Znaczenie systemu grzewczego dla kosztów eksploatacji budynku

Tendencje w budownictwie z ostatnich lat wskazują na rosnące oczekiwania i wymagania użytkowników przy zachowaniu korzystnych kosztów realizacji inwestycji. Przy tym jednak niepomijalne pytanie dotyczy późniejszych kosztów eksploatacji urządzeń oraz zapewnienia niezawodności w całym okresie ich długoletniej pracy.

Dzisiejsze budynki mają charakter obiektów coraz bardziej energooszczędnych. Obrazuje to poniższy wykres przedstawiający w jaki sposób na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniało się orientacyjnie zapotrzebowanie ciepła na poszczególne cele.

Coraz nowocześniejsze technologie w zakresie materiałów budowlanych, stolarki okiennej i drzwiowej, wymuszone w znacznej mierze poprzez sam nieustannie postępujący wzrost cen energii spowodował, że straty ciepła nowobudowanych budynków systematycznie się zmniejszają. Charakterystyczne jest jednak to, że o ile w budynkach starego typu roczne zapotrzebowanie ciepła dla wentylacji oraz podgrzewu ciepłej wody użytkowej nie było istotne w bilansie cieplnym budynku, to w nowych obiektach ich łączny udział przekracza już z reguły połowę całkowitego zapotrzebowania ciepła. Poniższy rysunek obrazuje podział rocznego zapotrzebowania energii cieplnej dla nowego budynku jednorodzinnego wraz ze sposobami na obniżanie zużycia energii dla wymienionych potrzeb.

Tak znaczne obecnie udziały zapotrzebowania ciepła dla wentylacji i podgrzewu wody użytkowej wynikają ze względów higieny i komfortu, które są niezmienne w tym zakresie. Z tego też względu wyraźnie widoczne jest, że samo tylko szukanie oszczędności w zakresie ogrzewania staje się niewystarczające dla uzyskania niskich kosztów rocznych użytkowaniu budynku. Można to zobrazować poniższym prostym rachunkiem :

- zastosowanie kotła o wyższej sprawności niż kocioł "standardowy" (+20%) może przynieść dodatkowe szacowane oszczędności w łącznym bilansie budynku:

20% z 45% (udział ogrzewania) = 9% rocznie

- zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła o minimalnej sprawności rocznej 80% :

80% z 30% (udział wentylacji) = 24% rocznie

- zastosowanie kolektorów słonecznych dla podgrzewu ciepłej wody użytkowej o minimalnym stopniu pokrycia potrzeb 60% :

60% z 25% (udział wody użytkowej) = 15% rocznie

Tak więc zastosowanie nowoczesnego i wysokosprawnego źródła ciepła jest dopiero pierwszym krokiem dla uzyskania niskich kosztów użytkowania budynku, a dopiero dalsze zastosowanie nowoczesnych technologii przynosi korzystne długoletnie ekonomiczne korzyści.

Rola systemu grzewczego, a właściwe grzewczo-wentylacyjnego jest kluczowa dla uzyskiwania niskich kosztów ogrzewania budynku. Udział zapotrzebowania ciepła dla łącznych potrzeb ogrzewania, wentylacji i podgrzewania ciepłej wody użytkowej w dzisiejszych budynku stanowi z reguły od 70 do 90% wszystkich potrzeb energii.

A więc poszukiwanie oszczędności w popularny sposób taki jak stosowanie żarówek energooszczędnych, zakup sprzętu AGD o niskim zużyciu energii, pozwoli jedynie na stosunkowo niewielkie zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku. Prawdziwy potencjał tkwi tutaj w stosowaniu energooszczędnych kompleksowych rozwiązań grzewczo-wentylacyjnych.

***

Firma Viessmann zajmująca się szeroko pojętą techniką grzewczą dostrzegając istotę zagadnienia, od kilkudziesięciu lat oferuje kompleksowe rozwiązania zarówno dla obiektów indywidualnych jak i ogólnych. Służy temu przede wszystkim wszechstronna oferta kotłów wiszących i stojących o zróżnicowanej konstrukcji i różnorodnym przeznaczeniu, jak również rozbudowane systemy automatyki uwzględniające potrzeby użytkowników budynków. Ofertę uzupełniają urządzenia z tzw. zakresu Odnawialnych Źródeł Energii, a więc kolektory słoneczne i pompy ciepła, a także systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Copyright © Agora SA