Dlaczego warto mieć rekuperator

Stała wymiana powietrza, niższe rachunki za ogrzewanie domu i możliwość jego chłodzenia latem - to argumenty, które przemawiają za montażem rekuperatora.

Domowe centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła, potocznie nazywane rekuperatorami, stały się popularne w budownictwie jednorodzinnym całkiem niedawno - stosuje się je od około 10 lat. Służą one nie tylko do zapewnienia skutecznej wentylacji w pomieszczeniach, ale też w sezonie grzewczym umożliwiają skuteczny odbiór ciepła z powietrza wywiewanego i przekazują go do powietrza nawiewanego.

Na etapie budowy domu wentylacja nawiewno-wywiewna jest jednak droższa niż grawitacyjna. Dlatego wielu inwestorów rezygnuje z zastosowania tego rozwiązania. Niestety, jest to - jak się później okazuje - tylko pozorna oszczędność.

Planowanie inwestycji

Ogrzewając domy, coraz częściej korzystamy z niekonwencjonalnych źródeł energii, na przykład pomp ciepła. Jest to system, który wymaga dużych nakładów inwestycyjnych, ale w zamian koszty eksploatacyjne są niższe. Łącząc zastosowanie pompy ciepła z rekuperatorem, możemy zredukować nie tylko późniejsze rachunki za ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody, ale także obniżyć wydatki związane z zakupem i montażem pompy ciepła. Wynika to z tego, że zastosowanie rekuperacji obniża wymaganą moc pompy ciepła nawet o 20-30%. Przykładowo, zamiast zastosować urządzenie o mocy 10 kW, wystarczy model o mocy 8 kW. Dzięki temu wydamy mniej za zakup pompy ciepła (1-2 tys. zł) oraz instalację dolnego źródła (4 tys. zł). Razem możemy zaoszczędzić około 5-6 tys. zł, co pokrywa znaczną część kosztów zakupu i montażu rekuperatora. Oczywiście, dla konkretnego domu taka kalkulacja będzie wyglądała nieco inaczej, bo inny jest wpływ wentylacji na całkowite straty ciepła, więc inna też moc pompy ciepła jest potrzebna.

Koszty użytkowania

Koszty ogrzewania świeżego powietrza, które powinno stale napływać do wnętrza domu, możemy ograniczyć na dwa sposoby: zmniejszyć ilość powietrza dostarczanego do pomieszczeń lub wykorzystać ciepło, jakie jest w powietrzu usuwanym z domu.

Wielu inwestorów wybiera pierwszą opcję - zatyka więc kratki wentylacyjne i nawiewniki w oknach. Skutkiem takich działań może być złe samopoczucie domowników oraz pojawienie się wilgoci na powierzchni ścian, a z czasem - pleśni. W efekcie, w nowym domu panuje gorszy mikroklimat, niż w starych budynkach z nieszczelną stolarką.

Takich problemów nie ma, gdy zostanie wybrane drugie rozwiązanie, czyli montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W ten sposób - niezależnie od pogody - do pomieszczeń napływa świeże, przefiltrowane powietrze, a usuwane jest zużyte i zanieczyszczone. Co ważne, stosując rekuperator, możemy odzyskać nawet 95% energii cieplnej uchodzącej dotychczas z usuwanym powietrzem, co przekłada się na mniejsze rachunki za ogrzewanie domu o około 20-30%.

Sterowanie wentylacją

Nowoczesne rekuperatory wyposażone są w automatykę, która dostosuje wydajność instalacji do trybu życia domowników. Dzięki temu można zaprogramować odpowiednią wydajność dzienną i nocną. Jest to szczególnie ważne, bo pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej w okresie nocnym oraz obniżyć ewentualny poziom hałasu nawiewanego powietrza.

Rozbudowane wersje sterowania umożliwiają wprowadzenie do pamięci urządzenia kilku poziomów wydajności przepływu powietrza: dzienną, nocną, w czasie wizyty w domu większej liczby osób, czy na czas urlopu. W takich sytuacjach sterownik przełącza automatycznie system na odpowiednią ilość powietrza dostarczanego do pomieszczeń i z nich usuwanego. W czasie pobytu gości, rekuperator będzie pracował z maksymalną wydajnością, a podczas nieobecności domowników (wyjazd na urlop) - z wydajnością minimalną. Oczywiście, przed ich przyjazdem do domu "wróci" do poprzednich ustawień.

Chłodzenie latem

Niektóre modele centrali wentylacyjnych mają już fabrycznie zamontowany automatyczny zestaw do pracy letniej. Wiele osób uważa, że latem powinno się wentylację mechaniczną przełączać na bezpośredni napływ powietrza bez wymiany ciepła. Nie jest to do końca prawda.

W zaawansowanych rozwiązaniach system analizuje temperaturę powietrza nawiewanego i wywiewanego. Przykładowo, jeśli jest środek upalnego dnia i powietrze wypływające z domu jest o wiele chłodniejsze od powietrza nawiewanego, wówczas używa się go do schłodzenia powietrza nawiewanego.

Jeśli natomiast mamy chłodniejszą noc przed upalnym dniem, wtedy system wykorzystuje te kilka godzin do schłodzenia budynku. Kieruje wtedy chłodne nawiewane powietrze tak, by nie ogrzewało się od powietrza wywiewanego.

Taki system działa automatycznie, na podstawie ciągłego pomiaru wysokości temperatury obu strumieni powietrza. Wystarczy tylko uruchomić tę funkcję, na przykład za pomocą zdalnego sterowania.

Więcej o: