Rady właścicieli

O tanim utrzymaniu domu trzeba pomyśleć już w fazie projektowania lub - choć wtedy jest trudniej - w fazie budowy. Wszelkie późniejsze modernizacje oraz poprawki są drogie i uciążliwe.

Na ocieplenie domu nie można żałować pieniędzy. Dobrze zabezpieczony przed stratami ciepła daje wymierne oszczędności i spokój na przyszłość.

Do ogrzewania warto kupić kondensacyjny piec c.o. Jest naprawdę energooszczędny.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z ogrzewania podłogowego. Sprawdza się szczególnie w wysokim przez dwie kondygnacje salonie, oczywiście w łazienkach i w sieni, gdzie schną buty.

Warto korzystać z dwutaryfowego licznika elektrycznego. Dzięki temu, mimo iż latem włączone są dodatkowe urządzenia basenowe, pompa przy studni i moje urządzenia do majsterkowania, rachunki nie są zbyt wysokie.

Kolektory słoneczne dają duże oszczędności. Działają siedem miesięcy w roku i przez ten okres mamy za darmo ciepłą wodę w kranach i w basenie.

Duże stylowe okna to prawdziwa ozdoba budynku, ale doświadczenia ubiegłorocznej mroźnej zimy wykazały, że tracimy przez nie zbyt dużo ciepła. Zamierzamy Te straty ograniczyć, montując od strony zewnętrznej dodatkową przezroczystą taflę ze sztucznego tworzywa. Taka plastikowa szyba pomoże obniżyć koszty ogrzewania domu, nie zasłaniając przy tym światła dziennego. Latem będzie ją można zdemontować.