Wybieramy drzwi wewnętrzne

Drzwi to nie tylko jeden z ważniejszych elementów użytkowych wyposażenia mieszkania. to także istotnym elementem jego dekoracji.

GazetaDom.pl - powiedz nam, co o nas myślisz

Zaplanuj budowę domu - - załóż kalendarz budowy

Na rynku jest mnóstwo wzorów i kolorów skrzydeł drzwiowych. Różnią się one między sobą jakością, a co za tym idzie i ceną. Decyzja o wyborze nie jest więc łatwa. Powstaje zatem pytanie czym powinniśmy kierować się kupując drzwi? Dziś naszą uwagę skupimy na drzwiach wewnętrznych.

O cenie drzwi wewnętrznych decyduje przede wszystkim rodzaj zastosowanego materiału oraz wzór skrzydła.

Konstrukcja drzwi drewnianych i drewnopochodnych

Konstrukcja większości drzwi wewnętrznych dostępnych na rynku jest podobna.

Rama , czyli element stabilizujący skrzydło, wykonana jest najczęściej z klejonki drzewa iglastego lub lepszego jakościowo drzewa egzotycznego. Jakość zastosowanego materiału wpływa na wytrzymałość drzwi na wypaczenia.

Wypełnienie skrzydła , czyli wolnej przestrzeni ramy wzmacnia i stabilizuje ramę, a także zapewnia niezmienność wymiarów skrzydła. Zwykle wypełnieniem jest: tzw. "plaster miodu", płyta wiórowo-otworowa, konstrukcja wielowarstwowa, która składa się z kilku warstw drewna o przemiennie ułożonych słojach lub jest połączeniem drewna, sklejki i płyty wiórowej.

Obłożenie . Rama wraz z wypełnieniem oklejona jest dwustronnie płytą HDF lub płytą MDF, które są odporne na ścieranie oraz uderzenia, a co za tym idzie decydują o wytrzymałości drzwi i gwarantują ich ładny wygląd przez wiele lat. Na rynku dostępne są także drzwi wykonane z pełnego MDF-u, które uznawane są za najtrwalsze.

Powierzchnia drzwi może być malowana, laminowana lub fornirowana czyli pokryta cienką warstwą naturalnego drewna. To jaki materiał został użyty na powierzchni wpływa na wzór i wygląd drzwi, a także na ich cenę.

- Powierzchnia laminowana , zwana też okleinowaną jest najtańsza, ale niestety najmniej efektowna. Jest to bowiem sztuczna okleina będąca zdjęciem rysunku drewna (dostępne są imitacje praktycznie wszystkich rodzajów drewna). Im bardziej wzór okleiny zbliżony jest do wyglądu naturalnego drewna, tym drzwi bardziej atrakcyjne. Niestety drzwi laminowane z czasem mogą zżółknąć, co znacznie odbija się na ich wyglądzie, dlatego z reguły wymagają częstszej wymiany.

- Drzwi oklejone naturalnym fornirem są najbardziej dekoracyjne. Fornir jest warstwą naturalnego drewna zabezpieczonego kilkoma warstwami lakieru. Jego zaletą (charakterystyczną dla naturalnego surowca) jest autentyczny wygląd i niepowtarzalność usłojenia forniru. Tradycyjne drzwi fornirowane z upływem czasu pod wpływem światła mogą zmienić swoją barwę. Proces ten przebiega w sposób naturalny, dlatego tylko nieliczni uważają to za wadę. Większość twierdzi, że takie drzwi wręcz zyskują na wyglądzie.

- Nowością na rynku są drzwi z fornirami modyfikowanymi , które zapewniają całkowitą powtarzalność w ramach danego gatunku, a także jednolitą kolorystykę drzwi, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnej struktury drewna. Uzyskiwane wzory można podzielić na dwa typy. Podstawowym jest tradycyjny typ forniru o pięknych kwiatach (flader), idealnie nadających się do wyklejania płaskich, dużych, gładkich powierzchni, gdzie rysunek usłojenia stanowi sam w sobie wartość estetyczną. Drugim, uzupełniającym jest prosty układ słojów (pasiak) przygotowany w różnych tonacjach kolorystycznych. Stosowany jest między innymi na ościeżnicach i wąskich elementach tego samego wyrobu. Takie bogate, nowoczesne wzornictwo stało się możliwe dzięki skomplikowanym procesom modyfikacji drewna. Wzory te stosowane są w wyrobach o nowoczesnym stylu gdzie dominują proste formy. Używanie forniru nowej generacji sprawiło, że dotychczas największy problem różnic strukturalnych i kolorystycznych pomiędzy kolejnymi partiami materiału został wyeliminowany. Przy okazji, również wielokrotnie wzrosła odporność gotowego wyrobu na przebarwienia i płowienie, będących wynikiem reakcji na światło. Drzwi z naturalnych fornirów modyfikowanych oferowane są w szerokiej gamie kolorystycznej i gatunkowej.

Faktura, wzór

Wybierając drzwi zwracamy uwagę także na ich model. Do wyboru mamy modele płaskie, frezowane, ażurowe oraz tłoczone.

- Płaskie wybierane są przez tych, którzy preferują prostą i czystą formę. Takie drzwi idealnie pasują do wnętrz o minimalistycznym wystroju.

- Z przeszkleniem zalecane są do pomieszczeń bez okna (np. łazienka), bądź słabiej oświetlonych światłem dziennym. Zwykle skrzydła z małą ramką instalowane są w łazienkach i toaletach. Tu modne są ostatnio przeszklenia w formie koła tzw. bulaj. Drzwi z większymi przeszkleniami instalowane są w pozostałych pomieszczeniach.

- Frezowane to inaczej modele płaskie ozdobione dekoracyjnymi rowkami, które nadają im bardziej klasycznego wyglądu.

- Drzwi ażurowe (ostatnio popularne), bardzo dekoracyjne, są dostępne w wersji przygotowanej do przeszklenia dowolnymi rodzajami szyb (przezroczyste, dymione, mleczne, białe itp.) lub wypełnienia oklejoną obustronnie płytą HDF.

- Drzwi tłoczone . To jedne z najpopularniejszych modeli. Ich klasyczny wygląd i wzornictwo sprawia, iż chętnie wybierane są do wnętrz o tradycyjnym wystroju. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i podobnie jak drzwi płaskie występują w wersji pełnej lub z przeszkleniem - z małym lub dużym szprosem.

Drzwi szklane

To dość młody ale coraz chętniej kupowany produkt. Polecane są szczególnie do wnętrz nowoczesnych, a także do pomieszczeń, w których brakuje światła dziennego. Wykonywane są z grubego szkła hartowanego, często dodatkowo wzmacnianego folią. Mogą być - podobnie jak drzwi klasyczne - otwierane wahadłowo lub przesuwane. Szkło może być przezroczyste, matowe, mleczne, może też mieć różne wzory.

Co jest modne?

"Obecnie najmodniejsze są drzwi z naturalnych fornirów." - mówi Karina Mazurek z sieci sklepów INTERNO DRZWI. - " Do najoryginalniejszych należą forniry z drewna egzotycznego: wenge, zebrano bianco, zebrano muga, teak, tanganika, mahoń, jatoba, merbau, palisander, forniry z drzew europejskich np.: jesion, klon, dąb, orzech, czereśnia, buk, a także bardzo rzadkie i niespotykane forniry tj.: caleidolegno, carbalho, carbalho blu, dąb albano, dąb arcole, dąb cardina, dąb donara, dąb gavi, dąb lagosta, dorsa, frassino, prosecco, rovere, czy tay."

Coraz większym powodzeniem cieszą się także drzwi szklane. "Do wyboru mamy tu drzwi gładkie, z dekoracyjnego szkła satynowego lub we wzory o nowoczesnych formach. Takie drzwi idealnie sprawdzają się we wnętrzach publicznych, a także w pomieszczeniach mieszkalnych urządzonych w nowoczesnym stylu." - tłumaczy K.Mazurek

Hitem są drzwi bezprzylgowe, w których zawiasy drzwiowe zostały ukryte w specjalnie wyprofilowanych zagłębieniach wewnątrz skrzydła i stały się zupełnie niewidoczne. W modelach tych skrzydło nie odstaje od ościeżnicy i tworzy z nią jedną, zlicowaną płaszczyznę. Drzwi takie wyglądają efektowniej i są zdecydowanie bardziej eleganckie. Konstrukcja bezprzylgowa jest nieco droższa od tradycyjnej. W INTERNO Średnio trzeba za nią dopłacić od 200 do 550 zł za komplet skrzydła z ościeżnicą.

Oto przykładowi producenci drzwi:

INTERNO , CLASSEN , POL-SKONE , SAPELI , PORTA KMI POLAND , INTEDOOR , TECHNIDOOR i inni

Więcej o: