Jaki kolektor wybrać - płaski czy próżniowy?

Klienci na rynku polskim mają często dylemat, jaki rodzaj kolektora słonecznego wybrać. Zwłaszcza w ostatnich latach, napływ atrakcyjnych cenowo kolektorów próżniowych sprawiać może problem z wyborem odpowiedniego do potrzeb urządzenia.

Warto wiedzieć, że w krajach zachodnioeuropejskich z wieloletnimi tradycjami w zakresie energetyki słonecznej, udział kolektorów próżniowych stanowi zazwyczaj niecałe 5% ogólnej sprzedaży kolektorów słonecznych. W większości przypadków, klienci decydują się wybrać dla typowych warunków (podgrzewanie ciepłej wody użytkowej) kolektory płaskie.

Kolektory płaskie w wielu przypadkach uzyskiwać mogą wyższe sprawności pracy niż próżniowe. Wynika to z dużych strat kolektora próżniowego o podwójnej rurze szklanej - zmniejszeniu przenikania promieniowania słonecznego do wnętrza kolektora. Mniejsze promieniowanie słoneczne docierające do absorbera oznacza jednocześnie spadek uzysków ciepła. Większość kolektorów próżniowych posiada właśnie podwójną rurę szklaną, co z jednej strony ogranicza dodatkowo straty ciepła, ale przynosi znacznie większe straty - ograniczając dostęp promieniowania słonecznego do wnętrza.

Kolektory próżniowe z pojedynczą rurą szklaną zapewniają podobny dostęp promieniowania słonecznego do wnętrza, jak w przypadku kolektorów płaskich. Dzięki temu próżnia sama w sobie stanowi najlepszą izolację cieplną otaczając absorber, a pojedyncze przeszklenie umożliwia wysoką przepuszczalność promieniowania słonecznego do wnętrza kolektora.

Przy niskich temperaturach zewnętrznych, kolektory "dwuścienne" z uwagi na mniejszą absorbcję promieniowania słonecznego i niższe straty ciepła do otoczenia, przez dłuższy czas (niż kolektory o pojedynczym przeszkleniu) będą pozostawać oszronione

Dobrej klasy kolektor płaski posiada w typowych warunkach pracy wyższą sprawność pracy niż kolektory próżniowe o podwójnym przeszkleniu - przy niższej cenie zakupu niż "najtańsze" kolektory próżniowe.

Kiedy więc stosować kolektory próżniowe? Sens stosowania kolektorów próżniowych ma miejsce wówczas, gdy możliwe jest zastosowanie ich o mniejszej powierzchni niż kolektorów płaskich. Dobrej klasy kolektor próżniowy posiada wyższe roczne uzyski ciepła niż kolektor płaski, przyjmuje się, że w małej instalacji solarnej zamiast 4÷5 m2 kolektora płaskiego stosuje się zamiennie 3÷3,5 m2 kolektora próżniowego dobrej klasy (oszczędzając miejsce zabudowy na dachu).

Kolektory próżniowe VITOSOL 200-T uzyskują od 17 do 24% wyższą sprawność i zarazem moc cieplną od kolektorów próżniowych "dwuściennych" - w typowym zakresie pracy dla podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Tego typu kolektor realnie więc pozwala na zabudowę mniejszej powierzchni dachu niż kolektory płaskie.

Kolektory próżniowe dobrej klasy zalecane są także w przypadku systemów wspomagania ogrzewania budynku. Takie kolektory jak VITOSOL 200-T posiadają jeszcze jedną dodatkową zaletę - dowolność montażu. Typowym wymogiem dla kolektorów płaskich i próżniowych jest zabudowa z nachyleniem w granicach min. 25o i maks. 70o.

Dzięki temu możliwa jest zabudowa kolektorów na dachu poziomym - szczególnie ważne, gdy na kolektory zamontowane na stelażach działały by znaczne siły wiatru (lokalne warunki, budynki wysokie, budynki o lekkiej konstrukcji dachu, itp.). Możliwa jest także zabudowa takich kolektorów na elewacji budynku w sytuacji, gdy brak jest miejsca na dachu czy też budynek znajduje się w strefie znacznych opadów śniegu.

Nietypowe warunki zabudowy zmniejszają uzyski ciepła, przy czym kolektory słoneczne, takie jak Viessmann VITOSOL 200-T i 300-T pozwalają na obrót rur próżniowych, dla skorygowania kąta nachylenia absorbera do kąta padania promieni słonecznych. To stanowi dodatkową zaletę wyróżniającą takie kolektory od płaskich.

W większości jednak przypadków, "drogi" dobrej klasy kolektor płaski okaże się tańszy i bardziej efektywny od "atrakcyjnych cenowo" kolektorów próżniowych.

Więcej o: