Kominek już na etapie projektu

Kominek może stanowić prawdziwą ozdobę salonu lub pokoju dziennego. W nowocześnie zaaranżowanych wnętrzach stanowi on część przemyślanej kompozycji, idealnie zgrywając się z ogólnym wystrojem. Warto jednak pamiętać, że aby ogrzewanie kominkowe poprawnie działało, musi spełniać określone warunki.

Ważna izolacja termiczna

O kominku warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Dla poprawnego funkcjonowania systemu grzewczego niezbędne jest m.in. wykonanie dobrej izolacji budynku (zwłaszcza stropów), właściwa lokalizacja kominka w mieszkaniu, prawidłowy dobór parametrów i rodzaju komina czy zadbanie o właściwy kanał dymowy w kominie. Trzeba mieć jednak świadomość, że ewentualna zmiana położenia kominka wiąże się z przeniesieniem komina.

Typowy kominek - zabudowany, z wkładem grzewczym - składa się z: podestu, wkładu kominkowego, szczeliny powietrznej, okapu i elementu odprowadzania spalin. Zaleca się, aby podłoga pod i przed kominkiem była niepalna. Dlatego najlepiej ułożyć w tym miejscu terakotę, gres, granit albo marmur. Sam kominek zbudowany jest z elementów ceramicznych albo płyt krzemianowo-wapniowych. Ważne jest, aby ze względów bezpieczeństwa oraz dla komfortu użytkowania okap kominka był izolowany termicznie (przy pomocy specjalnych wysokotemperaturowych mat i płyt izolacyjnych).

Każdy kominek powinien posiadać też osobny przewód kominowy. Wymiary i proporcje komina muszą być dopasowane do wielkości paleniska we wkładzie kominkowym.

Więcej niż dekoracja

Kominek to nie tylko urządzenie tworzące niepowtarzalny klimat i nadające pomieszczeniu określony styl. Służy ono także do ogrzewania powietrza i wody. W Polsce najpopularniejsze są kominki z wkładami grzewczymi. Dzięki odpowiedniej budowie instalacji grzewczej możliwe jest ogrzewanie kominkiem wielu pomieszczeń w całym domu. Funkcje grzewcze pełnią m.in. kominki wyposażone w tzw. system DGP (dystrybucji gorącego powietrza ). Palący się w palenisku kominka ogień rozgrzewa wkład kominkowy, od którego grzeje się powietrze. Dostaje się ono w okolice kominka kanałem nawiewnym, a także przez szczelinę między wkładem kominkowym a obudową oraz przez kratki w okapie kominka. Powietrze jest również ogrzewane od rury spalinowej odprowadzającej produkty spalania drewna do komina i transportowane za pomocą systemu nawiewu DGP do różnych pomieszczeń w budynku.

Jeśli kominek nie posiada systemu DGP, ale jest wyposażony we wkład lub kasetę kominkową, również będzie pełnił funkcje grzewcze, z tym, że będą one ograniczone do ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajduje.

Ciekawym rozwiązaniem - służącym tym razem do podgrzewania wody, a nie powietrza są: kominki z płaszczem wodnym . Tego rodzaju urządzenia mogą stanowić uzupełniające źródło ciepła dla funkcjonującej w domu instalacji z gazowym lub olejowym źródłem ciepła. Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym działają jak piec, podgrzewając wodę, która jest następnie rozprowadzana w tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania. Przygotowują też wodę użytkową. W układzie do przygotowywania ciepłej wody konieczne jest zabezpieczenie zbiornika przed nadmiernym wzrostem temperatury i ciśnienia. Coraz częściej kominki z płaszczem wodnym łączy się w jednej instalacji z kolektorami słonecznymi. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej eksploatacja instalacji grzewczej jest jeszcze tańsza.

Jeśli w naszym wnętrzu nie mamy wystarczająco dużo miejsca na kominek możemy zamontować wolnostojący piec kominkowy, zwany potocznie kozą . Wprawdzie nie daje ona tyle ciepła co kominek z wkładem, ale pozwala cieszyć się mieszkańcom widokiem żywego ognia. Kozy mają różne kolory oraz kształty.

Na korzyść kominków przemawiają względy ekonomiczne - przy wysokich cenach energii elektrycznej i gazu wkłady kominkowe mogą być alternatywnym źródłem ekologicznego i odnawialnego ciepła.