Doświadczenia właścicieli

Działka tej wielkości co nasza wymaga albo czasochłonnej pracy, albo zatrudnienia ogrodnika. Radzimy więc starannie dopasować wielkość parceli do własnych potrzeb, żeby nie przedobrzyć.

Decydując się na indywidualny projekt, warto starannie wybrać architekta. Radzimy unikać dużych biur, bo często projekty wykonują tam studenci, a architekci tylko je akceptują.

Lepiej nie spieszyć się z projektowaniem domu, lecz krok po kroku zaplanować go w każdym szczególe. Radzimy zdecydowanie forsować swoje potrzeby i nie rezygnować z nich tylko dlatego, by ułatwić pracę wykonawcom.

Dwukondygnacyjne przeszklenie w elewacji ogrodowej stanowi namiastkę ogrodu zimowego, który ze względu na duże koszty skreślono z planów inwestycyjnych. Doskonale oświetla parter i część poddasza, dając przez cały rok kontakt z ogrodem.

Żałujemy, że planując instalacje, na przykład grzewczą, nie zleciliśmy profesjonalnych ekspertyz niezależnym fachowcom, tylko zdaliśmy się na głosy ludzi związanych z konkretnymi firmami.

W okresach przejściowych znakomicie sprawdza się ogrzewanie domu kominkiem z rozprowadzeniem ciepła na poddasze. Dziś jednak zastosowalibyśmy kominek z płaszczem wodnym, bo ciepło dotarłoby poprzez instalację grzewczą w najodleglejsze zakątki domu.

Żałujemy, że mała połać dachu od strony południa nie pozwoliła nam na zastosowanie kolektorów słonecznych. Dla dużej rodziny ciepła woda za darmo przez kilka miesięcy w roku to spore oszczędności.

Tak duży dom wymaga instalacji odkurzacza centralnego. Warto przewidzieć takie rozwiązanie.n Niepotrzebne jest budowanie w wiejskim domu balkonu, bo nie pełni on tam żadnej ważnej funkcji i przegrywa w konkurencji z ogrodem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.