Zgadnij co to jest... gabion

Czy to zwierzę czy ptak? A może marka samochodu? Nic podobnego! Gabion to element architektury ogrodowej za pomocą którego można stworzyć wiele ciekawych aranżacji w ogrodzie i nie tylko.

Z pola bitwy na ogród

Na pomysł skonstruowania kosza wypełnionego kamieniami wpadli pod koniec XIX wieku Włosi. Początkowo stosowane były jako konstrukcje oporowe, ze względu na swoją masywność i stabilność. Używano ich także przy regulowaniu rzek oraz na polach bitwy jako umocnienia i osłony przeciwko ostrzałowi.

Z czasem doceniono także ich wartość architektoniczną i zaczęto używać jako elementu architektury ogrodowej. A także w miejscach użyteczności publicznej, na przykład na autostradach. Dotychczas popularne były przede wszystkim we Włoszech i Niemczech. Od kilku lat również w Polsce zaczyna wzrastać ich liczba.

Dźwiękoszczelna ściana

Jednym z pomysłów na aranżację z wykorzystaniem gabionów może być ogrodzenie nimi swojej działki. W ten sposób stworzymy mur właściwościach akustycznych, odgradzający naszą posesję od ulicy; poza tym będzie on niezwykle masywny i wytrzymały. Gabiony można stosować samodzielnie lub uzupełnić dodatkowo na przykład o elementy drewniane.

Gabiony jak klocki

Z gabionów możemy także skonstruować wiele elementów dekoracyjnych. Ich prostopadłościenny kształt pozwala na łączenie ze sobą i tworzenie bardziej złożonych konstrukcji. Najprostszymi będą meble ogrodowe - stolik, krzesło czy ławka. Nieco bardziej skomplikowanymi - altana. Albo fantazyjne kamienne schody, stworzone z kilku warstw koszy. Możemy też podzielić przestrzeń na naszej działce, stosując gabiony jako ...parawany.

Co do środka?

Gabiony możemy wypełnić nie tylko kamieniami czy żwirem. Korzystnym (oszczędnym) dla kieszeni pomysłem jest zastosowanie materiałów z recyklingu. Gruz betonowy, pokryty od zewnątrz kamieniem ozdobnym będzie znakomicie spełniać swoją rolę. Warto przy tym pamiętać, że w metrze sześciennym mieszczą się maksymalnie od półtora do dwóch ton kamienia - nie są to zatem duże kwoty. Wystarczy odrobina fantazji i nasz ogród, dzięki kamiennym ozdobom, nabierze nowego charakteru.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: