Gdzie stosować grzejniki, a gdzie podłogówkę? Kiedy łączyć oba systemy?

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe - które rozwiązanie zastosować? To pytanie zadaje sobie większość osób budujących dom. Wybór jest trudny, bo każdy z systemów ma swoje zarówno zalety, jak i ograniczenia. Dylemat ten pomoże rozwiązać najnowszy trend w ogrzewaniu, którym jest łączenie tych dwóch systemów w jednej instalacji. Jak jednak zaplanować instalację mieszaną?

W nowobudowanych wolnostojących domach 95% instalowanych systemów grzewczych to połączenie ogrzewania podłogowego i grzejników. Zastosowanie jednocześnie dwóch źródeł ciepła w domu ma uzasadnienie w walorach użytkowych tego rozwiązania - zapewnia ono bowiem niezwykły komfort cieplny, a przy tym sprzyja oszczędzaniu energii. Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła, ułatwiając uzyskanie stałej temperatury w pomieszczeniu w tej strefie, w której jest ona potrzebna - na wysokości człowieka. Ciepłe powietrze rozprzestrzenia się na całej powierzchni pokoju i ochładza stopniowo w miarę unoszenia nad podłogą. W przypadku grzejników ciepłe powietrze cyrkuluje: koncentruje się wokół płyty grzejnika, następnie przemieszcza się w górę, rozchodzi po pomieszczeniu - głównie w górnych jego strefach i ochładzając się obniża w kierunku podłogi. Grzejniki umożliwiają szybkie podwyższenie lub obniżenie temperatury w pomieszczeniu w zależności od potrzeb.

Na parterze i na piętrze

Najczęściej spotykanym rodzajem instalacji mieszanej jest montaż ogrzewania podłogowego na parterze domu, a grzejników na piętrach. "Rozwiązanie takie idealnie sprawdza się w domach, w których właściciele zaplanowali otwartą przestrzeń dzienną na parterze. A takich domów buduje się najwięcej" - mówi Danuta Szutkowska, ekspert marki Purmo w zakresie ogrzewania podłogowego. - "W salonach otwartych na klatkę schodową lub bardzo wysokich, np. z antresolą tylko podłogówka ustrzeże nas przed "uciekaniem" ciepła do góry. Grzejniki oddają większość ciepła na drodze konwekcji, a ciepłe powietrze unosi się w stronę poddasza. W ten sposób na poziomie, na którym przebywają ludzie, może być zbyt chłodno. Ogrzewanie podłogowe rozwiązuje ten problem, przekazuje bowiem ciepło na drodze promieniowania".

Wodne ogrzewanie podłogowe instaluje się w łazienkach, przedpokojach, kuchniach, jadalniach - zwykle pod płytkami podłogowymi lub wykończeniem kamiennym. Świetnie sprawdzi się w przedpokoju, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni. Dodatkowo sprawi, że przemoczone buty będzie można wysuszyć stawiając je na podłodze zamiast kłaść na grzejnikach. Także mokra posadzka przy wejściu wyschnie szybciej. Podłogówka zwykle wystarcza do ogrzania całego parteru, jeśli dom jest dobrze ocieplony i zbudowany według standardów energooszczędności. Na piętrach z sypialniami można natomiast zamontować grzejniki płytowe, np. Purmo Compact. W pomieszczeniach zamkniętych problem uciekania ciepła do góry nie jest tak odczuwalny. Grzejniki mają też ogromną zaletę przydatną w pomieszczeniach nie używanych przez cały dzień, tak jak sypialnie. Dzięki niewielkiej bezwładności cieplnej (szybko się nagrzewają) pozwolą nam w krótkim czasie ogrzać pomieszczenie przez pójściem spać. Dodatkowo grzejniki lepiej niż podłogówka sprawdzają się przy podłogach pokrytych puszystymi, grubymi dywanami czy parkietem. Takie wykończenia hamują przekazywanie ciepła z podłogi do pomieszczenia i ograniczają efektywność ogrzewania podłogowego.

Ciepłolubne wnętrza

Drugim sposobem na rozwiązanie instalacji mieszanej w domu jest zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach połączenia ogrzewania podłogowego z grzejnikami. To przede wszystkim propozycja do domów o wyjątkowej architekturze - z dużymi oknami balkonowymi, przeszklonymi ścianami tarasowymi i innymi dużymi powierzchniami szklanymi, tak ostatnio modnymi. Duże straty ciepła powodowane przez szyby sprawiają, że ogrzewanie podłogowe może okazać się niewystarczające. Warto więc oprócz niego zamontować dodatkowe grzejniki, które dostarczą odpowiednią moc. Pamiętajmy, aby do nietypowo zaprojektowanych salonów dobrać grzejniki podkreślające ich styl. Wzdłuż dużych przeszkleń dobrze sprawdzają się niskie grzejniki konwektorowe lub kanałowe. Do wnętrz reprezentacyjnych poleca się urządzenia dekoracyjne, np. pionowe grzejniki Purmo, modele Kos i Faro. Ich wyjątkowy design na pewno nie zaburzy estetyki eleganckiego salonu. Kos sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych, nowoczesnych, zaś Faro uzupełni wnętrze klasyczne czy romantyczne.

Obydwa systemy zastosowane jednocześnie są rozwiązaniem poprawiającym komfort użytkowania, zwłaszcza w sypialniach i łazienkach, usprawniającym regulację ogrzewania i zapewniającym rezerwę mocy. W łazienkach ogrzewanie podłogowe to niemal konieczność, jeśli cenimy sobie komfort. Uzyskujemy bowiem przyjemnie ciepłą posadzkę, a zachlapana wodą podłoga szybko wysycha. Jednak ze względu na zwykle małą powierzchnię podłogi przydaje się grzejnik drabinkowy Purmo, który szybko podniesie temperaturę w łazience, a także umożliwi suszenie wilgotnych ręczników. Konstrukcja grzejników łazienkowych umożliwia także zamontowanie grzałki elektrycznej, dzięki której urządzenia można używać także poza sezonem grzewczym.

Instalacja zawierająca ogrzewanie podłogowe wraz z grzejnikami w większości pomieszczeń wbrew pozorom jest oszczędna. Wiosną i jesienią można używać tylko grzejników, a cały system uruchomić na zimę.

System dobrze wyregulowany

Instalacje mieszane wymagają odpowiedniej regulacji. "Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe tylko na parterze, a na piętrze zamierzamy zainstalować tradycyjne grzejniki, powinniśmy wyposażyć instalację w układ mieszający, który zapewni różne parametry dla tych dwóch systemów - wyższą temperaturę wody zasilającej grzejniki (maksymalnie 80(C) i niższą do zasilania podłogówki (maksymalnie 55(C). Zastosowanie podłogówki w całym domu również wymaga zastosowania układu mieszającego. Dla całego domu można zastosować jeden zawór montowany w kotłowni współpracujący z automatyką pogodową. Jeżeli część budynku ma ogrzewanie grzejnikowe, układ mieszający można zamontować na rozdzielaczu ogrzewania podłogowego" - radzi ekspert Purmo Danuta Szutkowska.

Regulacja temperatury wody może odbywać się automatycznie poprzez wybór odpowiedniej krzywej grzania w automatyce kotła, a także ręcznie. W obu sytuacjach potrzebny jest zawór mieszający, który w przypadku regulacji automatycznej reaguje na wskazania czujnika temperatury zewnętrznej, ustawiając stopień zmieszania wody tak, by podczas dużych mrozów woda była cieplejsza, a gdy na zewnątrz jest cieplej - chłodniejsza. Zarówno automatyczna, jak i ręczna regulacja temperatury wody, nie zapewnią właściwej regulacji temperatury powietrza niezależnie w każdym pomieszczeniu. Do tego niezbędne są termostaty pokojowe.

Jakość w cenie

Decydując się na instalację mieszaną, uważnie dobierajmy komponenty całego systemu: zarówno system podłogowy, jak i grzejniki. Solidni producenci są w stanie dostarczyć wszystkie potrzebne elementy instalacji. Wybranie jednej marki ma tę zaletę, że można być pewnym, że wszystko będzie do siebie pasować i nie czekają nas żadne niespodzianki na etapie wykonywania instalacji. Umożliwia to szybkie i łatwe połączenie systemów. W ofercie Purmo znajdziemy wodne oraz elektryczne systemy ogrzewania podłogowego, grzejniki pokojowe i do łazienki - dekoracyjne, podpodłogowe zwane też kanałowymi czy po prostu standardowe płytowe, a także elementy instalacyjne. Na wszystkie komponenty dostaniemy 10 lat gwarancji. Pamiętajmy także, że wykonanie instalacji mieszanej warto powierzyć doświadczonemu instalatorowi. Pytajmy o referencje w zakresie wykonania podobnych robót oraz gwarancję na wykonawstwo. Nie kierujmy się wyłącznie niską ceną robocizny - czasem warto wydać więcej w zamian za spokój przez kolejne lata.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.