Budowanie energooszczędne się opłaca!
Podejmując decyzję o wybudowaniu budynku energooszczędnego zadajemy sobie pytanie czy, i o ile zmniejszą się opłaty za energię, i czy poprawimy komfort wewnętrzny. Zapewnienie energooszczędności budynku oznacza konieczność poniesienia dodatkowych kosztów budowy.
W kalkulacjach dodatkowych nakładów na budynek energooszczędny należy brać pod uwagę różnicę pomiędzy kosztami wyrobów standardowych i energooszczędnych. Na przykład koszt zwiększenia grubości izolacji, różnicę kosztów drzwi i okien energooszczędnych i standardowych, różnicę kosztów systemów ogrzewania i wentylacji oraz innych. Jednocześnie potrzebne jest określenie efektu, czyli przewidywanej oszczędności energii.
Zwiększenie kosztów inwestycji, w zależności od wybranych rozwiązań, wynosi na ogół od kilku do ok. 12% kosztów obiektu standardowego. W wyniku tych działań w domu jednorodzinnym można osiągnąć zmniejszenie zużycia energii od 10 000 do 16 000 kWh rocznie, co oznacza od 1800 do 6000zł oszczędności w zależności od wykorzystywanego paliwa. Czyli oszczędności miesięczne to 150 do 500 zł, i to jest kwota, której nie będziemy co miesiąc wydawali, jeśli zdecydujemy się na budowę budynku energooszczędnego.
Jeżeli korzystamy z kredytu na budowę domu, to tę kwotę oszczędności można wykorzystać na spłatę dodatkowej części kredytu, który został powiększony o koszty podniesienia standardu energetycznego. Na ogół dodatkowe koszty budowy domu energooszczędnego wymagają korzystania z większego kredytu, jednak miesięczne raty kredytu zwiększają się nie więcej, niż wynoszą oszczędności w kosztach eksploatacji. A zatem, z punktu widzenia właściciela, który musi zapłacić za energię i spłacać kredyt, łączne wydatki (energia i kredyt) dla budynku energooszczędnego i standardowego będą takie same lub bardzo zbliżone, natomiast po spłaceniu kredytu koszty eksploatacyjne będą wyraźnie niższe. Reasumując: budowa budynku energooszczędnego jest opłacalna.
Finansowanie - korzystanie z kredytu
Najwygodniejsza jest sytuacja, gdy można zbudować dom z własnych funduszy. Na ogół jednak budujący nie posiadają wystarczających funduszy potrzebnych na realizację budowy i wtedy korzystają z kredytu. Powszechnie dostępne są kredyty udzielane przez banki na cele inwestycyjne i remontowe.
W przypadku budowy budynku energooszczędnego korzystanie z kredytu jest bardziej opłacalne niż w innych przypadkach, gdyż ceny energii (ciepła na ogrzewanie) rosną stale szybciej niż ceny innych dóbr (powyżej stopy inflacji), a zatem z roku na rok rosną oszczędności, które uzyskuje się w wyniku zmniejszonego zapotrzebowania na energię. Podstawowym warunkiem uzyskania kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej,
tj. zdolności do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w umownych terminach płatności, tzn. terminach wynikających z umowy kredytowej. Bank przy ocenie zdolności kredytowej bierze pod uwagę aktualną i przewidywaną (przynajmniej do momentu spłaty kredytu) efektywność gospodarowania, stan majątkowy oraz płynność płatniczą. Warunkiem uzyskania kredytu jest też prawne zabezpieczenie spłaty kredytu, a niekiedy także posiadanie rachunku bieżącego w banku.
Zobacz także:
-
Rurociąg naftowy "Przyjaźń" trafiony rakietą w Rosji. Odpowiada za dostawy ropy do Europy
-
Wynajem mieszkania. Są nowe dane o kosztach. Dwa rynki ewidentnie się przegrzały
-
Są pierwsze dane o inflacji w Chorwacji po przyjęciu euro. Morawiecki nie będzie zadowolony
-
Pogoda. Silny antycyklon sprowadzi "bombę chłodu". Całodobowy mróz i nawet -28 stopni w nocy
-
PIT za wynajem mieszkania. Do kiedy trzeba złożyć? Uwaga na nowe terminy
- Chicago. Zwłoki znalezione w zamrażarce za domem. To Polka. "Sąsiedzi nie widzieli kobiety od lat"
- Wydała na piersi ponad 80 tys. zł. Twierdzi, że kobiety chcą, aby przestała je eksponować
- Turystka wybrała się w góry przy czterech stopniach poniżej zera. Miała na sobie krótką spódniczkę
- Izrael. Rodzice zostawili niemowlę na lotnisku, bo nie kupili dla niego biletu. "Nie wierzyliśmy w to, co widzimy"
- Białoruś poskarżyła się na Polskę do Międzynarodowego Trybunału Karnego. Jest odpowiedź