Wykopy i fundamenty - co z ziemią roślinną i drzewami
Zanim rozpoczniemy przygotowywanie wykopu pod fundament, musimy usunąć warstwę ziemi roślinnej (humusu) z całego obrysu przyszłego budynku (z metrowym zapasem z każdej strony). Jest ona droga, a będzie nam potrzebna po zakończeniu budowy do urządzania przydomowego ogrodu. Poza tym, pozostawienie pod domem warstwy próchniczej byłoby niekorzystne dla budynku. Ziemia z dużą zawartością cząstek organicznych osiada łatwiej niż piasek, co grozi pękaniem ścian działowych i podłóg. Pod podłogą na gruncie mogłyby też rozwijać się grzyby (w ziemi roślinnej znajdują się między innymi zarodniki grzyba pleśniowego).
Gdzie składować humus
Warto też zaplanować miejsce i sposób składowania humusu. Najlepiej ułożyć ziemię tam, gdzie będzie najbardziej potrzebna podczas urządzania ogrodu. Nie może to jednak być za blisko wykopów lub krawędzi skarp (zagrożenie osunięciem) i nigdy bezpośrednio wokół drzew (ogranicza to dostęp tlenu do korzeni).
Ziemię roślinną należy składować na pryzmach o wysokości do 1,5 m i szerokości do 2 m (maksymalnie 4 m). Na szczycie pryzmy dobrze jest uformować lekkie zagłębienie, aby woda wsiąkała w glebę, a nie spływała po wierzchu. Nie powinno się dopuszczać do zachwaszczenia składowanej ziemi ani jej ubicia; jeśli pryzma będzie za duża lub najedzie na nią ciężki sprzęt budowlany, w glebie może brakować tlenu, co spowoduje pogorszenie się jej jakości.
Uwaga! Zanim rozpocznie się na działce jakiekolwiek prace ziemne, trzeba sprawdzić, czy w miejscu planowanych wykopów nie ma przewodów instalacji (np. wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej lub gazowej), zwłaszcza czynnych.
Jak chronić drzewa
Drzewom - szczególnie tym starszym - zaszkodzi nie tylko mechaniczne uszkodzenie korzeni, ale też ugniatanie ziemi i zanieczyszczenie jej resztkami materiałów budowlanych.
Pierwsze zagrożenie można wyeliminować, otaczając (przed rozpoczęciem budowy) drzewa prowizorycznym ogrodzeniem, co najmniej o średnicy połowy korony - w ten sposób uniemożliwiamy składowanie materiałów budowlanych oraz parkowanie samochodów w pobliżu drzew. Jeżeli na działce jest ich dużo, trzeba się czasem ograniczyć do osłonięcia samych pni słomianymi matami lub palisadą z desek. Wtedy już tylko od rzetelności ekipy budowlanej zależeć będzie, czy pod drzewami ziemia nie zostanie zanieczyszczona albo nadmiernie ubita.
W składniki pokarmowe drzewo zaopatrywane jest przez cienką (do 30 cm) warstwę powierzchniową gleby. Jej usunięcie prowadzi do niedoboru tych składników, przesuszenia korzeni i zmniejszenia stabilności drzewa. Dlatego, usuwając humus spod przyszłego budynku, trzeba pamiętać, by pozostawić jego warstwę pod drzewami, w zasięgu korzeni drzewa (to mniej więcej 2/3 długości promienia korony).
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
-
Jedna z najlepiej sprzedających się gier - The Sims. Czy może wpływać pozytywnie na rozwój?
-
Piękna ceramika i porcelana z Answear. Wprowadź wiosnę do swojej jadalni!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Problem suchości oka - czynniki i przyczyny. PODCAST [Materiał promocyjny]MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Zachwycający Ćmielów. Tradycyjna porcelana w nowoczesnym wydaniuMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
W jakiej temperaturze prać pościel? Większość osób popełnia ten błąd i naraża swoje zdrowie!MATERIAŁ PROMOCYJNY
- Wystawa Kenya Hary, jednego z najbardziej uznanych japońskich projektantów, w Muzeum Narodowym w Poznaniu
- Anturium - jak uprawiać i pielęgnować kwiat w domowych warunkach. Dlaczego anturium traci kolor?
- Sekretna broń w walce o nastrojowe, piękne wnętrze. Dekoracyjne świeczniki i ozdoby
- Apartament Barbary Kurdej-Szatan. Tu jest naprawdę luksusowo!
- Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Skuteczne i humanitarne metody