Przegląd kotła jest konieczny - zadbaj o swoje bezpieczeństwo i niskie rachunki!

Kotły c.o. i podgrzewacze wody - podobnie jak samochody - wymagają regularnych, corocznych przeglądów, żeby działać sprawnie i bezpiecznie

Niestety często słyszymy o zatruciach czadem podczas kąpieli, a przyczyną tego w wielu sytuacjach bywa zaniedbanie ludzi, którzy nie sprawdzają stanu urządzeń grzewczych. Tylko regularne przeglądy zapobiegają usterkom, są warunkiem bezpiecznej, ekonomicznej eksploatacji i długiej żywotności urządzenia grzewczych oraz niskich wartości emisji dwutlenku węgla.

Dbaj o kocioł jak o samochód!

Według obliczeń specjalistów z branży instalacyjnej, średni roczny czas pracy palnika w kotle wynosi 2 tys. godzin. Jeśli porównamy to z eksploatacją samochodu, to w tym czasie, przy średniej prędkości 50 km na godzinę, przejeżdżamy 100 tys. km. Jest to okres, w którym co najmniej 5 razy odwiedzamy serwis, aby dokonać przeglądu i wymiany zużytych elementów w samochodzie. O ile o przeglądzie samochodu zazwyczaj wszyscy pamiętają, a świadomość zagrożeń, jakie stwarza zaniedbanie tego jest wysoka, o tyle nie zawsze tak się dzieje w przypadku urządzeń grzewczych. A przecież tylko właściwa eksploatacja, w tym systematyczne przeglądy, zapewnia ich sprawne funkcjonowanie.

Przeglądaj regularnie!

Kontrola urządzeń gazowych polega na sprawdzeniu ich stanu technicznego i ocenie przydatności do dalszej, bezpiecznej eksploatacji. Podczas przeglądu zostają oczyszczone palniki, wymienniki ciepła, filtry, elektroda jonizacyjna i zapłonowa oraz sprawdza się szczelność i prawidłowość działania czujnika ciągu kominowego i całej instalacji grzewczej. Przeglądu urządzenia grzewczego powinna dokonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Podczas przeglądu instalator sprawdza szczelność elementów doprowadzających gaz i wodę, stan instalacji elektrycznej oraz zabezpieczeń i regulatorów. Ponadto specjalista sprawdza także ogólne działanie naczynia wzbiorczego oraz instalacji grzewczej i ewentualnie dopełnienia je wodą, sprawdza instalację odprowadzającą spaliny i mierzy wartość CO2. Wszystkie te czynności znacząco obniżają ryzyko awarii w wyniku nieprawidłowej pracy urządzenia. A jakie są skutki zaniedbań? W najlepszym wypadku brak ciepłej wody i zimno w domu, w najgorszym - zatrucie czadem.

Dopilnowanie przeglądu jest Twoim obowiązkiem!

Zgodnie z artykułem 62. ustawy Prawo Budowlane obiekty budowlane powinny być poddawane okresowej kontroli przynajmniej raz w roku. Dotyczy to także urządzeń grzewczych. Jednak za systematycznymi przeglądami przemawiają nie tylko względy formalne. Dużo ważniejsze są argumenty związane z bezpieczeństwem oraz ekonomią. Przy sprawnie działającym grzejniku (czysty palnik, czysta nagrzewnica, sprawnie działająca wentylacja, wystarczająca ilość powietrza do spalania) zawartość toksycznego tlenku węgla w spalinach jest śladowa. Systematyczna konserwacja gwarantuje ponadto brak usterek wynikających ze zużycia poszczególnych części, minimalizuje także ryzyko wystąpienia niespodziewanych awarii i wszystkich wiążących się z nimi konsekwencji. Poza tym oznacza niższe koszty eksploatacji - oczyszczony i wyregulowany kocioł osiąga wyższą sprawność energetyczną, dzięki czemu użytkownik ponosi niższe koszty eksploatacji bieżącej. Bez regularnych kontroli i czyszczenia urządzenie grzewcze potrafi zużywać nawet do 10 procent więcej paliwa! Trzeba również zaznaczyć, że koszt systematycznej konserwacji jest niższy od kosztu naprawy wykonywanej po wystąpieniu niespodziewanej awarii. Sprawnie działający kocioł oznacza też zmniejszenie emisji szkodliwych dla środowiska tlenków azotu zawartych w spalinach.

Serwisuj z Junkersem

O tym, jak ważny jest fachowy i dyspozycyjny serwis, przekonujemy się dopiero wtedy, gdy trzeba skorzystać z jego usług. Doceniając ogromne znaczenie usług serwisowych, Junkers stworzył dla swoich klientów profesjonalną autoryzowaną organizację serwisową. W Polsce funkcjonuje sieć prawie 400 autoryzowanych techników, którzy są w stanie szybko pomóc nawet w najbardziej skomplikowanych awariach. Ogólnopolski telefon serwisowy 0 801 300 810 pozwala połączyć się z dowolnego miejsca w Polsce bezpośrednio z najbliższym centrum serwisowym. Standardowy czas usunięcia usterki nie przekracza 24 godzin od chwili otrzymania zgłoszenia, a właściwie zorganizowana sieć serwisu sprawia, że czas dojazdu do klienta nie przekracza 1 godziny.

By ułatwić użytkownikom odpowiednią konserwację urządzeń grzewczych, Junkers proponuje dodatkową usługę - umowę serwisową. Użytkownik, który zdecyduje się na jej podpisanie nie musi pamiętać o koniecznych przeglądach - autoryzowany serwisant przejmuje nad nim pełną opiekę po upływie okresu gwarancyjnego. Obowiązek pamiętania o właściwych terminach konserwacji zostaje w ten sposób przeniesiony na producenta termy czy kotła. Więcej informacji: www.junkers.pl, Infolinia: 0 801 600 801

Zobacz też wideo o czadzie!

Zobacz wideo

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Instalacje grzewcze. Czy dbasz o swoje bezpieczeństwo?
Więcej o:
Copyright © Agora SA