Dom i ogród - spójna całość

Dom i ogród powinny wzajemnie się uzupełniać. Dlatego urządzając dom warto zadbać o jego spójność z otoczeniem. Urządzone zgodnie z naszym charakterem i uporządkowane - również stylistycznie, będą naszym sprzymierzeńcem, zapewnią dobre samopoczucie i pozwolą pełniej się zrelaksować.

Projektując swój dom, warto pomyśleć o tym, aby jego poszczególne elementy do siebie pasowały, ostrożnie dobierajmy dekoracje i unikajmy nadmiaru kontrastów. Nie tylko detale wystroju powinny pasować do mebli, a kolor i faktura ścian do podłogi. Dobrze gdy podłoga w salonie harmonizuje z tą na tarasie. Idealną harmonię osiągniemy wówczas gdy otoczenie domu będzie swoistym przedłużeniem wnętrza tzn. jego aranżacja zostanie utrzymana w takiej samej lub przynajmniej podobnej stylistyce, co wnętrze budynku.

Ci, którzy lubią jasne, przestronne i eleganckie wnętrza w klasycznym francuskim stylu, powinni kierować się podobną ideą projektując ogród. Rośliny należy zebrać w regularne kompozycje, pamiętając o symetrii ogrodu np. wzdłuż głównej alejki. Ogrody wzorowane na francuskich to bogactwo kolorów, kształtów i efektownie przystrzyżonych roślin. Bardzo ważne by nawierzchnie i dodatki podkreślały regularność ogrodu i stanowiły eleganckie dopełnienie kompozycji. Nawierzchnie warto ułożyć ze szlachetnych, naturalnych materiałów np. kostki brukowej (np. Piccola w kolorach bianco carrara i nero).

Zwolennicy tradycyjnego stylu rustykalnego z pewnością będą łączyli prawdziwe drewno z naturalnymi materiałami. Aby taras i schody do ogrodu były dopełnieniem wnętrza można je ułożyć z kostki w kolorze piaskowo-beżowym oraz szaro-antracytowym. Pasuje ona do naturalnych klimatów i bujnej przyrody.

Jeśli myślimy o eleganckim wnętrzu w stylu angielskim, musimy brać pod uwagę meble i wyposażenie najwyższej jakości, dla którego tłem są dekoracyjne motywy na tapetach, tkaninach czy porcelanie pełne kwiatowych i roślinnych detali i ornamentów. Styl ten bowiem czerpie wprost z natury. W domach w stylu angielskim najczęściej wychodzi się prosto do ogrodu. Pieczołowicie wypielęgnowaną zieleń doskonale podkreślą ciepłe barwy tarasu i alejek ogrodowych. Do takiego ogrodu dobrym wyborem będzie kostka w kolorze piaskowo-beżowmy (np. Natulit), która podkreśli klasyczny styl budynku i jego pieczołowicie wypielęgnowanego otoczenia.

Dla osób ceniących sobie przede wszystkim wygodę i prostotę, z pewnością najbardziej odpowiednie będą nowoczesne, minimalistyczne wnętrza. Ich urok zwykle podkreślany jest prostą formą i doskonałą jakością materiałów, z jakich wykonane są przedmioty wyposażenia domu. W takich miejscach zwykle dominuje jeden mocny akcent, którym może być kolor ściany lub dywanu. W podobnym klimacie powinien być urządzony ogród. Należy w nim zadbać o prosty, przejrzysty układ, zgodnie z zasadą "im mniej tym lepiej". W ogrodach urządzonych w stylu nowoczesnym dominują czyste barwy i proste, geometryczne kształty wszystkich elementów. Szary kolor nawierzchni stanowi doskonałe tło dla elementów godnych wyeksponowania. Warto w tym celu zastosować betonowe płyty tarasowe (np. Venetia w kolorze verno). Rośliny w takim miejscu mają zwykle regularny - geometryczny pokrój i zachwycają świeżością i czystością barwy kwiatów lub liści. Wymagają jednak bardzo starannej pielęgnacji, strzyżenia i nawożenia, aby efekt zawsze był najwyższej jakości.

Katarzyna Trzcielińska, Budowlany.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.