Ekologiczny dom - sposób na bryłę

Ekologiczny dom to dom przyjazny dla środowiska. Z całą pewnością musi to być dom zużywający jak najmniej energii, bo jej wytwarzanie bardzo degraduje nasz ekosystem. Najważniejsze jest dziś ograniczenie strat ciepła, co prowadzi do maksymalnego upraszczania bryły budynku. Optymalne parametry jeśli chodzi o ograniczenie strat ciepłą miałby budynek w kształcie sześcianu.

Jest kilka elementów domu, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Bryła domu powinna być jak najbardziej zwarta i prosta , bo taki obrys zmniejsza powierzchnię ścian zewnętrznych, a tym samym ogranicza straty ciepła. Lepiej też unikać planowania wszelkiego rodzaju balkonów i innych wystających z lica ściany elementów budynku, które stwarzają niebezpieczeństwo przerwania ciągłości izolacji.

To samo dotyczy też kształtu dachu - tu też im prostszy, tym lepszy - bo ma mniejszą powierzchnię ucieczki ciepła, a brak elementów komplikujących jego konstrukcję sprawia, że łatwiej i taniej jest go ocieplić. Dodatkowo można pochyłą połać dachową przeznaczyć na kolektor słoneczny, który w letnich miesiącach zapewni nam naturalne ogrzewanie wody.

Dobrze wróży, jeśli dom otwiera się szerokimi przeszkleniami na południe dzięki temu można maksymalnie wykorzystać naturalne ciepło promieni słonecznych i zmniejszyć zużycie energii do ogrzewania o kilkanaście procent! Ściana północna - najbardziej narażona na wyziębianie - powinna być szczelna i zamknięta, a więc pozbawiona otworów.

Nie bez znaczenia jest także układ i orientacja pomieszczeń domu wobec stron świata oraz wzajemne relacje pomiędzy nimi. Pomieszczenia dzienne powinny być sytuowane od południa, pomieszczenia gospodarcze - rzadziej używane -od strony północnej, tak by tworzyły rodzaj cieplnego bufora, chroniącego najważniejsze wnętrza przed wyziębieniem.

Atrakcyjną przestrzeń buforową może też stanowić przeszklona weranda. Innymi istotnymi pomieszczeniami buforowymi mogą być przedsionek, zamknięty ganek lub garaż czy komórka ogrodnicza - jeśli te pomieszczenia muszą (lub mogą) być wybudowane w ramach jednej bryły domu.

Dobrze też, by klatka schodowa była projektowana tak, aby można było zamknąć ją drzwiami (pozwala to na ewentualne "odcięcie" jednej z kondygnacji, która przez jakiś czas może być słabiej ogrzewana). Również inne pomieszczenia w domu powinny być projektowane elastycznie, by w razie potrzeby łatwo mogły zostać zmienione na osobne i samodzielne wnętrza.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.