Doświadczenia właścicieli

Mimo stosunkowo wysokich kosztów, jesteśmy zadowoleni z ogrzewania olejem opałowym. Jest ekologiczne i niekłopotliwe, a jego cena zapewne zrówna się w przyszłości z cenami gazu ziemnego. Staramy się spokojnie przeczekać gorszą koniunkturę. Rozważając wybór systemu ogrzewania domu, wiedzieliśmy, że nie chcemy korzystać z gazu ziemnego ze względu na niebezpieczeństwo wybuchu; nie zdecydowaliśmy się też na zastosowanie pompy ciepła i kolektorów słonecznych. Uważamy, że w Polsce systemy te są na razie zbyt drogie i bardzo długo się amortyzują.

Polecamy montaż podłogowego ogrzewania w pomieszczeniach dziennych i wyłożenie ich naturalnym kamieniem. Kamienne podłogi są komfortowe termicznie (zimą ciepłe, latem chłodne) i ułatwiają utrzymanie czystości.

Warto zainwestować w solidne i trwałe materiały wykończeniowe. Szczególnie cieszymy się z zastosowania cegły klinkierowej i angobowanej ceramicznej dachówki, które doskonale sprawdzają się w leśnych warunkach.

Z myślą o oszczędzaniu prądu i wody, dobrze jest kupić wysokiej klasy urządzenia AGD. Wydatki zwrócą się szybko w trakcie eksploatacji.

Zagospodarowujemy wodę opadową z dachu, gromadząc ją w dużym zbiorniku (4 m3) zakopanym w ogrodzie i wykorzystując do podlewania trawnika.

Taras wypoczynkowy powinien mieć przynajmniej 20 m2 oraz łatwe zejście do ogrodu. Tylko wtedy jest odpowiednio funkcjonalny - można na nim ustawić meble ogrodowe i przyjmować gości. Warto o tym pomyśleć w fazie projektu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.