Jakim ogrodzeniem otoczyć dom?

Płot zbity z desek czy druciana siatka nie są optymalnym rozwiązaniem zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Gdy budowa obiektu będzie zakończona, a inwestorzy złapią finansowy oddech, warto pomyśleć o efektownym, murowanym ogrodzeniu. Nie tylko zagwarantuje ono większe bezpieczeństwo, ale również będzie estetycznym dopełnieniem posesji. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie fachowo wykonane.

Aby ogrodzenie wyglądało efektownie, a jednocześnie było wytrzymałe, słupki przy murze warto zakończyć specjalnymi kapturami z cegły klinkierowej, betonu lub blachy. Zastosowanie kapturów, montowanych na górnej, poziomej części słupów, których pochyła powierzchnia szybko i skutecznie odprowadza wodę, zabezpiecza mur przed działaniem wody. Zapobiegają one wnikaniu wilgoci do spoin słupa oraz tworzeniu się nieestetycznych wykwitów. Prefabrykowane kaptury na słupki wykonane z cegły mają rdzeń nośny, który stanowi beton. Czapy betonowe zać mogą być w kolorze naturalnego betonu i barwionego w masie. Chronią one murowane elementy i są również estetycznym elementem wykończeniowym. Do fugowania czap klinkierowych należy zastosować spoinę przeznaczoną specjalnie do klinkieru. Rzetelne wykonawstwo oraz odpowiednia pielęgnacja ogrodzenia zaraz po wymurowaniu, czyli zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi, pozwoli na trwałe związanie spoin, a przez to wytrzymałość całej konstrukcji.

Do wykonania ogrodzenia z klinkieru stosuje się również cegły kształtowe, które pozwalają na realizację projektów, obejmujących owalne i ukośne elementy. Za pomocą cegieł "kształtek" można w niestandardowy sposób wykończyć naroża ogrodzenia oraz zaokrąglone części balustrady.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: