Wykopy i fundamenty - co z ziemią roślinną i drzewami

Przed rozpoczęciem robót fundamentowych należy usunąć warstwę ziemi roślinnej z całego obrysu przyszłego budynku i zabezpieczyć rosnące na działce drzewa przed uszkodzeniem ich w trakcie prac budowlanych

Zanim rozpoczniemy przygotowywanie wykopu pod fundament, musimy usunąć warstwę ziemi roślinnej (humusu) z całego obrysu przyszłego budynku (z metrowym zapasem z każdej strony). Jest ona droga, a będzie nam potrzebna po zakończeniu budowy do urządzania przydomowego ogrodu. Poza tym, pozostawienie pod domem warstwy próchniczej byłoby niekorzystne dla budynku. Ziemia z dużą zawartością cząstek organicznych osiada łatwiej niż piasek, co grozi pękaniem ścian działowych i podłóg. Pod podłogą na gruncie mogłyby też rozwijać się grzyby (w ziemi roślinnej znajdują się między innymi zarodniki grzyba pleśniowego).

Gdzie składować humus

Warto też zaplanować miejsce i sposób składowania humusu. Najlepiej ułożyć ziemię tam, gdzie będzie najbardziej potrzebna podczas urządzania ogrodu. Nie może to jednak być za blisko wykopów lub krawędzi skarp (zagrożenie osunięciem) i nigdy bezpośrednio wokół drzew (ogranicza to dostęp tlenu do korzeni).

Ziemię roślinną należy składować na pryzmach o wysokości do 1,5 m i szerokości do 2 m (maksymalnie 4 m). Na szczycie pryzmy dobrze jest uformować lekkie zagłębienie, aby woda wsiąkała w glebę, a nie spływała po wierzchu. Nie powinno się dopuszczać do zachwaszczenia składowanej ziemi ani jej ubicia; jeśli pryzma będzie za duża lub najedzie na nią ciężki sprzęt budowlany, w glebie może brakować tlenu, co spowoduje pogorszenie się jej jakości.

Uwaga! Zanim rozpocznie się na działce jakiekolwiek prace ziemne, trzeba sprawdzić, czy w miejscu planowanych wykopów nie ma przewodów instalacji (np. wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej lub gazowej), zwłaszcza czynnych.

Jak chronić drzewa

Drzewom - szczególnie tym starszym - zaszkodzi nie tylko mechaniczne uszkodzenie korzeni, ale też ugniatanie ziemi i zanieczyszczenie jej resztkami materiałów budowlanych.

Pierwsze zagrożenie można wyeliminować, otaczając (przed rozpoczęciem budowy) drzewa prowizorycznym ogrodzeniem, co najmniej o średnicy połowy korony - w ten sposób uniemożliwiamy składowanie materiałów budowlanych oraz parkowanie samochodów w pobliżu drzew. Jeżeli na działce jest ich dużo, trzeba się czasem ograniczyć do osłonięcia samych pni słomianymi matami lub palisadą z desek. Wtedy już tylko od rzetelności ekipy budowlanej zależeć będzie, czy pod drzewami ziemia nie zostanie zanieczyszczona albo nadmiernie ubita.

W składniki pokarmowe drzewo zaopatrywane jest przez cienką (do 30 cm) warstwę powierzchniową gleby. Jej usunięcie prowadzi do niedoboru tych składników, przesuszenia korzeni i zmniejszenia stabilności drzewa. Dlatego, usuwając humus spod przyszłego budynku, trzeba pamiętać, by pozostawić jego warstwę pod drzewami, w zasięgu korzeni drzewa (to mniej więcej 2/3 długości promienia korony).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.