Pomyśl o domu energooszczędnym
Rośnie również nasza świadomość ekologiczna i coraz częściej priorytetem staje się też ochrona klimatu. Oprócz indywidualnych preferencji także prawo budowlane stawia przed nami nowe wymogi dotyczące ograniczania zużycia energii w budynkach. Wszystko to sprawia, że decydując się na budowę domu myślimy o tym, aby był energooszczędny. Z pewnością hasło to słyszeliśmy już nieraz, ale czy wiemy, co tak naprawdę ono oznacza?
Dom energooszczędny
to dom, który zużywa mało energii. Ilość energii zużywanej, niezbędnej do zaspokojenia wszystkich potrzeb związanych z użytkowaniem budynku, czyli ogrzewaniem, ciepłą wodą użytkową, chłodzeniem oraz wentylacją wyraża wskaźnik EK - wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową. W domu energooszczędnym wartość tego wskaźnika powinna się kształtować na poziomie od 40 do 90 kWh/m2rok. Są to wartości dość niskie w porównaniu z warunkami technicznymi. Spełnienie minimalnych wymagań wynikających z Warunków Technicznych zawartych w nowych przepisach nie zapewnia niskich kosztów eksploatacji domu. Warto więc już na etapie wyboru projektu zwrócić uwagę na to, by nasz dom zaprojektowany był w najwyższym standardzie energooszczędności.
Co decyduje o energooszczędności domu?
O tym, ile ciepła zużywa budynek decyduje wiele czynników. Najlepsze efekty daje równoczesne zastosowanie wielu rozwiązań oszczędzających energię - energooszczędnej izolacji o solidnej grubości, odzysku ciepła z wentylacji, dobrych okien, właściwego usytuowania budynku względem stron świata.
Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.
1. Architektura budynku:
- Usytuowanie względem stron świata. Wybierając projekt zwróćmy uwagę na kształt naszej działki. Projekt powinien wpisywać się w kształt działki w taki sposób, by wejście frontowe i garaż były od strony północnej natomiast strona południowa - otwarta na słońce zawierała salon z wyjściem na ogród.
- Rozmieszczenie pomieszczeń. Pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu, czyli pokoje dzienne, salony, jadalnie były usytuowane od strony południowej tak, aby korzystać jak najwięcej z promieni słonecznych; sypialnia i garderoba to pomieszczenia, które warto zlokalizować od strony północnej, nie zależy nam bowiem na wysokiej temperaturze, a i ilość światła nie jest tak potrzebna jak w wypadku salonu czy kuchni.
- Geometria budynku. Im bardziej zwarta bryła budynku o małej ilości elementów wystających tj. lukarn, wykuszy, tym mniej powierzchni, przez które ucieka ciepło i tym samym lepiej dla naszego budynku i naszej kieszeni.
- Wielkość okien i innych elementów przeszklonych. Okna zapewniają niezbędne oświetlenie światłem dziennym, lecz pamiętać należy o stosowaniu rolet czy żaluzji, aby w gorące, letnie dni nie przegrzewać pomieszczeń i tym samym zachować przyjemny mikroklimat wnętrz.
2. Rozwiązania konstrukcyjne przegród budowlanych - przede wszystkim unikanie tzw. mostków termicznych, czyli przerw, nieciągłości w warstwie izolacji; najpopularniejszymi mostkami termicznymi są np. niezaizolowane płyty balkonowe, przez które ucieka ciepło z budynku.
3. Izolacyjność cieplna przegród budowlanych: ścian, dachu, okien - dobrą izolacyjność cieplną przegród wyrażają niskie wartości współczynnika U, im niższe - tym lepiej. Warto zwrócić uwagę na wartości U poszczególnych przegród w naszym przyszłym domu, niech będą lepsze od wymaganych w warunkach technicznych. Dla domów energooszczędnych zalecany współczynnik U dla ścian < 0,20 W/m2K, dachu < 0,15 W/m2K, dla podłóg < 0,30 W/m2K. Warto też wybrać ciepłe energooszczędne okna.
4. Metoda wentylacji: naturalna lub mechaniczna, z możliwością odzysku ciepła z usuwanego powietrza, z budynku.
5. Rodzaj i sprawność systemu grzewczego c.o. i c.w.u. (szczególnie rozwiązania o wysokiej sprawności wytwarzania i regulacji produkcji ciepła). Zaizolować należy również przewody ciepłej wody i centralnego ogrzewania - zalecana grubość izolacji dla rur to 30 mm.
6. System zarządzania budynkiem, który pozwala optymalnie sterować również produkcją energii, czyniąc budynek "inteligentnym".
Bardzo ważna kolejność
Przede wszystkim musimy rozumieć, że energooszczędne budownictwo potrzebuje właściwej kolejności podejmowania decyzji. Budowę efektywnego energetycznie domu należy rozpocząć od wyboru właściwego projektu, następnie należy zapewnić właściwą grubość izolacji termicznej przegród budowlanych. Dopiero w końcowej fazie - gdy mamy już dobrze zaprojektowany i optymalnie izolowany budynek - wybieramy system grzewczy. Budynek dobrze zaizolowany to budynek o mniejszym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania, więc możemy wtedy wyposażyć go w mniejsze, czyli tańsze urządzenia do ogrzewania (kocioł, kolektor). Właśnie taka jest prawidłowa kolejność, pozwalająca zmniejszyć koszty budowy nowego domu, a przede wszystkich zapewnić jego tanie użytkowanie na pokolenia.
Im lepsze ocieplenie, tym mniej płacisz
Wybierając ocieplenie na lata, warto kalkulować nie tylko koszty jego zakupu, ale też wszystkie korzyści i zyski, jakie przyniesie ono przez kilkadziesiąt lat eksploatacji budynku. Rockwool, ekspert w dziedzinie energooszczędnych rozwiązań izolacyjnych ze skalnej wełny mineralnej, ma w swej ofercie produkty i systemy o parametrach i grubościach dobranych tak, aby nie tylko spełnić wymagania ochrony cieplnej, wynikające z aktualnych przepisów, ale także by zminimalizować straty ciepła przy racjonalnych kosztach budowy oraz zapewnić energooszczędność budynku przez długie lata jego użytkowania.
Standard Rockwool
To zestaw gotowych rozwiązań izolacyjnych przegród: dachów, ścian i podłóg. Korzystając z niego, można prosto i szybko dobrać odpowiednie produkty Rockwool i energooszczędne grubości ocieplenia. Dzięki temu można z naddatkiem spełnić obowiązujące wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła U < U(max) wg Warunków Technicznych obowiązujących od 01.01.2009 r. Zastosowanie grubości izolacji zgodnie ze Standardem Rockwool umożliwia uzyskanie klasy energetycznej budynku lepszej niż przeciętna.
Ocieplenie trwałe jak skała
Skalna wełna mineralna zajmuje wśród materiałów do izolacji cieplnych szczególne miejsce. Produkowana z najtwardszych skał na Ziemi - bazaltów wulkanicznych i gabro - posiada dzięki nim unikalne parametry techniczne i jakościowe. Jest niezwykle trwałym, stabilnym i przyjaznym materiałem ociepleniowym.
Oszczedności na zawsze
Produkowana ze skał bazaltowych wełna Rockwool jest wyjątkowo trwała, a jej właściwości fizykomechaniczne są niezmienne w czasie. Odpowiednio zastosowane ocieplenie ze skalnej wełny mineralnej zachowuje w trakcie eksploatacji stabilne wymiary i kształt nawet w warunkach zmiennych temperatur oraz wilgotności. Dodatkowo skalna wełna mineralna jest wyjątkowo odporna na korozję biologiczną oraz środki chemiczne. Trwałość wełny Rockwool zapewnia niskie rachunki i komfort cieplny na długie lata.
Komfort na lata
Skalna wełna mineralna Rockwool swobodnie przepuszcza parę wodną. Dzięki temu, stosując ją w przegrodach zewnętrznych, unikniesz zawilgocenia domu i zyskasz zdrowy, przyjemny mikroklimat pomieszczeń! Produkty Rockwool zastosowane w przegrodach domu tłumią hałas i wyciszają pomieszczenia.
Bezpieczeństwo na co dzień
Produkty z wełny skalnej są niepalne i zaklasyfikowane do najwyższej klasy reakcji na ogień A1. Dodatkowo zwiększają odporność ogniową zaizolowanych przegród, chroniąc ludzi i mienie na wypadek pożaru.
Podsumowanie
Przyjęte na etapie projektowania rozwiązania mogą pomóc w obniżeniu energochłonności budynku przy jednoczesnym utrzymaniu optymalnych kosztów materiałów budowlanych i instalacji. Wybierając projekt i rozmawiając z architektem powinniśmy pamiętać, że dom budujemy na lata, a przyjęcie prawidłowych rozwiązań architektonicznych i materiałowych ułatwia wybudowanie budynku energooszczędnego zapewniającego wysoki komfort cieplny i niskie rachunki przez cały okres użytkowania. Inwestycja w lepszą izolację cieplną to pewna termolokata, która przyniesie zysk w długim okresie korzystania z oszczędności.
-
Zachwycający Ćmielów. Tradycyjna porcelana w nowoczesnym wydaniuMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Zastawa stołowa. Komplety, które zachwycają wzornictwemMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Tak gwiazdy dbają o swoje włosy. Dzięki tej aplikacji ty też tak możeszMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Te szklanki są zachwycające! Oryginalne formy, wytłaczane wzory i kolorowe szkłoMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Elegancka zastawa. Piękna i oryginalna ceramika, szkło i porcelana na każdy stółMATERIAŁ PROMOCYJNY