Eksperymentalny ekologiczny dom dla dobra świata

Okazuje się, że każdy z nas dzięki najróżniejszym sprzętom, gadżetom i domowym urządzeniom wytwarza rocznie około 7 ton gazów cieplarnianych. Aby zatrzymać zmiany klimatyczne, konieczne jest drastyczne ograniczenie emisji tych gazów. Ale czy da się to zrobić przy obecnym stylu życia? Odpowiedzi na to pytanie postanowiły poszukać trzy szwedzkie firmy: A-hus, Vattenfall i Volvo Cars, które zainicjowały projekt " One Tonne Life"

Wyobraźmy sobie życie w przyjaznym dla klimatu domu, z zamontowanymi na dachu ogniwami słonecznymi, które służą do ładowania samochodu elektrycznego zaparkowanego na podjeździe. To nie science fiction, a rzeczywistość. Już wkrótce wybrana rodzina testowa przez pół roku będzie mieszkać właśnie w takim domu.

Jedna tona zamiast siedmiu

Projekt " One Tonne Life" to wyjątkowy test, w którym małżeństwo z dwójką małych dzieci spróbuje osiągnąć poziom jednej tony emisji na osobę i jednocześnie prowadzić normalne życie. Jest to duże wyzwanie, biorąc pod uwagę, że obecna światowa średnia oscyluje wokół siedmiu ton. Firmy A-hus, Vattenfall i Volvo Cars chcą pokazać przy pomocy projektu "One Tonne Life", co oznacza w praktyce życie w przyjazny dla klimatu sposób. Technologie i rozwiązania używane w projekcie już są lub będą w najbliższej przyszłości dostępne na rynku.

Eko rodzina w eko domu

Testowa rodzina w ramach projektu "One Tonne Life" będzie korzystała z następujących ekologicznych rozwiązań::

- Energooszczędnego domu zbudowanego przez firmę A-hus, wg projektu przygotowanego przez Gerta Wingardha.

- Elektrycznego Volvo C30 BEV, ładowanego przy użyciu energii ze źródeł odnawialnych.

- Nowoczesnych i inteligentnych sprzętów domowych dostarczonych przez firmę Vattenfall, które w czasie rzeczywistym mierzą zużycie energii przez całą rodzinę.

Nad kontrolą projektu będą uczuwać specjaliści z Chalmers University of Technology, którzy zagwarantują poprawne obliczenie emisji dwutlenku węgla przez rodzinę.

Poszukiwania rodziny testowej

Dom jest obecnie budowany w Hässelby Villastad w zachodniej części Sztokholmu. Niedawno rozpoczęły się poszukiwania rodziny, która będzie mieszkać w nowym lokum przez sześć miesięcy, od początku 2011 roku. W tym samym czasie powstaną dwie kolejne wille, położone w okolicach Göteborga i Sztokholmu, które staną się domami pokazowymi.

Więcej o: