Ważny detal - kotwienie prętów w narożnikach ław

Na wielu budowach zapomina się o odpowiednim zakotwieniu prętów podłużnych w narożnikach i skrzyżowaniach ław.

W tych miejscach pręty zbrojeniowe wprawdzie krzyżują się ze sobą, ale w ławach o niewielkiej szerokości (40-50 cm) takie połączenie zbrojenia jest za słabe (zakotwienia są zbyt krótkie), by w stanach grożących awarią uchronić budynek przed pękaniem ścian i stropów.

Rozwiązanie dobre. Choć pręty o średnicy 12 mm nie są specjalnie grube, to jednak na małych budowach wielu wykonawców nie chce wyginać ich końców pod kątem prostym. W takich sytuacjach można zastosować rozwiązanie z dodatkowymi prętami kotwiącymi, wygiętymi w kształcie litery L. Pręty dodatkowe powinny mieć taką samą średnicę jak pręty główne.

Rozwiązanie bardzo dobre. Narożniki i skrzyżowania są wystarczająco mocne, jeśli końce prętów podłużnych są wygięte i zakotwione w betonie w sposób pokazany na rysunku. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by wygięte końce prętów zewnętrznych i wewnętrznych jednej ławy dochodziły do prętów zewnętrznych ławy do niej prostopadłej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: