Odkurzacze z odpadów plastikowych

Electrolux prezentuje pięć wyjątkowych odkurzaczy stworzonych z odpadów plastikowych zebranych z mórz i oceanów z różnych stron świata. To kolejny etap międzynarodowego projektu Odkurzacz z morza (Vac from the Sea), który ma na celu zwrócenie uwagi na plastikowe śmieci zalegające w zbiornikach wodnych oraz zachęcenie konsumentów i przemysłu do zwiększenia recyklingu tworzyw sztucznych.

Każdy z pięciu odkurzaczy reprezentuje morze lub ocean, z którego pochodzi plastik zebrany do stworzenia jego obudowy. Odkurzacze mają symbolizować pewien paradoks: oceany są pełne plastikowych śmieci, podczas gdy na lądzie brakuje odzyskanego tworzywa potrzebnego do produkcji ekologicznych urządzeń. Już dziś Electrolux proponuje konsumentom zieloną linię odkurzaczy, które są wykonane nawet do 70% z przetworzonego plastiku. Ambicją firmy jest osiągnięcie wyniku 100%.

Firma Electrolux planuje przekazać jeden z odkurzaczy na aukcję, z której dochód zostałby przeznaczony na badania. Obecnie, wysoka jakość i zaawansowana logistyka, których wymaga oczyszczanie i sortowanie morskiego plastiku sprawiają, że trudno jest z niego korzystać na szerszą skalę, w masowej produkcji.

Odkurzacze z morza

Wszystkie modele zostały zbudowane na bazie takiego samego rdzenia (podwozie, silnik i przegroda na worek) jak model Ultra One Green. Odkurzacze są w pełni funkcjonalne.

Odkurzacz z Morza Bałtyckiego

Miejsce zbiórki: Sandhamn, Szwecja; Hel, Polska; Ragaciems, Klapkalnciems, Łotwa

Metoda: oczyszczanie nabrzeża we współpracy z ludnością lokalną.

Partnerzy: mieszkańcy wyspy Sandhamn w Szwecji, Stacja Morska Hel w Polsce. Organizacja Pedas na Łotwie.

Odkurzacz z Morza Bałtyckiego powstał z plastiku zebranego w trzech wybranych lokalizacjach na terenie Polski, Szwecji i Łotwy. W Szwecji rozdano przechodniom małej przystani Sandhamn położonej na jednej a wysp Archipelagu Sztokholmskiego specjalne koperty z logo Vac from the Sea. Do kopert wkładano zebrane śmieci i w ten sposób wysyłano je do Electrolux.

W Polsce zbiórka plastiku została zorganizowana we współpracy ze Stacją Morską Hel, terenową placówką badawczo-edukacyjną, która podlega Instytutowi Oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim. Oczyszczanie plaży to element programu edukacyjnego Stacji. W zbiórce plastiku na najdalej wysuniętej na wschód plaży Półwyspu Helskiego uczestniczyła grupa dzieci ze szkoły podstawowej w Słupsku.

Na Łotwie odbyło się sprzątanie plaż w Ragaciems i Klapkalnciems, położonych w odległości około 40 kilometrów od Rygi. W zbiórce pomagała lokalna organizacja pozarządowa Pedas.

Plastikowe odpadki zebrane w trzech krajach ozdobiły obudowę odkurzacza. Możemy wśród nich rozpoznać różne obiekty, takie, jak elementy opakowań po lodach, fragmenty plastikowych butelek i sandałów oraz kolorowe, plastikowe nakrętki i plażowe zabawki. Znalezione przedmioty zostały przymocowane na masce zrobionej z plastiku przetworzonego przemysłowo, a następnie podgrzane gorącym powietrzem tak, aby wymodelować z nich gładki kształt obudowy odkurzacza Electrolux Ultra One.

Odkurzacz z Oceanu Pacyficznego

Miejsce zbiórki: Hawaje, USA

Odkurzacz z Pacyfiku został zrobiony z dryfujących po oceanie plastikowych drobinek. Pod wpływem słońca i słonej wody kawałeczki plastiku wyblakły i korodowały. Taki plastikowy proszek jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może być z łatwością połykany przez ryby i w ten sposób dostawać się do łańcucha pokarmowego, szkodząc organizmom zwierząt i ludzi.

Ciemne i czerwone drobinki często przyciągają uwagę ptaków, ryb i innych zwierząt morskich, które mylą je z pożywieniem. Plastik, który zostaje w morzu nietknięty przez zwierzęta, a potem jest wyrzucany przez fale na plaże ma zazwyczaj kolor niebieski, zielony lub biały. Niektóre ze znalezionych odpadków były pokryte skorupiakami i pierścienicami. Inne nosiły na sobie ślady ugryzień rekinów.

Plastikowy żwir (tłuczeń) został wsypany w masę z włókna szklanego, która po zastygnięciu w formie powlekła całą pokrywę i osłony kół. Widząc, jak małe są te plastikowe drobinki zrozumiemy, dlaczego jak trudno jest sprzątnąć plastik, który raz znajdzie się w wodzie.

Odkurzacz z Morza Północnego

Miejsce zbiórki: Skagerrak, Szwecja

Na plastik zebrany z plaż Bohuslän w zachodniej Szwecji składają się w większości butelki po płynach do płukania i detergentach, puszki, kubły i różnego rodzaju opakowania. Plastik nie wyblakł w takim stopniu jak odpadki wyłowione z wód wielkich oceanów. Ma wciąż krzykliwy i mocny kolor. Wiele z plastikowych odpadków, jakie tu znaleziono, było umazanych w rozlanym oleju.

Plastik z Morza Północnego został dokładnie umyty i pocięty na kawałki. Kolorowe fragmenty plastiku zostały następnie podziurkowane, tworząc okrągłe żetony. Żetony połączono z materiałem z włókna szklanego, aby uformować z nich kształt obudowy odkurzacza.

Odkurzacz z Morza Śródziemnego

Miejsce zbiórki: St Cyr-sur-Mer, Francja

Większość plastiku zebranego w St Cyr-sur-Mer to plastikowe przedmioty wyrzucane lub wymywane do morza z wielkich plaż. Butelki PET, opakowania po jedzeniu, puszki po napojach i zabawki plażowe to przykłady takich śmieci. Każdego dnia turyści zaśmiecają Morze Śródziemne tonami plastiku. Większość odpadów zalega w morzu w nieskończoność ze względu na bardzo powolny rozkład plastiku.

Zebrany plastik został pocięty na kawałki w kształcie serca, które przymocowano do cienkiej powłoki z plastiku przetworzonego przemysłowo. Projektanci użyli gorącego powietrza do uformowania plastiku w kształt odkurzacza.

Odkurzacz z Oceanu Indyjskiego

Miejsce zbiórki: Wyspy Phi Phi, Tajlandia

Plastik zebrany w Tajlandii pochodzi z plaż, raf koralowych i dna morskiego. To w większości przybory rybackie, takie jak sieci i plastikowe liny. Nurkowie musieli wycinać sieci i plastikowe torby z koralowców w rafie. W Oceanie znajdowały się też wielkie bryły styropianu dryfujące w wodzie oraz duże ilości domowych śmieci: torebek plastikowych, wiader, butelek po napojach i pojemników po detergentach.

Zebrany plastik został pocięty w niszczarce na cienkie paski. Następnie białe i kolorowe paski z plastiku przymocowano tak, aby stworzyć wzór, który pokrywa całą obudowę zewnętrzną odkurzacza oraz pokrywy kół.

Odkurzacz z Oceanu Atlantyckiego

Miejsce zbiórki: wody okalające Wyspy Brytyjskie

Plastik właśnie dotarł do Electrolux Design Studio, w którym zbudowany zostanie szósty odkurzacz.

Więcej o:
Copyright © Agora SA