Jak poznać, czy okno będzie ciepłe?

Jednym z najważniejszych parametrów okien jest ten informujący, czy będzie przez nie uciekać dużo ciepła. Aby się tego dowiedzieć, trzeba sprawdzić, jaki okno ma współczynnik przenikania ciepła Uw

Współczynnik ten określa wielkość strat ciepła w Watach na 1 metr kwadratowy powierzchni okna przy różnicy temperatur po obu jego stronach wynoszącej jeden stopień Kelwina W/(m2K). Im niższa jest jego wartość, tym cieplejsze będzie okno .

Zgodnie z przepisami, współczynnik Uw okien nie powinien być wyższy niż 1,7-1,8 W/(m2K). To dużo; obecnie standardem są cieplejsze okna, z szybą o U = 1,1. Zdaniem specjalistów warto kupować jeszcze lepsze okna, z Uw nawet poniżej 1,0. Pamiętajmy, że okna kupujemy na co najmniej kilkanaście lat, a można się spodziewać, że nie dalej niż za 3-4 lata taki właśnie współczynnik będzie standardowy dla okien.

Uwaga! Współczynnik Uw ("w" jak window) dotyczy izolacyjności cieplnej całego okna i dość często jest mylony ze współczynnikiem Ug ("g" jak glass), który określa izolacyjność cieplną samej szyby. Dla użytkownika okna najważniejsze jest Uw - dlatego sprzedawcę zawsze należy pytać o U całego okna, a nie tylko szyby (choć ze względów marketingowych sprzedawca zwykle podaje, jaka jest izolacyjność samej szyby, zawsze nieco lepsza niż całego okna).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: