Rady właścicieli

Przeciąganie budowy ma więcej wad niż zalet (nasza trwała pięć lat). Przede wszystkim podnosi koszty. Nienadający się jeszcze do zamieszkania dom trzeba przecież zabezpieczać, na różne sposoby konserwować, ogrzewać, płacić różne świadczenia i podatki, nie korzystając przy tym z jego uroków. Lepiej długo i starannie przygotowywać się do inwestycji, a potem jak najszybciej ją przeprowadzić.

Najlepiej byłoby korzystać z usług jednej firmy odpowiedzialnej za całość budowy i końcowy rezultat. Powinna ona przedstawić stosowne referencje. My w ciągu pięciu lat zatrudnialiśmy z konieczności różne ekipy, często niesprawdzone - stąd liczne usterki, za które teraz płacimy w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Na etapie projektu należy się dobrze zastanowić, dla kogo ma być dom. Jeżeli dla ludzi młodych, to można zaryzykować wzniesienie domu piętrowego. Ale już dla starszych doradzałbym parterowy, żeby nie musieli w nim wspinać się po schodach. Mam w tym względzie nie najlepsze doświadczenia.

Planując ogród, trzeba zdobyć się na dalekowzroczność i dużą wyobraźnię, której zwykle brakuje. Najczęściej w porywie twórczego entuzjazmu sadziliśmy krzewy i drzewka zbyt blisko siebie, nie zdając sobie sprawy, że po latach w zaskakujący nas sposób zwiększą swoje rozmiary, szkodząc wzrostowi sąsiednich roślin. Dlatego przed przystąpieniem do tworzenia ogrodu warto zasięgnąć fachowej porady ogrodnika.

Dom odmienia życie na lepsze. A ponieważ istnieją obecnie duże możliwości materiałowo-wykonawcze, a zwłaszcza dogodne kredyty, o jakich w naszych czasach mogliśmy tylko marzyć, zachęcam wszystkich do budowy domu.

Copyright © Agora SA