Rady właścicieli

Jeżeli dwie osoby w rodzinie pracują lub mają stałe dochody, na pewno warto wziąć kredyt hipoteczny i podjąć decyzję o budowie domu.

Budowa nie jest trudna, a może przynieść wiele satysfakcji - jednak trzeba jej poświęcić dużo czasu lub powierzyć dopilnowanie wszystkiego zaufanej osobie.

Przed wybraniem projektu warto dobrze się zastanowić nad formą domu. Między innymi od niej - jej skomplikowania, kształtu dachu, powierzchni przeszkleń - zależą ostateczne koszty budowy, a także późniejsze koszty eksploatacji.

Nie wszystkie modne rozwiązania we wnętrzach sprawdzają się w życiu. Ja na przykład odradzam umieszczanie zlewozmywaka pod oknem. Sama skusiłam się na taką lokalizację, ale szybko doszłam do wniosku, że nie dość, iż nie upiększa kuchni, na pewno przeszkadza w myciu okna. Skończyło się na szybkich przenosinach - dziś mam zlewozmywak pod ścianą i jestem zdecydowanie bardziej zadowolona z takiego rozwiązania.

Radzimy uważać na firmy sprzedające gaz w promocjach. Może to się skończyć obowiązkiem wieloletniego płacenia dzierżawy za korzystanie ze zbiornika na gaz - bez możliwości zmiany dostawcy.

Do ogrzewania domu i wody polecamy kominek z płaszczem wodnym. W naszym przekonaniu to najlepsze, najtańsze rozwiązanie, które na dodatek sprawia wiele przyjemności mieszkańcom i nadaje domowi specyficzny klimat.

W trosce o stan budynku i terenu wokół niego warto pomyśleć o odprowadzaniu wody z rynien.