Oszczędzanie energii zacznij od ogrzewania

Nasze mieszkania i domy to miejsca, gdzie codziennie zużywamy mnóstwo energii elektrycznej. Dzięki niej żyjemy wygodnie i bezpiecznie, ale czy oszczędnie? Jak wynika z badań Polacy wydają olbrzymie sumy na pokrycie kosztów zużycia wody, prądu czy na ogrzewanie. Dla przeciętnej rodziny mieszkającej w bloku to wydatek rzędu 3 500 zł rocznie a w domu jednorodzinnym - blisko 5 500 zł. *

Oszczędne kotły kondensacyjne

Największe zużycie energii w gospodarstwach domowych wiąże się z ogrzewaniem, dlatego tu przede wszystkim warto poszukać oszczędności. Najprostszą drogą jest wybór efektywnego urządzenia grzewczego oraz odpowiednia jego konserwacja. Kto ma w kotłowni stary kocioł, w którym straty energii są bardzo wysokie, powinien jak najszybciej zainwestować w efektywną technikę kondensacyjną. W ofercie Junkersa znajduje się kilka typów kotłów kondensacyjnych wiszących i stojących, przeznaczonych do ogrzewania, w zależności od modelu, od niewielkich powierzchni mieszkalnych aż do średnich i większych budynków wielorodzinnych i przemysłowych. Nowoczesne gazowe urządzenia kondensacyjne JUNKERSA oszczędzają do 40% energii w porównaniu do kotłów starego typu. Okres zwrotu nakładów na zakup kotła kondensacyjnego wynosi około 2-3 lat. Jest to naprawdę niewiele przy najkrótszym średnim czasie eksploatacji kotła wynoszącym 16 lat.

Ciepła woda dzięki kolektorom słonecznym

Uzupełnieniem istniejącej instalacji grzewczej może być układ solarny służący do przygotowania ciepłej wody. Można go zainstalować w prawie każdym gospodarstwie domowym, zarówno w nowym jak i starym budownictwie. 5 m2 kolektora wystarczy do efektywnego zaopatrzenia w ciepłą wodę gospodarstwa domowego składającego się z czterech osób. Przy całorocznym okresie użytkowania kolektory słoneczne zapewniają 65% zapotrzebowanie na ciepłą wodę, a w okresie letnim wskaźnik ten dochodzi nawet do 100%. Junkers oferuje kolektory do solarnych systemów podgrzewania wody i wspomagania centralnego ogrzewania w trzech różnych wersjach. Przeznaczona do podgrzewania wody linia Classic to rozwiązanie dla istniejących instalacji, które można rozszerzyć o system solarny. Eleganckie wykończenie kolektorów linii Comfort sprawia, że można je zamontować także na konstrukcji wolnostojącej przed budynkiem lub na tarasie. Można je stosować zarówno do ogrzewania wody, jak również jako wspomaganie ogrzewania. Natomiast kolektory z linii Excellence są przeznaczone nie tylko do ogrzewania wody użytkowej, ale też do wspomagania centralnego ogrzewania czy ogrzewania basenu. Kolektory Junkersa posiadają znacznie większą powierzchnię czynną (2,23 m2), niż wyroby innych producentów, dzięki czemu są w stanie odebrać więcej energii słonecznej. Wskaźniki cen za 1 m2 powierzchni kolektorów są obecnie bardzo korzystne, a w przypadku modelu Classic należą do najniższych na rynku polskim - metr kwadratowy kosztuje tylko 713 zł netto.

Technika kondensacyjna z instalacją solarną

Jeszcze większe oszczędności uzyskamy dzięki przejściu na technikę kondensacyjną w połączeniu z instalacją solarną. W przypadku planowanego montażu systemu solarnego (z kolektorami słonecznymi) warto zwrócić uwagę, czy i jak kocioł będzie współpracował z tym systemem. Obecnie wszystkie nowo wprowadzane do sprzedaży urządzenia grzewcze Junkersa z automatyką Bosch Heatronic 3 (Cerapur Comfort, Cerapur Smart, Cerapur Acu, Ceraclass Excellence) mają wbudowaną funkcję SolarInside, czyli inteligentnej współpracy z systemami solarnymi. W porównaniu do kotłów bez tej funkcji, pozwalają one na uzyskanie dodatkowych oszczędności podczas produkcji ciepłej wody nawet do 15% i do 5% w przypadku centralnego ogrzewania. Przykładem urządzenia, które łączy dotychczasowe zalety techniki kondensacyjnej z nowoczesną technologią solarną, jest Cerasmart Modul Solar posiadający wbudowane komponenty solarne, regulację oraz biwalentny solarny zasobnik ciepłej wody, które umożliwiają podgrzewanie wody energią dostarczaną przez kolektory słoneczne umieszczone na dachu.

Bezpłatne ciepło z wnętrza ziemi

Ogromne rezerwy energetyczne kryją się we wnętrzu ziemi. Właściciele domów mogą je wykorzystać do własnych celów dzięki pompom ciepła, które przez cały rok ogrzewają pomieszczenia i podgrzewają wodę. Szacuje się, że dostarczając 1 kW energii do pompy ciepła, można otrzymać aż 4 kW "za darmo". Junkers ma w swojej ofercie dwa typy pomp ciepła - pozyskujących ciepło z ziemi lub powietrza. Atutem pomp typu "solanka - woda" pozyskujących energię z ziemi jest przewidywalna i stała moc cieplna źródła dolnego, związana z niewielkimi wahaniami temperatury gruntu. Trzeba się jednak liczyć z wyższymi kosztami inwestycyjnymi, w których znaczącą pozycję stanowią roboty ziemne, układanie kolektorów rurowych i koszty wiercenia otworów pod sondy pionowe. Klienci mają do wyboru pompy z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej lub bez zasobnika. Instalacja pomp "powietrze-woda", pozyskujących energię z powietrza, jest bardzo prosta, a w przeciwieństwie do pomp gruntowych, nie są potrzebne kosztowne odwierty ani kolektory gruntowe. Skraca to czas montażu oraz znacznie redukuje koszty inwestycyjne. Kompletne urządzenie składa się z modułu zewnętrznego i wewnętrznego, które tworzą powietrzno-wodne urządzenie do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody. Moduł wewnętrzny zawiera podgrzewacz c.w.u. i regulator pogodowy.

Porady:

- Zamykaj okna, kiedy w domu jest włączone ogrzewanie.

- Obniż temperaturę w domu. Grube skarpety mogą zastąpić bardzo drogie stopnie Celsjusza!

- Pomyśl nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii - ekologicznych, tanich, nowoczesnych!

- Zainwestuj w nowoczesny system regulacji, dzięki któremu praca urządzeń grzewczych dopasowuje się do naszego cyklu dnia. Regulatory można zaprogramować na tryb oszczędnościowy np. w nocy lub podczas nieobecności domowników.

- Nowoczesna technologia użyta w pompach ciepła pozwala z 1 kW energii uzyskać 4 kW energii niemal "za darmo".

- Płaskie kolektory słoneczne pozwalają uzyskać oszczędności w kosztach podgrzewania ciepłej wody użytkowej rzędu od 60% zimą do nawet 100% latem!

Oświetlenie

Starając się racjonalnie i oszczędnie zarządzać energią w domu, nie można pominąć doboru odpowiedniego oświetlenia. Wymierne korzyści są nam w stanie zapewnić zarówno odpowiednio dobrane oświetlenie, jak również zmiana naszych codziennych przyzwyczajeń. Stosując energooszczędne źródła światła możemy być pewni, że świetlówki kompaktowe czy halogeny dają porównywalną ilość światła jak tradycyjne żarówki. Dodatkowo mają także zdecydowanie dłuższą trwałość (żarówki halogenowe co najmniej 2-krotnie dłuższą, a świetlówki nawet do 15 razy dłuższą). Bardzo łatwo można nimi zastąpić stosowane dotychczas żarówki, a nawet zachować ich tradycyjny wygląd. A co najważniejsze zmniejszamy rachunki za prąd i oszczędzamy do 80% kosztów energii!

Energooszczędne żarówki halogenowe

Od niedawna na polskim rynku dostępne są energooszczędne żarówki halogenowe. Firma Osram oferuje halogenowe, energooszczędne wersje wszystkich typów żarówek. Dzięki tym produktom można teraz zastąpić każde źródło światła bardziej energooszczędnym. Linia Energy Saver obejmuje zarówno żarówki niskonapięciowe, jak i na napięcie 230 V, na trzonkach gwintowych jak i na trzonkach pionowych. Energooszczędne żarówki halogenowe są zdecydowanie trwalsze od zwykłych żarówek. Ich wytrzymałość w zależności od modelu waha się od 2000 h do 5000 h. Ale ich podstawową zaletą jest oczywiście energooszczędność. Przykładem może być żarówka Halolux Classic A - kształtem i trzonkiem odpowiadająca zwykłej żarówce - pozwalająca oszczędzić do 30% energii elektrycznej. Gdy tę wartość weźmie się pod uwagę przy ilości wszystkich lamp, kinkietów i żyrandoli w mieszkaniu i dodatkowo stale rosnące ceny energii to kwota uzyskana może stanowić istotne oszczędności w budżecie. Żarówka halogenowa (umieszczona w bańce o klasycznym kształcie) o mocy 42 W może zastąpić popularną 60 W żarówkę. Wszystkie żarówki wyposażone są w filtr UV. Tak jak tradycyjne żarówki, można je montować w instalacjach ze ściemniaczem.

Świetlówki kompaktowe

Przykładem energooszczędnych rozwiązań jest stosowanie świetlówek kompaktowych z rodziny Osram Dulux. Ich właściwości, to wyjątkowa trwałość sięgająca 15 000 godzin, 80% oszczędności energii (w stosunku do tradycyjnej żarówki), oraz odporność na częste włączania. Potwierdzeniem niezawodności produktów jest gwarancja, którą objęte są świetlówki kompaktowe z linii Osram Superstar (5 lat gwarancji) oraz modele Duluxstar Classic i Globe (3 lata). Warto obalić również mit dotyczący kosztów jakie poniesiemy w przypadku zakupu i eksploatacji świetlówek. Pomimo, że produkt na pierwszy rzut oka wydaje się drogi (kilkukrotnie wyższa cena świetlówki w porównaniu do tradycyjnej żarówki), to jednak w krótkim czasie koszt ten zwraca się. Na przykład oszczędność wynikająca z zakupu świetlówki Duluxstar 11 W odpowiadającej żarówce o mocy 60 W wynosi ok. 116 zł. w okresie użytkowania.

Moduły LED - światło "przyszłości"

To idealne rozwiązania w nowoczesnych systemach oświetleniowych. Ich małe wymiary i różnorodność barw otwierają nowe możliwości np. oświetlenia dekoracyjnego. Moduły LED cechuje niskie zużycie energii, łatwy montaż i wyjątkowa trwałość sięgająca 25 000 h. Na uwagę zasługuje - Decospot LED, nowoczesna żarówka LED która wytwarza światło w kilku barwach i pozwala na uzyskanie dowolnego efektu w zakresie aranżacji wnętrza. Jest przeznaczony do tworzenia akcentów świetlnych w domu: w salonie, łazience lub przedpokoju, ale także w salonach sklepowych, witrynach, restauracjach i wszystkich pomieszczeniach, gdzie chcemy podświetlić dowolny element wystroju. Decospot LED Osram charakteryzuje się doskonałymi parametrami użytkowymi: niskim zużyciem energii, długą trwałością oraz wysokim bezpieczeństwem. Diody nie emitują wysokiej temperatury, ponadto są wygodne w zastosowaniu, ponieważ nie wymagają stosowania specjalnych opraw - mają standardowe trzonki, typowe dla tradycyjnych żarówek lub halogenów.

Porady:

- Zmień tradycyjne żarówki na świetlówki kompaktowe (dają one do 80% oszczędności energii).

- Zmień standardowe żarówki halogenowe na energooszczędne (oszczędzisz nawet do 30% energii).

- Wymiana tradycyjnej żarówki na energooszczędną świetlówkę nie wymaga zmiany lampy - nowoczesne świetlówki pasują do większości opraw.

- Diody LED - energooszczędne źródła światła przyszłości, które już dzisiaj można stosować w naszych domach. Warto śledzić nowinki technologiczne!

Urządzenia AGD

Ci, którzy dopiero planują zakup sprzętu AGD powinni sięgnąć po nowoczesne, energooszczędne urządzenia, które zwykle wcale nie oznaczają najdroższych modeli dostępnych na rynku. Oto kilka wskazówek, co możemy zrobić, by nasz sprzęt AGD użytkować jak najbardziej ekonomicznie.

W trosce o środowisko i domowy budżet

Efektem najnowszych badań nad przyjaznymi środowisku technologiami jest wprowadzona na rynek "Zielona Linia" urządzeń marki Bosch. W jej skład wchodzą: chłodziarko-zamrażarki, chłodziarka, zamrażarka, pralki, zmywarki, piekarnik i płyty indukcyjne oraz odkurzacze. Wszystkie urządzenia charakteryzują się najwyższymi klasami efektywności energetycznej (A++, A+, A). Poniżej kilka przykładów energooszczędnych rozwiązań w poszczególnych grupach produktów.

Energooszczędne technologie

Nowoczesne chłodziarko-zamrażarki z "Zielonej Linii" Boscha, wszystkie w klasie A++, swoją energooszczędność zawdzięczają przede wszystkim zastosowaniu inteligentnej, elektronicznej kontroli kompresorów oraz materiałom zapewniającym zwiększoną izolację ścian. Gwarantuje to 66% oszczędność energii w porównaniu z analogicznymi urządzeniami marki Boscha produkowanymi 15 lat temu. Wśród produktów tej linii znajdziemy też płyty indukcyjne z funkcją wykrywania obecności i kształtu naczyń. Zasada działania płyty indukcyjnej jest prosta - ciepło wytwarzane jest bezpośrednio w dnie naczynia, a więc nagrzewa się tylko dno garnka, a nie płyta. Dzięki temu eliminujemy niepotrzebne straty energii, a gotowanie trwa krócej. Doskonałym przykładem wyjątkowo ekonomicznych i przyjaznych środowisku urządzeń jest nowa generacja zmywarek - ActiveWater. O ich wyjątkowej efektywności świadczy fakt, że zużycie wody potrzebnej do wykonania pełnego cyklu mycia zostało zredukowane do 10 litrów. Na dodatek w zmywarkach ActiveWater można zmieścić aż 14 kompletów naczyń, podczas gdy w standardowym urządzeniu mieści się 12. W energooszczędnej linii Boscha znajdują się również pralki Logixx 8. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym zużycie wody i energii utrzymane jest na możliwie najniższym poziomie. W specjalnej "Zielonej Linii" urządzeń Boscha nie zabrakło również energooszczędnych odkurzaczy np. Pro Energy. Innowacyjna, kompresorowa konstrukcja silnika pozwala zmniejszyć aż do 50% zużycie energii - urządzenie to, pracując z mocą 2400 W, zużywa tylko 1200W.

Porady - lodówka:

- Odsuń lodówkę od grzejnika.

- Otwieraj lodówkę lub zamrażarkę tylko na tak długo, jak to jest potrzebne.

- Urządzenia bez funkcji NoFrost regularnie rozmrażaj - gruba warstwa lodu na ściankach sprawia, że chłodziarka zużywa więcej energii.

- Dbaj o czystość uszczelki na drzwiach.

- Jeśli nie będzie Cię w domu dłużej niż 2 tygodnie, nastaw najniższą temperaturę chłodzenia.

- Jeśli na czas wyjazdu zostawiasz lodówkę pustą, wyłącz urządzenie, pozostawiając uchylone drzwi, aby w środku nie pojawiła się pleśń.

- Nigdy nie wkładaj ciepłych produktów do lodówki lub zamrażarki.

Porady - pralka:

- Korzystaj z funkcji prania wstępnego tylko przy mocno zabrudzonych ubraniach.

- Korzystaj z ekonomicznych programów.

- Wybieraj właściwy program i właściwą temperaturę prania dostosowaną do tkaniny oraz do stopnia jej zabrudzenia.

- Używać krótkich programów dla ubrań lekko zabrudzonych np. noszonych tylko jeden dzień.

- Korzystać z ulgowej taryfy energii elektrycznej.

- Nie prać w wysokich temperaturach jeżeli nie jest to konieczne.

Porady - zmywarka:

- Zmywaj przy pełnym załadunku.

- Wykorzystuj "krótki program" pozwalający na ograniczenie czasu zmywania i zmniejszenie poboru energii.

Porady - piekarnik, kuchenka elektryczna:

- Posiłki gotuj w małej ilości wody.

- Otwieraj drzwiczki piekarnika jak najrzadziej, aby uniknąć strat ciepła.

- Na 5 do 10 minut przed planowanym zakończeniem gotowania wyłącz piekarnik lub płytę, temperatura przez ten czas będzie utrzymywać się na zbliżonym poziomie

- Używaj przykrywek do garnków.

- Używaj garnków kuchennych o gładkim, dobrze przewodzącym ciepło dnie.

Porady - odkurzacz:

- Regularnie wymieniaj filtry - odkurzacz działa słabiej i zużywa więcej energii przy pełnych workach.

- Jeśli sprzątałeś dużo zanieczyszczeń o konsystencji pudrowej-sypkiej, takich jak np. mąka, kakao, etc., wymieniaj nawet niepełne worki, ponieważ takie zanieczyszczenia szczelnie zatykają pory filtrów.

* wg badań pracowni 4P Research Mix na zlecenie Bosch, Junkers, Osram inicjatorów akcji "Dom Dobrej Energii".

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.