Jak urządzić pokój dla dziecka

Z pokojami dziecięcymi jest podobny problem jak z dziecięcymi butami - choćby były najlepsze, użytkownicy szybko z nich wyrastają. Najważniejszym więc zadaniem architekta jest sprawić, by w swoim pokoju najmłodsi mieszkańcy funkcjonowali wygodnie zarówno wtedy, gdy uczą się chodzić, jak i wtedy, gdy chodzą się uczyć.

Planując pokój dla dziecka, wiele osób popełnia ten sam błąd. Polega on na skupieniu się na dekoracjach - na tapetach w różowe słoniki czy w zielone samochodziki, kolorowych zasłonach i dywanikach... Okazuje się jednak, że dziecko wyrasta z tych dekoracji szybciej, niż myślimy. I już dla sześcio-, siedmiolatka różowe słoniki to po prostu "obciach"! Wstyd zaprosić do siebie kolegów czy koleżanki! Pół biedy, jeśli te aranżacje są stosunkowo tanie. Gorzej, gdy rodzice na drogie łóżko czy mebelki wydali fortunę.

Jest zrozumiałe, że urządzanie pokoju dziecka to dla rodziców duża przyjemność, a bardzo często - spełnienie własnych, kiedyś niezrealizowanych marzeń. Jednak należy to czynić roztropnie, tak aby pokój służył dziecku przez wiele lat.

Zobacz pokoje dziecięce - aranżacje

Najważniejsze jest, by pamiętać, że pokój dziecka jest przez nie używany niemal przez całą dobę i musi łączyć w sobie co najmniej trzy funkcje:

Powinien więc być duży i dobrze oświetlony. Trzeba też zadbać o odpowiednią liczbę schowków. I nade wszystko postarać się, by przestrzeń, w której dzieci często będą przebywać bez towarzystwa dorosłych, była maksymalnie bezpieczna -między innymi miała zamykane na klucz okna i drzwi balkonowe czy porządnie wykonaną i zabezpieczoną instalację elektryczną.

Czytaj także:

Pokój dla dziecka - miejsce do spania

Pokój dla dziecka - miejsce zabawy i wypoczynku

Pokój dla dziecka - miejsce do nauki

Pokój dla dziecka - dzieci w domu

Więcej o: