Automatycznie ryglowane drzwi zewnętrzne

Prawie połowa rejestrowanych obecnie prób włamań nie udaje się dzięki prostym, ale skutecznym mechanizmom zabezpieczającym - wynika z policyjnych statystyk. Nowoczesne rozwiązania, takie jak systemy automatycznego ryglowania, nie tylko jednak chronią przed włamaniem, ale podnoszą też komfort obsługi.

Granica trzech minut

Do standardowego wyposażenia zabezpieczającego drzwi należą obecnie: czopy przeciwwyważeniowe po stronie zawiasów, dodatkowe rygle oraz zaczepy w ramie drzwiowej. - Te rozwiązania wydłużają czas potrzebny włamywaczowi na podważenie lub zwykłe wyważenie drzwi zewnętrznych - podkreślają policjanci z wydziałów kryminalnych policji. Jeżeli drzwi stawiają opór przez ponad trzy minuty, przestępca na ogół wycofuje się z próby włamania. Z policyjnych danych wynika, że większość tego typu przestępstw popełnianych jest w biały dzień, gdy mieszkańcy przebywają poza domem. Nocą - hałas, światło i dziwne zachowania zwracają większą uwagę sąsiadów.

Bezpieczeństwo i komfort

Nowoczesne drzwi wejściowe są jednak nie tylko bezpieczne, ale też wygodne.

- Obecnie zmierzamy ku takim rozwiązaniom, by zabezpieczenia przeciwwłamaniowe podnosiły komfort obsługi drzwi zewnętrznych i dlatego wyposaża się je w automatyczne ryglowanie - wyjaśnia Harald Bermes, konstruktor drzwi zewnętrznych w firmie Hörmann. Takich drzwi nie trzeba już zamykać ręcznie na główny rygiel. Nowe zamki, takie jak zamek H5, który firma Hörmann montuje nawet w wersji standardowej aluminiowych drzwi zewnętrznych, ryglują się automatycznie. W chwili domknięcia drzwi trzy stalowe haki i dwa dodatkowe rygle blokują się w zaczepach i powodują zakotwienie drzwi w pięciu punktach ramy drzwiowej. To rozwiązanie wyraźnie zwiększa bezpieczeństwo, nie trzeba już pamiętać o zamykaniu drzwi na klucz. - Mimo to wiele osób, z myślą np. o dzieciach, chce mieć możliwość wchodzenia do domu w ciągu dnia bez użycia klucza - wyjaśnia Bermes. Dlatego mechanizm zabezpieczający posiada funkcję wyłączania automatycznego blokowania. Funkcja położenia dziennego w połączeniu z elektrozaczepem (popularnym "buczkiem"), stosowanym często w domach wielorodzinnych, umożliwia otwarcie drzwi w każdej chwili poprzez lekkie popchnięcie.