych fachowców. Ze względu na dzisiejszą konkurencję, ceny usług warto negocjować.

Ogrzewanie wkładem kominkowym z rozprowadzeniem ciepła bardzo się sprawdziło. W domu jest ciepło, a my zaoszczędziliśmy sporą kwotę na kupnie i instalacji sieci c.o. Obliczyliśmy, że ogrzewanie kominkiem na drewno będzie nas kosztowało trzykrotnie mniej, niż gdybyśmy ogrzewali dom gazem.

Wadą naszej działki jest jedynie położenie z dala od cywilizacji oraz związane z tym dojazdy do pracy i szkoły. Samochód redukuje jednak tę niedogodność niemal do zera.