Ogrodzeniowa sztuka użytkowa

Czy ogrodzenie może być czymś więcej niż typowym materiałem, który chroni naszą posesję? Czy można patrzeć na nie również przez pryzmat sztuki? Sztuki użytkowej? Owszem - dowodzi tego firma Betafence , której ogrodzenia przeistaczają się w prawdziwe arcydzieła.

Wyobraź sobie ogrodzenie, którego wzór przypomina ręcznie robioną serwetę z motywami roślinnymi, a wszystko wykonane jest z mocnego drutu, który spełnia swoją funkcję ochronną.

Okazuje się możliwe połączenie tego co kruche i nietrwałe z dużym, surowym i industrialnym. Taką przemianę zwykłego ogrodzenia dokonuje wytwórnia w Indiach, którą zainspirował młody projektant z Holandii. Joep Verhoeven jako pierwszy przeistoczył typowe siatki w ogrodzenia ozdobne. Wysokiej jakości materiałów do realizacji tych projektów dostarcza firma Betafence, którą zainteresowało innowacyjne podejście do sztuki ogrodzeniowej. W ten sposób popularne siatki plecione i zgrzewane zaczęły przypominać ręczną robótkę.

Arcydzieła z drutu

Proces powstawania wzorów na ogrodzeniu odbywa się ręcznie poprzez wykorzystanie tego samego drutu, który został użyty przy produkcji przemysłowej ogrodzenia. Wzory nie tylko pięknie się prezentują, ale mogą również spełniać dodatkowe funkcje, jak choćby: zniechęcenie do wspinaczki czy ukrycie pewnych elementów otoczenia. Wykonanie siatki przypomina robótki na drutach w skali makro. Realizacje opierają się na powszechnie stosowanych siatkach plecionych typu Resitor firmy Betafence montowanychw obiektach sportowych jak i w sektorze rezydencjalnym. Zwykle są one wykonane ze stalowego drutu powleczonego PVC, w który wplatany jest w istniejące już elementy siatki plecionej.

Całość następnie montowana jest na słupach. Zakład w Indiach projektuje skomplikowane wzory inspirowane tradycyjnym holenderskim koronkarstwem tworząc delikatne obrazy z motywami roślinnymi i kwiatami. W ten sposób ogrodzenie, które jest symbolem prywatności i izolacji stało się elementem nawiązującym do bliskości i dobrego sąsiedztwa - mówi Awa Kubisz z Betafence - Być może w przyszłości również polska fabryka Betafence w Kotlarni także podejmie się tworzenia tego typu ogrodzeniowych arcydzieł. Wszystko zależy od tego, czy pomysł spodoba się również polskim architektom i klientom indywidualnym...

Sztuka w użytkowa

Wyplatane siatki z drutu firmy Betafence już znajdują zastosowanie otaczając mi.in. osiedle apartamentowców o powierzchni 3 tys. m kw. w Hadze, zainstalowane są także jako ścianki oddzielające różne powierzchnie użytkowe w nowoczesnym hotelu Banks w Antwerpii, i jako ogrodzenie starych młynów w Brugii. Panele wypełnione taką siatką stały się balustradą schodów (butik H.Bossa w Szangha-ju), ozdobną "drucianą tapetą" w galerii sztuki (Tokyo) czy ścianami altany ogrodowej (Mediolan). Projektantów ogranicza tylko wyobraźnia. Być może już niedługo również w Polsce zobaczymy ogrodzenie z motywami haftu łowickiego.