Kominek już na etapie projektu
Ważna izolacja termiczna
O kominku warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Dla poprawnego funkcjonowania systemu grzewczego niezbędne jest m.in. wykonanie dobrej izolacji budynku (zwłaszcza stropów), właściwa lokalizacja kominka w mieszkaniu, prawidłowy dobór parametrów i rodzaju komina czy zadbanie o właściwy kanał dymowy w kominie. Trzeba mieć jednak świadomość, że ewentualna zmiana położenia kominka wiąże się z przeniesieniem komina.
Typowy kominek - zabudowany, z wkładem grzewczym - składa się z: podestu, wkładu kominkowego, szczeliny powietrznej, okapu i elementu odprowadzania spalin. Zaleca się, aby podłoga pod i przed kominkiem była niepalna. Dlatego najlepiej ułożyć w tym miejscu terakotę, gres, granit albo marmur. Sam kominek zbudowany jest z elementów ceramicznych albo płyt krzemianowo-wapniowych. Ważne jest, aby ze względów bezpieczeństwa oraz dla komfortu użytkowania okap kominka był izolowany termicznie (przy pomocy specjalnych wysokotemperaturowych mat i płyt izolacyjnych).
Każdy kominek powinien posiadać też osobny przewód kominowy. Wymiary i proporcje komina muszą być dopasowane do wielkości paleniska we wkładzie kominkowym.
Więcej niż dekoracja
Kominek to nie tylko urządzenie tworzące niepowtarzalny klimat i nadające pomieszczeniu określony styl. Służy ono także do ogrzewania powietrza i wody. W Polsce najpopularniejsze są kominki z wkładami grzewczymi. Dzięki odpowiedniej budowie instalacji grzewczej możliwe jest ogrzewanie kominkiem wielu pomieszczeń w całym domu. Funkcje grzewcze pełnią m.in. kominki wyposażone w tzw. system DGP (dystrybucji gorącego powietrza ). Palący się w palenisku kominka ogień rozgrzewa wkład kominkowy, od którego grzeje się powietrze. Dostaje się ono w okolice kominka kanałem nawiewnym, a także przez szczelinę między wkładem kominkowym a obudową oraz przez kratki w okapie kominka. Powietrze jest również ogrzewane od rury spalinowej odprowadzającej produkty spalania drewna do komina i transportowane za pomocą systemu nawiewu DGP do różnych pomieszczeń w budynku.
Jeśli kominek nie posiada systemu DGP, ale jest wyposażony we wkład lub kasetę kominkową, również będzie pełnił funkcje grzewcze, z tym, że będą one ograniczone do ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajduje.
Ciekawym rozwiązaniem - służącym tym razem do podgrzewania wody, a nie powietrza są: kominki z płaszczem wodnym . Tego rodzaju urządzenia mogą stanowić uzupełniające źródło ciepła dla funkcjonującej w domu instalacji z gazowym lub olejowym źródłem ciepła. Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym działają jak piec, podgrzewając wodę, która jest następnie rozprowadzana w tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania. Przygotowują też wodę użytkową. W układzie do przygotowywania ciepłej wody konieczne jest zabezpieczenie zbiornika przed nadmiernym wzrostem temperatury i ciśnienia. Coraz częściej kominki z płaszczem wodnym łączy się w jednej instalacji z kolektorami słonecznymi. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej eksploatacja instalacji grzewczej jest jeszcze tańsza.
Jeśli w naszym wnętrzu nie mamy wystarczająco dużo miejsca na kominek możemy zamontować wolnostojący piec kominkowy, zwany potocznie kozą . Wprawdzie nie daje ona tyle ciepła co kominek z wkładem, ale pozwala cieszyć się mieszkańcom widokiem żywego ognia. Kozy mają różne kolory oraz kształty.
Na korzyść kominków przemawiają względy ekonomiczne - przy wysokich cenach energii elektrycznej i gazu wkłady kominkowe mogą być alternatywnym źródłem ekologicznego i odnawialnego ciepła.
-
Zastawa stołowa. Komplety, które zachwycają wzornictwemMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Przypraw sobie życie! Te solniczki i pieprzniczki będą bohaterami aranżacji stołu!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Te znane dzieła sztuki mogą zawisnąć w twoim domu. Obraz Rembrandta w formie plakatu to HIT!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Elegancka zastawa. Piękna i oryginalna ceramika, szkło i porcelana na każdy stółMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Przepiękne talerzyki nie muszą być drogie, a będą zachwycać przez lata! Doskonałe do serwowania ciast i przekąsekMATERIAŁ PROMOCYJNY
- Metamorfoza Hotelu Sobieski. Czy nielubiane pastele znikną z elewacji?
- Muszki w kwiatach doniczkowych - jak się ich pozbyć? Napar z tego warzywa jest wyjątkowo skuteczny!
- Stylowe dodatki do domu. Porcelanowe lampy idealnie dopełnią wnętrze w klasycznym stylu!
- Dorota Szelągowska już tam nie mieszka! Sprawdzamy, dokąd przeprowadziła się znana projektantka
- Najdroższe obrazy świata na wystawie w Warszawie, m.in. Van Gogh, da Vinci, Picasso