Jak nadać elewacji wyjątkowy styl?

Choć ceramika budowlana jest materiałem tradycyjnym od setek lat wykorzystywanym w budownictwie, doskonale sprawdza się również w nowoczesnych pomysłach na ciekawą architekturę. Nowoczesne koncepcje odważnie łączą ze sobą kontrastujące, często chłodne barwy, tworząc oryginalne zestawienia kolorystyczne.

Czerń i biel to kolory, które dotychczas nie były zbyt często wykorzystywane przy tworzeniu projektów architektonicznych, szczególnie w przypadku budownictwa mieszkalnego. Współcześnie zastosowanie odcieni ze skali szarości jest coraz bardziej popularne, stwarzając nowe możliwości kształtowania nowoczesnej architektury. Biel w połączeniu z czernią od dawna jednak cieszy się dużym uznaniem w obiektach biurowych, co decyduje o elegancji i współczesnym charakterze projektów. Zdaniem teoretyków architektury, te dwa kolory oraz pełna gama odcieni szarości stały się atrybutem współczesności, uosabiając modę na minimalizm i dążenie do prostoty formy.

Oglądając współczesne projekty możemy zauważyć wzrastającą popularność surowych odcieni szarości, czerni oraz bieli. Dostępny w tych kolorach klinkier stanowi stylowe wykończenie elewacji obiektu. Uwzględniając charakterystyczną dla współczesnej architektury zasadę kontrastu, jasnoszare i białe ściany zestawiane są często z ciemnym kolorem dachu. Uzupełnieniem całości są również elementy szklane i metalowe, podkreślające surowość i nowoczesny charakter bryły.

Kolorystyczne kompozycje w czarno-białych barwach

Dla tradycyjnych projektów, w których dominująca paleta kolorów oparta jest na mniej lub bardziej intensywnych odcieniach barw ciepłych, najczęściej stosowanym materiałem jest cegła licowa. W przypadku nowoczesnych obiektów architektonicznych elewację wykonuje się natomiast z jej udoskonalonego odpowiednika - klinkieru ceramicznego, który uznanie zdobył nie tylko dzięki swym zaletom technicznym, ale również ze względu na niespotykane dotychczas walory estetyczne. Procesy technologiczne pozwalają obecnie na produkcję białego i czarnego klinkieru, którego barwa pozostaje niezmienna przez wiele lat. Tajemnica trwałości koloru tkwi w doborze wysokiej jakości gliny, wypalanej według specjalnie do tego przystosowanego procesu produkcji. W efekcie otrzymano materiał odporny na wilgoć, zabrudzenia oraz wpływ czynników atmosferycznych. Co więcej, w ofercie firmy Röben dostępne są cegły klinkierowe zróżnicowane pod względem powierzchni lica.

- Szczególną cechą produkowanego przez nas klinkieru ceramicznego jest nie tylko jego czysty, naturalny kolor, ale również duża możliwość wyboru spośród oferowanej struktury lica - mówi Krzysztof Omilian z firmy Röben. - Decydując się na gładką, łupaną czy też rustykalnie ryflowaną powierzchnię, możemy uzyskać ciekawy i oryginalny efekt wizualny elewacji budynku.

Klinkier w odcieniach szarości

Kolor szary zawsze symbolizował harmonię i równowagę. Nic więc dziwnego, że współczesna architektura często wykorzystuje ten odcień przy nowoczesnych projektach. Jako kolor charakterystyczny dla metalu, stał się również wyróżnikiem minimalizmu. Ponieważ uważany jest za barwę neutralną, nieoddziaływującą na emocje, bardzo często stosowany jest w pomieszczeniach użyteczności publicznej, wprowadzając spokój do przestrzeni pracy. Elewacje budynków w odcieniach szarości podkreślają natomiast współczesność i elegancję projektu.

Urozmaiceniem jednokolorowych elewacji może być łączenie ze sobą cegieł klinkierowych w odcieniach bieli, czerni i szarości. Stosując czarną lub szarą cegłę klinkierową Faro w zestawieniu z białymi cegłami Oslo, Montblanc lub Bergen można stworzyć ciekawe kompozycje, które przełamią rutynę jednorodnych elewacji, przy jednoczesnym zachowaniu stonowanego i surowego wrażenia. Wprowadzenie dwóch lub większej ilości odcieni danego koloru jest również sprawdzonym sposobem na wyodrębnienie danych elementów architektonicznych i podkreślenie detali. Dodatkowe walory estetyczne można uzyskać poprzez dobór odpowiedniego koloru spoiny. Wykończenie czarnej elewacji ciemną spoiną lub też zastosowanie białej spoiny przy jasnoszarym klinkierze wywołuje optyczny efekt niemal gładkiej, jednolitej powierzchni.

Czytaj więcej:

Jak zbudować zdrowy, estetyczny i energooszczędny dom?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.